Hírvilág

A daganatos betegség a vezető halálok Pekingben

2013. ÁPRILIS 03.

Szöveg nagyítása:

-
+

A kínai főváros a betegségek korai felismerését célzó programot indított a különösen veszélyeztetettnek tartottak körében. Ötvenezer 40 és 74 év közötti állandó lakost vonnak be a projektbe a főváros kilenc kerületében. Az ötéves kísérleti időszak végeztével az egész országra ki akarják terjeszteni a programot. A fővárosi egészségügyi hivatal adatai szerint 2010-ben minden nap 104 pekinginél diagnosztizáltak daganatot. A 100 ezer lakosra jutó rákos megbetegedések száma 2010-ben 302-re nőtt a 2001-ben mért 171-ről. A férfiak körében a tüdőrák, míg a nők esetében a mellrák a legjellemzőbb. A legfrissebb adatok szerint az öt vezető rákbetegség közül Pekingben továbbra is e kettő áll az élen, majd a vastagbél-, a máj-, valamint a gyomor- és bélrendszer felső szakaszát érintő daganatok következnek. A szakemberek elsősorban a dohányzást okolják a tüdőrák magas aránya miatt, de a szmogot is megemlítik. Mivel a légszennyezés következményének tudományos igazolására nincs elegendő adat, ezért egyelőre csak figyelemmel kísérik a PM2,5, vagyis a 2,5 mikronnál kisebb finomporszemek egy köbméter levegőben mért koncentrációja, illetve a levegőben található mérgező elemek és a megbetegedések közötti összefüggést. A PM2,5 egészségre gyakorolt hatásáról a Peking Egyetem és a Greenpeace a közelmúltban végzett kutatást. A 2012 decemberében nyilvánosságra hozott tanulmányból az derült ki, hogy a PM2,5 tavaly 2349 ember haláláért volt felelős Pekingben. Más vizsgálatok szerint 2010-ben Kínában a levegőszennyezés 1,2 millió ember korai halálához vezetett. Ugyanebben az évben a világon a légszennyezést tartották a hetedik legsúlyosabbnak az elhalálozások kockázati tényezői között, mintegy 3,2 millió halálesetben játszott szerepe miatt. Kínában becslések szerint évente 350-400 ezer ember halálában van szerepe a rossz, szennyezett levegőnek. MTI 2013. április 2., kedd

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.

Egészségpolitika

A béremelés későn jött, és reálértéken nem hozott többletet

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint a most megvalósult béremelés túl későn történt, éves kihatása kevés, az idei év így reálkereset-csökkenést hozott a szakdolgozóknak. Interjúnkban beszélt a bérfeszültségekről, víziókról, a következő két év várakozásairól is.

Egészségpolitika

A politika érdemben nem foglalkozik az egészségüggyel, helyi szinten ugyanakkor nagyon is

KUN J Viktória

Hogyan lehet szétverni egy régió egészségügyi „fellegvárait” néhány év alatt? – interjú prof. dr. Barkai Lászlóval.

Egészségpolitika

A betegek élete múlik sok esetben a „kallódáson”

KUN J Viktória

Aki nem sodródik egy ellátásban, hanem önrendelkezési jogának megfelelően tényleges döntéseket képes hozni, ott a kezelés hatékonysága is jobb.