Gondolat

Szöveg nagyítása:

-
+

1941 március 28-án Virginia Woolf köveket tett a zsebeibe, és belegázolt a sussexi birtok közlében lévő Ouse folyóba. Sétabotját és lábnyomait a parton megtalálták. Őt magát két héttel később húzták ki a folyóból. Egy páratlan írói karrier és életút ért véget itt.

Valószínűleg igaz, hogy vannak sorsfordító művek életünkben, ilyen vízválasztó esemény lehet Virginia Woolf egyik könyvének elolvasása, mely után már az ember már nem képes bármit olvasni, ez a fajta világszemlélet és igényesség varázslatos módon az olvasójába is átszivárog, és jótékony erjedést indít meg az ízlés terén.

Azoknak a formabontóknak és új forma építőknek sorába tartozik, akik, mint Proust, Joyce, Aldous Huxley a regény hagyományos elképzelése ellen hoznak létre életművet, és az egész műfajt átformálva, azt szellemük kifejezésére, és az élet lényeg szerinti ábrázolására alkalmasabbá akarják tenni.

Virginia Woolf 1882 januárjában született Londonban és Rodmell-ben halt meg, 1941. március 28-án. Angol regényíró, esszéista, novellista, kritikus, könyvkiadó, feminista, és a huszadik századi modern irodalom egyik vezető alakjaként tartják számon.

Apja, Sir Leslie Stephen híres irodalmár-filozófus, hegymászó, és a Viktória-kor egyik legismertebb kritikusa volt. Anyja hírneves szépség. Iskolába nem járt, szülei és nevelőnők tanították, kivételes műveltségét apja erőteljes intellektuális támogatása mellett annak rendkívüli könyvtárában alapozta meg.

Bipoláris zavar

Egész életében küzdött gyenge idegrendszerével és különös érzékenységével, mely a legújabb kutatások szerint nem más volt, mint bipoláris zavar. Számos megrázkódtatás érte gyermek és a fiatal korában, egyesek szerint húgával együtt a náluk jóval idősebb féltestérek szexuális zaklatásának is áldozatául estek, mindez kihatott egész életútjára.
13 éves korában egy súlyos tragédia árnyékolta be életét: elveszítette édesanyját.

Ez annyira megviselte, hogy hónapokig súlyos idegrohamok törtek rá. Egész életében labilis idegzetű maradt, s harmincéves korában nyugtatóval öngyilkosságot kísérelt meg, és csak az utolsó pillanatban elvégzett gyomormosás mentette meg az életét.

Ez a mentális betegsége és szélsőséges hangulatingadozásai kihatással voltak egész életére, és a mélypontok mindig egy-egy nagyobb szabású mű megalkotása után törtek rá.
Woolfot, az amerikai orvos, Silas Weir Mitchell által népszerűsített és elhíresült “pihenőkúrával” kezelték orvosai.

Ezt a az eléggé vitatható terápiát, ideggyenge, hisztérikusnak titulált nőbetegek kezelésére vezették be a 19. század végén. A módszer lényege, hogy a betegeknek szigorúan ágyban kell feküdniük, méghozzá hanyatt fekve, és környezetükből minden lehetséges ingert ki kell zárni. Intézeti kezelése alatt megtiltottak minden tevékenységet, többek között az írást és az olvasást is. Ez a módszer minden bizonnyal nehezítette Virginia Woolf gyógyulását.

1913 elejétől 1915 végéig súlyos mentális betegségben szenvedett, és semmit sem írt.
Életére jótékony hatást gyakorolt férje, Leonard Woolf a baloldali érzelmű esztéta, aki lelkileg is mindenben támogatta, s többek közt neki köszönhető a depresszió ellen önerőből beindított közös nagy sikerű vállalkozásuk is, a nyomda és kiadóvállalat, a Hogarth Press.

A kiadó megalapításának elsődleges célja a szellemi pezsgés, valódi intellektuális tevékenység biztosítása, tehát a terápia volt Virginia Woolf számára.

A kiadó többek között Gorkij, Rilke, Freud, T. S. Eliot, Robert Graves és Katherine Mansfield, valamint Woolf saját műveinek korai megjelentetésével irodalmilag és üzletileg is sikeresnek, nyereségesnek bizonyult, és megalapozta a házaspár anyagi függetlenségét.

Virginia Woolf irodalmi termékenysége a mentális problémái ellenére haláláig kitartott, és jelentős életművet hagyott maga után.

„Vajon a halál ujjának azért kell időnként érinteni a mi zajgó életünket, nehogy még összeroppanjunk súlya alatt? Úgy születtünk, hogy naponként kell magunkba adagolnunk a halált, különben nem bírnánk tovább az élet fáradalmai." – írta valahol.

