Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 1934

Klinikai Onkológia

2019. ÁPRILIS 10.

Fémek és daganatok

VETLÉNYI Enikő, RÁCZ Gergely

A betegségek eredetének felkutatása során gyakran hajlamosak vagyunk megfeledkezni a környezetünkről. A belélegzett levegő, az elfogyasztott ivóvíz és élelmiszer, a bőrrel érintkező anyagok mindmind hatást gyakorolnak az emberi szervezetre. A fémek mindennapjaink nélkülözhetetlen részét képezik. Bányászatuk, feldolgozásuk és felhasználásuk folyamatos fémterhelést okoz és sokféleképpen fejtik ki hatásukat a szervezetre. Számos fém nélkülözhetetlen a homeosztázis fenntartásához, azonban a túlzott, illetve a káros fémek bevitele egészségkárosodáshoz, többek között daganat kialakulásához is vezethet. A fémek tumorkeltő hatásaikat több támadásponton keresztül fejtik ki. Helyettesítik egymást például a különböző transzportfolyamatok során és a fehérjék szerkezetében, oxidatív stresszt alakítanak ki, továbbá hajlamosak kötődni a DNS-hez, károsítva azt. Megfelelő alkalmazásuk esetén a fémvegyületek proapoptotikus hatása kerül előtérbe, így a daganatterápia eszközévé váltak. Napjainkban is széles körben alkalmazzák a platina(II)- vegyületeket kemoterápiás szerként, valamint számos kutatás irányul újabb, ideális terápiás és mellékhatásprofi llal rendelkező fémvegyületek felderítésére. Az összefoglaló közlemény célja felhívni a figyelmet a fémekben rejlő veszélyforrásokra, továbbá bemutatni változatos felhasználási lehetőségeiket a daganatterápia és a diagnosztika területén napjainkban és a jövőben.

Hírvilág

2024. SZEPTEMBER 14.

Hétvégi lapszemle: dopping helyett szódabikarbóna

LAPSZEMLE eLitMed

Pszichózist okozó ADHD-gyógyszer, munkaerőhiánytól szenvedő európai egészségügy, a toryk által megroppantott NHS; az „új” teljesítményfokozó csodaszer, a szódabikarbóna. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

2024. SZEPTEMBER 09.

Fiatalok mentális egészségét védő intézkedéseket hozott a YouTube

LAPSZEMLE eLitMed

A YouTube szerint bizonyos típusú videók ismételt megtekintése árthat a tinédzserek önbecsülésének és testképének, ezért a videó-streaming platform úgy döntött, korlátozza a hozzáférésüket bizonyos tartalmakhoz.

Lege Artis Medicinae

2024. SZEPTEMBER 06.

Immunpatológiai folyamatok célzott gyógyszeres gátlásának mechanizmusai

VERECKEI Edit

A gyulladásos reumatológiai betegségek szöveti és szervi szintű patológiáját és klinikai képének kialakulását a részt vevő sejtek citokinjeinek és receptoraik jeltovábbítása határozza meg. Az immunrendszer sejtjei alapvetően a kórokozók és a megváltozott saját struktúrák eliminálására differenciálódnak.

Hírvilág

2024. AUGUSZTUS 17.

Hétvégi lapszemle: X-betegség helyett mpox-járvány, de aggasztó számokat mutat a rák is

LAPSZEMLE eLitMed

Minden, amit jelenleg tudni lehet a majomhimlő-járványról; szupergyors öregedés 44 év felett; a „csendes gyilkosnak” nevezett hőhullám; a rákos megbetegedések drasztikus növekedése; nődokik. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

2024. AUGUSZTUS 15.

Rohamosan romlik a francia fiatalok mentális egészsége

LAPSZEMLE eLitMed

A 12 és 25 év közötti franciák több receptre felírt pszichoaktív szert fogyasztanak, mint a korábbi években – derül ki ország egészségügyi rendszeréről szóló jelentésből.

Ember és környezet

2024. AUGUSZTUS 02.

Magunkra szabadítjuk a vektorok által terjesztett betegségeket

SZEMLE eLitMed

Dengue-től a Chikungunya-lázig, maláriától a kullancsencephalitiszig a vektorok által terjesztett betegségek emberek tömegeinek az életét keserítik, vagy akár rövidítik meg. E betegségek terjedése azonban igen jelentős részben saját magunknak köszönhető.

Ideggyógyászati Szemle

2024. JÚLIUS 30.

[A szülés utáni depresszió kezelésére engedélyezett és újonnan megjelenő gyógyszerek – aktuális helyzet ]

ELIF Asena ÇULCU, ŞENIZ DEMİRYÜREK, ABDULLAH Tuncay DEMİRYÜREK

[A depresszió, a szorongás és a pszichotikus zavarok gyakori perinatalis mentális zavarok a szülés utáni időszakban. A szülés után jelentkező depressziós tünetek a betegek  50%-ánál a szülés előtti időszakban is jelen vannak. A szülés utáni depresszió kialakulásának kockázati tényezői közé tartozik a partnerrel való rossz kapcsolat, a szociális támogatás hiánya, az anya alacsony társadalmi-gazdasági státusza és a több gyermek.]

Ideggyógyászati Szemle

2024. JÚLIUS 30.

[A COVID-19 hatása a rohamokra és a viselkedésre epilepsziás betegeknél]

GÖNÜL AKDAĞ, NIYAZI UYSAL, MUSTAFA ÇETİNER, FATMA AKKOYUN ARIKAN, SIBEL CANBAZ KABAY

[A COVID-19 világjárványnak a rohamok gyakoriságára és a mentális distressz szintjére gyakorolt hosszú távú hatásainak értékelése epilepsziás személyeknél, valamint a rohamgyakoriság növekedésével összefüggő lehetséges kockázati tényezők azonosítása. Ez egy keresztmetszeti vizsgálat, amit 2021 májusában, Törökországban végeztünk, telefonon. Az epilepsziás szindrómákra, a rohamellenes gyógyszerekre, és a gyógyszer-rezisztenciára vonatkozó információt az orvosi feljegyzésekből szereztük be. ]

Hírvilág

2024. JÚLIUS 27.

Hétvégi lapszemle: bajnokok reggelije

LAPSZEMLE eLitMed

Kései ébredés és palacsinta reggelire; többéves várólisták a hazai idősotthonoknál; megrendítő írás arról, mennyivel különb egy rákbeteg fogadtatása, mint egy mentális betegé. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.