Gondolat

Orvos a történelem viharában

2015. JÚNIUS 23.

Szöveg nagyítása:

-
+

A 20, századi irodalomban is számos olyan főszereplőt találunk, aki végzettségét tekintve orvos. Az orvosi hivatás mindennapi gyakorlásának bemutatásán és annak ethoszán keresztül az író számára kiváló lehetőség nyílik sokszínű karakterek, visszás helyzetek és az emberi szenvedés bemutatására. Erich Maria Remarque német regényíró leghíresebb regényének főhőse is részben hivatása gyakorlása során merül alá a kor sötét titkaiba, a második világháború előestéjének komor viszonyai közepette. A Diadalív árnyékában című műben dr. Ravic nőgyógyász a saját bőrén tapasztalja meg az emigráns lét visszásságait. A kor tébolya elől menekülve, egy internálótáborból szökik át Párizsba, annak a tömegnek a részeként, akik nácik által sorban bekebelezett országokból távozva itt remélnek átmeneti megoldást sorsukra. Remarque regénye komoly témája ellenére a mutatós bestseller vonásaival is rendelkezik: erotika, élénk párbeszédek, fordulatos cselekményesség, kalandleírások… A történet 1938-39-ben játszódik, és főleg német emigránsok a szereplői. A főszereplő, Ravic doktor Hitler hatalomra kerülésekor szökik át Párizsba. Papírok nélkül nem praktizálhat, kalandos, bujkáló életet él, ám szaktudását mégis igénybe veszik a kevésbé tehetséges kollégák. S ő kiváló orvos módjára, ahol tud, próbál segíteni. Feketén, megalázóan alacsony bérért dolgoztatják a párizsi professzorok. Sokféle emberrel kerül kapcsolatba, szenvedő asszonyokkal, prostituáltakkal, orvosi esküjét tartja szem előtt, az vezérli akkor is, amikor emiatt bajba kerül. Kitoloncolják az országból. A városban világvége hangulat uralkodik, tömegek mozognak az éjszakai városban, a jövőt beárnyékolja a háború kitörésének biztos tudata. A könyv vezérfonala egy bosszú beteljesítésének kalandos története: a Gestapo embere, Haake is feltűnik a városban, aki korábban megkínozta a főhőst, és zsidók bujtatásáért a barátnőjét is, aki az öngyilkosságba menekül a börtönben. Súlyos elszámolnivalója van tehát vele a főszereplőnek. „Mindenkinek csak egy élete van; értéktelen és a legnagyobb érték, el is dobhatja, ha akarja, az sem nehéz. Igen ám, de vele együtt elvész a bosszú is, és mindaz, amit bár megcsúfoltak, leköpködtek, nevetségessé tettek mindennap és minden órán át, de ami akkor is, mindennek ellenére is, körülbelül úgy neveznek, hogy: az emberségbe és az emberiségbe vetett hit.” Az író 1942-ben New Yorkban jelentette meg az emigráns lét tapasztalatairól szóló című művét, mely páratlan sikert aratott, s amelyből több film is készült. A könyv e nehéz korszak és a hősies helytállás mementója.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.

Egészségpolitika

Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”

KUN J Viktória

„Ez egy veszélyes irány” – az eLitMednek nyilatkozó szakértőkkel értékeltük a jelenlegi helyzetet, illetve a most elfogadott salátatörvény részleteit.

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.

Egészségpolitika

A béremelés későn jött, és reálértéken nem hozott többletet

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint a most megvalósult béremelés túl későn történt, éves kihatása kevés, az idei év így reálkereset-csökkenést hozott a szakdolgozóknak. Interjúnkban beszélt a bérfeszültségekről, víziókról, a következő két év várakozásairól is.