Orlandó

Számos jelentős művet alkotott, például a 1925-ben a Mrs. Dalloway-t, melynek érzékeny és csak másokkal való törődés révén létezni képes főhősét anyjáról mintázta.
Leghíresebb műve azonban az Orlandó, mely – többek véleménye szerint – egy rendkívüli androgün szépség, Victoria Sackville iránt érzett leszbikus szerelméből született. A főhős, Orlandó négyszáz évig él, és férfiként majd nőként szemléli a világot.

Orlando, nagyon előkelő, gazdag és szép ifjú, királynők szerelmese, Erzsébet angol királynő idejében kerül a királyi udvarba, majd Viktória királynő korában férjhez megy, gyermeket szül, a regény végén pedig 1928-ban Londonban éli egy arisztokrata hölgy életét.

„Ha az olvasó azonban beleolvassa magát Virginia Woolf Orlandójába, lassankint érezni kezdi, hogy itt másról van szó. Feltűnik neki, hogy nem érzi az idő múlását az elmondott történetben. A halkan ironikus hang sejteti, hogy ez az időtlenség valami szándékot jelent. Az írónő kiemelte hősét, Orlandót az időből, s ezzel korlátlan lehetőséget teremt neki környezet, kor, élmény dolgában, önmagának pedig a fantázia szabad repülése dolgában. Mellőzi a regénynek, mióta irodalmi műfajjá lett, egyik mellőzhetetlennek tartott kellékét, az időt, és ezzel új, széleskörű lehetőséget teremt magának, és messze eltávolítja a regényt a realizmustól.” – írta róla a Nyugatban Schöpflin Aladár.

Az 1927-ben megírt Saját szoba című műve mérföldkő a nők felszabadításának történetében. Ez a nagyesszé a modern női gondolkodás egyik alapszövege.ebben fejti ki Virginia Woolf azt az ideát, miszerint a nők magas szintű alkotótevékenységhez nem is szükségeltetik más, mint egy saját szoba és biztos saját jövedelem.

Virginia Woolf a modern angol próza, a lélektani regény egyik megteremtője volt.
Egyedülálló művészetének titka rendkívül aszociatív, költői nyelvben rejlik, mellyel a tudat határsávjain megjelenő képzeteket képes megjeleníteni a hétköznapok mélyén.

„Úgy érzem, újra kezd elhatalmasodni rajtam az őrület. És érzem, hogy nem tudnánk átvészelni még egy olyan rémes időszakot. Nem heverném ki többé. Újra hangokat hallok, és képtelen vagyok koncentrálni. Így azt teszem, ami a legjobb megoldásnak tűnik. Te a lehető legnagyobb boldogságot adtad nekem. Többet jelentettél számomra, mint bárki más.”- írta a férjének hagyott búcsúlevélben.

Bármi nehézség és balsors sújtotta is Virginia Woolfot egyszerűnek semmiképpen nem mondható élete során, annyi bizonyos, hogy átélhette azt is, hogy boldog volt.

NZS

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Reumatológiai gyulladásos megbetegedések és családtervezés – a reumatológus szemével - A Figyelő 2017;1

SEVCIC Krisztina

Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy az RA-s nőknek kevesebb gyermekük születik, illetve gyakoribb köztük a gyermektelenség, különösen, ha fiatal életkorban (30 éves kor előtt) diagnosztizálják betegségüket, illetve ha a diagnózis felállításakor még nincs gyermekük.

Klinikum

Éhezés, stresszrezisztencia, tumoros megbetegedések

Az éhezés különbözőképpen hat az egészséges és a rákos sejtekre: míg az előbbiek túlélése, az utóbbiak pusztulása fokozódik. Az éhezés és a hatását utánzó diéták a kemo- és radioterápia hatásfokát is növelik, ezért a folyamatban lévő klinikai vizsgálatok lezárulta után alkalmazásuk gyorsan el fog terjedni a rákbetegség megelőzésében és gyógyításában.

Ökológia

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

Hírvilág

Kokain és hirtelen halál

A szív eredetű hirtelen halálozás és a kokainfogyasztás között talált összefüggést egy új spanyol tanulmány.

Gondolat

„Mindenki tudja, hogy megy ez”(?)

BÁNFALVI Attila

A film az amerikai ún. ópiát vagy opioid krízisről szól, amelyben 2000 óta 500 ezer amerikai halt meg túladagolásban, 25 percenként születik egy olyan baba, akinek elvonási tünetei vannak. A film fő narratívája azt elemzi, hogy gyógyszeripari cégek milyen szerepet játszottak ennek a tragikus helyzetnek az előállításában. Aki csak kicsit is követte a gyógyszeripar Janus arcú szerepét az utóbbi évtizedekben a fogyasztók és az orvosok magatartásának befolyásolásában, az igazán mélyen nem lepődik meg „Nahát, ezt nem gondoltam volna!” felkiáltással az opiátokkal (Oxycontin, fentanil stb.) kapcsolatos történéseken.