Hírvilág

A genetikai tényezők szerepe a cukorbetegség előrejelzésében

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A vizsgálati eredmények gyérek… Az első vizsgálatban 2400 európai származású személyt követtek majdnem 30 évig, és értékelték az ismert genetikai kockázati tényezőkből (a kockázattal összefüggő allélek jelenlétéből) számított pontszámot. Azt találták, hogy a genotípusból számított pontszámok ugyan szignifikáns összefüggésben álltak a cukorbetegség későbbi kialakulásának a kockázatával, de a hagyományos (klinikai) kockázati tényezők által meghatározott kockázathoz képest csak 2%-kal javították a betegség kialakulásának az előrejelzését – ez a különbség nem volt szignifikáns. A második, Svédországban és Finnországban végzett vizsgálatban némileg magasabb, statisztikailag szignifikáns prediktív értékűnek bizonyult a genetikai tényezők alapján számított pontszám. A szerzők véleménye is visszafogott… „Összességében a kockázattal összefüggő 18 allél alkalmas volt a cukorbetegség előrejelzésére, de nem javította szignifikánsan az előrejelzés pontosságát a szokásos fenotípusos kockázati tényezőkhöz képest. (…) Az eredményeink alátámasztják azt a nézetet, hogy a fenotípusos kockázati tényezők továbbra is döntő szerepet játsszanak a 2-es típusú diabetes kockázatának meghatározásában.” „Összesítve, a 2-es típusú diabetesszel összefüggésben álló genetikai variánsok bevonása a statisztikai elemzésbe – a csak a hagyományos kockázati tényezők alapján végzett elemzéshez képest – csak kis mértékben javította a statisztikai modell pontosságát. Ez a hatás lehet, hogy túl csekély ahhoz, hogy ennek alapján számítsuk az egyének kockázatát. Alkalmas lehet viszont arra, hogy [a genetikai markerek alapján kizárandó résztvevők kihagyása révén] csökkenteni lehessen a cukorbetegség megelőzését értékelő intervenciós vizsgálatokba bevonandó személyek számát.” Forrás: NEJM Nov. 20, 2008; 359:2208. NEJM Nov. 20, 2008; 359:2220. Szemlézte: eLitMed.hu, dr.Kern Dávid

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.

Klinikum

Mindenki számára ajánlott gyógymód

A légzőgyakorlatokat könnyű megtanulni, és hatékonyak a vérnyomáscsökkentésben, javítják a diabetest, csökkentik a stresszt és a depressziót.

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.

Gondolat

A filmek gyógyító ereje

Az ember számára olykor fontosabb, hogy meg tudja élni érzelmeit, mint hogy azonnal csökkentse, vagy elviselhetőbbé tegye azokat. Ebben a folyamatban sok esetben egy film is segíthet. Kapitány-Fövény Máté pszichiáter, az „Ember a filmben” videók alkotója a filmek pszichológiájáról mesélt.

Egészségpolitika

„A rólam elnevezett kórházi szárnyat már nem fogom látni…”

Dr. Karsai Dániel 2022 nyarán szembesült halálos diagnózisával. Tavaly ősszel a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához adta be kérelmét az aktív eutanázia magyarországi engedélyezéséről. A fiatal alkotmányjogász szinte celeb lett Magyarországon, aki – mint hangsúlyozza – nem csak magáért küzd. Kapócs Gábor, a hatályos egészségügyi törvény eredeti előkészítője a LAM alapító főszerkesztőjeként készített vele interjút aktuális jogi, etikai, orvosi kérdésekről.