Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 131

Lege Artis Medicinae

2024. MÁRCIUS 26.

Mesterséges intelligencia alapú országos döntéstámogató rendszer bevezetése a hazai stroke-ellátás javítására

SZIKORA István, MAGYAR Bence, TÉGLÁS Sándor, SZUDI Gábor, SZALMÁS Orsolya, CZENCZ Máté, KONDOR Máté, POZSÁR Kinga, NARDAI Sándor, ERÔSS Lóránd, ÓVÁRY Csaba, HORVÁTH Krisztina, MOLNÁR Ferenc József, PÁPAI György, JANCSÓ Ádám, SZABÓ Zoltán, BENES Edvárd, CHADAIDE Zoltán

Ischaemiás stroke esetén a re­kanalizációs kezelés indikációja képalkotó vizsgálatokon alapul. Az időveszteség minimalizálása érdekében mes­ter­séges intelligenciával működő stroke képalkotó hálózatot (eStroke-hálózat) alakítottunk ki.

Egészségpolitika

2021. SZEPTEMBER 08.

A Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség állásfoglalása

Változatlan formában közöljük A Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség 2021. szeptember 15-ei állásfoglalását.

Hírvilág

2024. SZEPTEMBER 13.

Az AI-nak jobb a szókincse, mint az embernek

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Az MI-alapú szoftverek verbális intelligenciáját vizsgálták az ELTE PPK-n. A kutatás nyomán kiderült, hogy szóismeretükben a gépek még a doktori fokozattal rendelkező anyanyelvi beszélőket is maguk mögé utasítják.

Hírvilág

2024. AUGUSZTUS 06.

Magyar kutatók segítségével juthatnak hamarabb új veséhez a súlyos betegek

HUN-REN MKH eLitMed

Minden eddiginél hatékonyabban segíthetik az európai és hamarosan a magyar vesebetegek életben maradását a magyar kutatók közreműködésével kifejlesztett szoftver folyamatosan tanuló algoritmusai.

Klinikum

2024. JÚLIUS 24.

Az élet szoftverének átprogramozása

SZEMLE eLitMed

Az elektrogyógyszerek a neuronális jelátvitelt manipuláló eszközökön túlmutatva transzformatív alkalmazásokat ígérnek többek között az ízületi gyulladás és a rák kezelése, vagy a szövet- és szervregeneráció területén is.

Hypertonia és Nephrologia

2024. JÚNIUS 25.

A kiterjesztett hatáskörű ápolók bevonásával elért eredmények a hypertoniás betegek háziorvosi gondozásában

GALVÁCS Henrietta, MONGEL ISTVÁNNÉ BÖCSKEI Gizella, DÓZSA Katalin

Célkitűzés: Kutatásunk célja megvizsgálni a prevenciós rendelésen megjelent hypertoniás páciensek vizsgálati eredményeit, a kockázati tényezők, az antropometriai adatok, a HMOD és az önmenedzselés kapcsán. Feltárni, hogy milyen előnyökkel jár a kiterjesztett hatáskörű ápolók bevonása a krónikus betegek gondozása terén.

Nővér

2024. JÚLIUS 01.

Munka és magánélet egyensúlya az egészségügyi szakdolgozók körében

HIRDI László Roland, BALOGH Zoltán

A kutatás célja volt megvizsgálni, hogy mennyire tudnak egyensúlyt tartani az egészségügyi szakdolgozók a munkahelyük és magánéletük között. Vizsgálatra került továbbá a szakdolgozók aktuális egészségi állapota, az általános jóllétük, valamint az élettel és munkával való elégedettségük.

A keresztmetszeti vizsgálat 2024. február 18. és március 10. között történt magyar egészségügyi szakdolgozók körében, egyszerű véletlen mintavételi technikával. Az adatgyűjtés webalapú anonim, önkitöltős kérdőív alkalmazásával történt. Az adatok feldolgozása az SPSS 25.0 statisztikai szoftver segítségével történt χ2-próba alkalmazásával. A szignifikanciahatár p≤0,05 volt.

A kérdőívet összesen 224 fő töltötte ki. Átlagéletkoruk 49,99 (±9,49) év volt és 93,8%-uk nő. A munka-család konfliktusvizsgáló skála esetén a válaszadók a „Munkából származó családi konfliktus” alskálában 10,96 (±3,04) átlagpontot értek el, míg a „Családból származó munka konfliktus” alskálában 5,9 (±2,2) átlagpontot. A szakdolgozók átlagosan 3,48-ra értékelték egészségi állapotukat, 59,4%-uknak van krónikus megbetegsége.

Az eredmények rámutatnak annak fontosságára, hogy az egészségügyi szervezeteknek foglalkozniuk kell az egészségügyi szakdolgozók munka-magánélet egyensúlyával. A munka és a családi élet összeegyeztethetősége (rugalmas munkarend, részmunkaidős állások) kritikus tényező az új tehetségek vonzásához és megtartásához, valamint a szakképzett munkaerő megtartásához. 

Lege Artis Medicinae

2024. JÚNIUS 25.

Az Észak-Alföldi régió familiáris hypercholesterinaemiás betegeinek jellemzői – a familiáris hypercholesterinaemia regiszter jelentősége

SZÔKE Csenge, ZSÍROS Noémi, LÔRINCZ Hajnalka, PARAGH György, HARANGI Mariann

Az FH örökletes anyagcsere-betegség, mely jelentősen emelkedett össz- és LDL-C-szinttel jár. Felismerése, a járulékos kockázati tényezők azonosítása, és a korai, hatékony lipidcsökkentő kezelés alkalmazása kiemelten fontos feladat.

Lege Artis Medicinae

2024. FEBRUÁR 20.

Beszámoló az MTA Orvostudományi és a Biológiai Osztályai közös szervezésében megrendezett A mesterséges intelligencia (MI/AI) alkalmazása és perspektívája a biológiában és az orvostudományban. Tények és kérdőjelek című 2023. novemberi konferenciáról

BALKÁNYI László

Az elmúlt hónapokban sokat és sokszor hallunk a mesterséges intelligenciáról, itt, a LAM Mes­terséges intelligencia rovatában is. A terület fontosságát mutatja, hogy az MTA két (számunkra releváns) tudományos osztálya, akadémikus el­nö­keik, Ádám Vera és Lénárd László vezetésével 2023 novemberében konferenciát szervezett, ahol a hazai kutatásokról, gyakorlati eredményekről hallottunk érdekesebb beszámolókat.

Lege Artis Medicinae

2023. DECEMBER 19.

Digitalizáció az egészségügyben: a 65 éven felüli betegek és orvosok digitális egészséggel kapcsolatos használati szokásai, attitűdjei és igényei Magyarországon

BOROS Julianna, GIRASEK Edmond, DÖBRÖSSY Bence, GYÔRFFY Zsuzsanna

A digitális egészségügy fejlődése az utóbbi években jelentősen felgyorsult, de sok esetben éppen a leginkább rászorultak, köztük a 65 éven felüliek maradnak ki a legfejlettebb digitális technológia alkalmazásából. Feltáró jellegű kutatásunk során a felnőtt magyar lakosságra vonatkozó országos, reprezentatív kérdőíves betegfelmérés 2021 őszén készült, a válaszadók közül 428-an tartoztak a 65 éven felüli korosztályba.