Egészségpolitika

MOK: magyar orvos ne menjen Szlovákiába!

2011. DECEMBER 01.

Szöveg nagyítása:

-
+

A magyar következményekkel is bíró szlovák eseményekről, és az Uzsoki utcai kórházban elkövetett állítólagos morfin túladagolásokról is kifejtette a Magyar Orvosi Kamara (MOK) álláspontját Éger István szerdai sajtótájékoztatóján. Az elnök többek között azt is elmondta, a magyar orvoskar támogató rokonszenvét közvetíti a szomszédos országban dolgozó kollégák felé, hiszen megengedhetetlen, hogy a szlovák kormány erőszakot alkalmaz az orvoskollégákkal szemben.

A magyar orvosok ne vegyék figyelembe a szlovák kormány felhívását, ne vállaljanak munkát északi szomszédunknál, ne gyengítsék ilyen módon a kollégák mozgalmát – szólította fel a hazai orvoskart Éger. Ezt megelőzően ismertette azt a deklarációt, amelyet a hétvégi, varsói tanácskozásukon fogadott el az Európai Uniós Orvosok Állandó Bizottsága. Ebben megdöbbenésüket fejezték ki a szlovák kormány fenyegetőzése, és a kilátásba helyezett erőszak alkalmazása miatt, egyúttal felhívták az ez irányú példátlan és elfogadhatatlan tevékenység befejezésére.

Magyar következményekkel is bírnak a szlovák események – folytatta Éger István, célozva annak az egyeztetésnek az eredményeire, amelyet a Fidesz parlamenti frakcióvezetője folytatott a Magyar Rezidensszövetség elnökével, Papp Magorral. Mint ismeretes, a tárgyalás után Lázár bejelentette: „a Fidesz-frakció készen áll arra, hogy segítséget nyújtson a törvényhozásban Szócska Miklós egészségügyi államtitkárnak a pénzügyi lehetőségek megtalálásban az egészségügyi bérek rendezéséhez”.

A frakcióvezető hozzáállása jelzésértékű, ezért a MOK várakozással tekint az eseményekre a bejelentést követően. Úgy tűnik, „a magyar kormány nem kíván a szlovák vezetés nyomdokaiba lépni, és hasonló módszereket alkalmazni a magyar orvosokkal szemben” – reménykedett Éger. Bár a rezidensek „Élhető magyar egészségügyet!” elnevezésű kampánya 3000 felmondás letétbe helyezését tűzte ki célul, s ez egyelőre még nem teljesült, mégis hasznos volt, ahogyan a kamarai elnök és a nemzetgazdasági miniszter között folytatott korábbi tárgyalásnak is, jelentősége lesz a jövőben. Váratlan helyzet nincs – jegyezte meg Éger, hiszen a rezidensek kezdeményezése nyomán bejelentett akció zajlik.

Csak írásba foglalt és törvényben garantált, közép és hosszútávon egyaránt hatékony megoldást akarnak látni, és csak ezt tudják elfogadni – szögezte le a MOK elnöke, azt is hozzátéve, hogy kizárólag a szakdolgozók bérének egyidejű emelésével együtt tudnak elképzelni bármiféle bérfejlesztést. Azonban a havi 100 ezer forintos béremelés költségvetési szinten 100 milliárd forintot kíván, a jövő évi sarokszámokban ennek a forrása egyelőre még nem látszik.


Az emberek nem tudnak dönteni az eutanáziáról


Az orvoskar gyógyításra esküdött, de a bizonyítottan gyógyíthatatlan betegek fájdalmainak enyhítése is a feladatuk. Ez azonban kölcsönös bizalmat kíván az orvos és a páciense között. Ezt már a nemrégiben kirobbant Uzsoki utcai kórházban történt, állítólagos morfium túladagolási ügy kapcsán mondta Éger István, aki szerint most ez a bizalom rendült meg: „a menthetetlen betegek bizalmát, és az orvos kezét is megremegteti a legegyszerűbb fájdalomcsillapító beadása után is”, így súlyos és kiterjedt társadalmi károkat okoz az ügy. Ismételten nyomatékos együttérzésüket fejezte ki az Uzsoki utcai kórház vezetése és kollektívája mellett, viszont „aki bűnös, bűnhödjön” – mondta.

A problémát egyébként Éger szerint nem kórházanként kell kezelni. Az alapvető orientációs pontokat az egészségügyi törvény megadja, hogy ezeket hogyan kell alkalmazni, azt a szakmának kell tárgyalnia. A fájdalomnak ugyanis nincs objektív mérőszáma, így azt nem lehet pontos szabályok közé szorítani, mint a KRESZ-t. Éger szerint a magyarok többsége nem elég képzett ahhoz, hogy ebben a kérdésben dönteni tudjon, ezért is kellene sokkal nagyobb hangsúlyt fektetni az iskolai egészségtan oktatásra, de ezzel sem az egészségügyi, sem az oktatási kormányzat nem kíván foglalkozni.

Az aktív eutanáziát a MOK határozottan elutasítja, januárban életbe lépő etikai kódexükben erről külön útmutatás is szerepel.

eLitMed.hu, Tarcza Orsolya
2011-11-30

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

Egészségpolitika

Oltásellenesség - a 10 legnagyobb egészségügyi veszély egyike

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Főnix, avagy MOK 5.0

KAPÓCS Gábor

Nekünk kell eldöntenünk, hogy akarunk-e egy tudatos, korszerű elveket valló, nemcsak a szakma érdekeit, hanem a betegeink és klienseink szempontjait, az egész társadalom jóllétét is figyelembe venni akaró és képviselni hivatott MOK tagjai maradni. Azért, hogy a jövőbeni generációkra egy jobb, boldogabb, igazságosabb, élhetőbb és egészségesebb világot hagyjunk annál, mint amiben most élünk.

Hírvilág

Újraválasztották a régi elnököt

Utolsó négy éves ciklusát kezdheti meg a MESZK elnökeként Balogh Zoltán

Hírvilág

Jól teljesítenek a kamarák

Az ágazati hivatásrendek segítségével tették rendbe az egészségügyet

Hírvilág

A béremelés sem csökkenti a migrációs kedvet

Az elvándorlás mértéke továbbra is riasztóan magas a szakmai szervezetek szerint.

Őrségváltás a Magyar Orvosi Kamara élén