Joghallgatóknak jogvédelemről
2014. JÚNIUS 10.
2014. JÚNIUS 10.
Szeptembertől jogvédelmi felsőoktatási képzés veszi kezdetét a Szegedi Tudományegyetem Jogklinikáján. Az erről szóló együttműködést Dr. Novák Krisztina, az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ (OBDK) főigazgatója, Prof. Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora, valamint Prof. Dr. Hajdú József, az Állam- és Jogtudományi Kar dékánja írták alá a Szegedi Tudományegyetemen.
A közös munkának köszönhetően a 2014/2015-ös tanévtől 30 fő joghallgató „A gyermekek, a betegek és az ellátottak jogvédelmének elméleti és gyakorlati kérdései” című fakultatív tárgyat is választhatja tanulmányai során. A képzés a hatékonyabb jogvédői munka gyakorlásához kíván átfogó ismeretet adni többek között a jogsértések főbb típusairól, az azokkal szembeni fellépés lehetőségeiről, továbbá a jogvédelem hazai és nemzetközi szabályozásáról.
Az együttműködési megállapodás ezen túl szakmai konferenciák, kerekasztal-beszélgetések és egyéb rendezvények megszervezésével is segíteni kívánja a szakmai-tudományos élet élénkítését, a szélesebb körű tájékoztatást a jogvédelem területén.
Az OBDK és a Szegedi Tudományegyetem között létrejött megállapodás újabb fontos lépése annak a törekvésnek, amelyet az OBDK tavalyi évben már elindított a Miskolci Egyetemen hasonló együttműködés keretében a beteg-, ellátotti- és gyermeki jogok hatékonyabb érvényre juttatása, a békés társadalmi együttélés, a kölcsönös megértés erősítése érdekében.
eLitMed.hu, OBDK
2014-06-10
Egészségpolitika
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.
Egészségpolitika
12 hónapból 13,5-et dolgoznak, táppénzre és orvoshoz szinte sohasem mennek. A nagyfokú stressz és a sokszor ember feletti munkaterhelés romboló hatását gyakorta káros szenvedéllyel próbálják orvosolni. A felmérések szerint a szakdolgozóktöbb mint 80 százalékakrónikus betegséggel küzd, sokan akár két-hárommal is.Kifejezetten nagy számban fordulnak elő az ízületi,a szív- és érrendszeri betegségek, a visszértágulat, a migrén, az alvászavarok, valamint a lelki és érzelmi problémák. Az egészségügyben dolgozók lelki és fizikális állapota ironikusmódon gyakorta rosszabb, mint az általuk ellátott betegeké.
Egészségpolitika
Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.
Egészségpolitika
A Greenpeace Magyarország képviselője nyolc éve tagja a Növényvédelmi Bizottságnak. Szerinte ez idő alatt hazánk szinte minden fajsúlyos, növényvédő szerekkel kapcsolatos vitában (glüfozát, neonikotinoidok, légi permetezés) a nagyipari mezőgazdasági és vegyszergyártó lobbicsoportok álláspontját támogatta.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) egy olyan integrációs platform, melynek központi szolgáltatásai gyorsabbá és átláthatóbbá teszik az egészségügyi folyamatokat. A rendszer hatékony és azonnali adatcserét tesz lehetővé, melynek fontosabb céljai a betegadatok és dokumentációk cseréjének megvalósítása, illetve a különböző egészségügyi ellátók közti erőforrások (CT, MR, labor és egyéb diagnosztikák) használata.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás