Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 113

Ideggyógyászati Szemle

2024. MÁRCIUS 30.

Arteria centralis retinae elzáródás thrombolysiskezelése és multidiszciplináris ellátása a hagyományos szemészeti kezelési formákkal összehasonlítva

VAJDA Szilvia, GUNDA Bence, KNÉZY Krisztina, BARSI Péter, VARGA Csaba, MAUROVICH-HORVAT Pál, BERECZKI Dániel, NAGY Zoltán Zsolt

Az arteria centralis retinae okklúzió eddigi konzervatív terápiái limitált hatékonyságúak, szemészeti osztályokon történtek, ahogyan az egységes protokoll nélküli etiológiai vizsgálatok is. Pedig az ACRO a központi idegrendszeri ischaemiás stroke analógiájának tekinthető, így a szisztémás thrombolysis és a multidiszciplináris ellátás hasonlóan hatékony lehet. Emiatt 2022 májusa óta a Semmelweis Egyetemen klinikai vizsgálat keretében a 4,5 órán belül diagnosztizált ACRO thrombolysiskezelését és etiológiai vizsgálatait végezzük egységes protokoll alapján.

Mesterséges intelligencia

2024. OKTÓBER 14.

Nobel-díjak a mesterséges intelligencia korában

BALKÁNYI László

A 2024-es fizikai és kémiai Nobel-díjakat is olyan tudósoknak ítélték oda, akik úttörő módon járultak hozzá a mesterséges intelligencia területéhez, különösen a neurális hálózatok és a fehérjeszerkezet-előrejelzés területén. 

Lege Artis Medicinae

2024. SZEPTEMBER 06.

A New England Medical Journal Mesterséges Intelligencia kiadványa – NEJM AI 2024, januártól júniusig

BALKÁNYI László

A tanulmányok a mesterséges intelligencia (MI) különböző innovatív alkalmazásaival foglalkoznak az egészségügyben, a betegellátás és az orvoslás gyakorlati megol­dá­saira összpontosítva.

Lege Artis Medicinae

2024. JÚNIUS 25.

Újabb lépés az általános orvosi célú mesterséges intelligencia felé – cikkismertetés

BALKÁNYI László

Korábbi bevezetőnkben részletesen írtunk arról, hogy több évtizede van folyamatban kutatás-fejlesztés az orvosi munkát támogató szakértői rendszerek, MI-alkalmazások terén. Érdemes felidézni ennek nagy hullámait.

Lege Artis Medicinae

2024. JÚNIUS 25.

A mesterséges intelligencia a családorvosi ellátásban – irodalmi áttekintés

MÓCZÁR Csaba

Az egészségügyi ellátás során óriási mennyiségű adat keletkezik, ugyanakkor az elmúlt években a nagy adatbázisok feldolgozása terén is óriási előrelépés történt a mesterséges intelligencia technológiai fejlődésével.

Lege Artis Medicinae

2024. ÁPRILIS 30.

A betegségmodell orvosi és élettörténeti változata a klinikai pszichológiában

PLÉH Csaba

A dolgozat a klasszikus orvosi és a hajlékonyabb élettörténeti modell kettősségét mutatja be a mentális zavarokról az utóbbi közel két évszázad pszichológiai gondolkozásában.

Lege Artis Medicinae

2024. ÁPRILIS 30.

Poststroke spasticitas – mit tegyünk vele?

GÁRDIÁN Gabriella

A jelen összefoglaló célja a spasticitassal kapcsolatos tudatosság növelése az alapellátásban és a járóbeteg-szakrendeléseken, ugyanis ennek révén koordinált segítséget nyújthatunk az érintetteknek.

Lege Artis Medicinae

2024. ÁPRILIS 30.

A mesterséges intelligencia az élettudományi képzésben: lehetőségek és kockázatok

BARI Ferenc

A közlemény az MI és a mély tanulás fejlődését tárgyalja az orvosi és élettudományi alkalmazások szemszögéből. Az MI hatásos eszköznek bizonyult az orvosi diagnosztikában és ma már a mindennapi orvosi gyakorlat részét képezi.

Idegtudományok

2024. FEBRUÁR 28.

Gondolattal működtetett gépek

A neuralis aktivitást dekódoló, koponyába implantált agy – számítógép-interface nemcsak a paralízisben szenvedők mozgását és beszédét segíti, de új felfedezések is születnek általa az agy anatómiájával és működésével kapcsolatban.

Lege Artis Medicinae

2023. DECEMBER 19.

Az agyi neuronhálózatok szerepe a dementiák kialakulásában: vizsgálati módszereink az optogenetikától a mesterséges intelligenciáig

HANGYA Balázs

A Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet Rendszer-Neurobiológia Ku­tatócsoportjában a fő célkitűzésünk a kognitív folyamatok agyi mechanizmusainak jobb megértése. A tanulás, memória, figyelem és döntéshozás idegrendszeri alapjait nemcsak normális körülmények között, hanem kóros állapotokban is vizsgáljuk, különös tekintettel a neurodegeneratív dementiákra, mint az Alzheimer- és a Par­kinson-kór.