Hírvilág

A megfelelően elbocsátott betegek ritkábban jönnek vissza a kórházba

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Minden kórházban dolgozó orvos tudja, milyen kényes időszak a betegek hazabocsátása. Ha nem értik meg a diagnózist, ha nem jegyzik meg a gyógyszerelési utasításokat, ha nem veszik tudomásul, hogy milyen ellenőrzésekre kell járniuk, sokan visszatérnek – nem túl jó állapotban. Az egyik bostoni kórház kutatói egy hazabocsátási tervet készítettek, amelynek alkalmazását véletlen besorolásos vizsgálatban ellenőrizték. A terv legfontosabb elemei: – Minden elbocsátandó beteghez hozzárendeltek egy (szakápolói beosztású) „hazabocsátási felelőst”, aki koordinálta az elbocsátással kapcsolatos teendőket a kórházi személyzet többi tagjával, és felkészítette erre a betegeket is. – A hazabocsátási felelős tervet készített a beteg távozása utáni teendőkről, ez tartalmazta a kórházi kezelés indokát, a gyógyszeres kezelésre vonatkozó utasításokat, a tervezett ellenőrzési időpontokat és utóvizsgálatokat, valamint a családorvos és saját maga elérhetőségét. – A beteg távozása után 2–4 nappal egy kórházi gyógyszerész telefonon érdeklődött a betegtől a gyógyszereléssel kapcsolatos problémákról, és újra felhívta a figyelmét a hazabocsátási tervre. Az eredményeket 30 nappal a betegek távozása után értékelték. Az új intervencióban részesült betegek közül 30%-kal kevesebbet kellett újra sürgősen kezelni, és többen emlékeztek a kórházi diagnózisukra és a felkeresendő családorvos elérhetőségére. A közvetlen költségek becslése szerint a hazabocsátási terv kivitelezése betegenként 400 dollár megtakarítást jelentett a kórháznak. Mivel csak egyetlen, nagyvárosi oktatókórházban végezték a vizsgálatot, és nem az összes, a kórházban kezelt beteget vonták be a vizsgálatba, nem feltétlenül bizonyított az eredmények általánosíthatósága. A tanulság mindenesetre kézenfekvő, és eddig is tudtuk: Van mit javítani a kórházi elbocsátások folyamatán. Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kern Dávid Forrás: Ann Intern Med 2009 Feb 3; 150:178.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

KUN J Viktória

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Egészségpolitika

Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”

KUN J Viktória

„Ez egy veszélyes irány” – az eLitMednek nyilatkozó szakértőkkel értékeltük a jelenlegi helyzetet, illetve a most elfogadott salátatörvény részleteit.

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.