Az élet szoftverének átprogramozása
SZEMLE eLitMed
2024. JÚLIUS 24.
SZEMLE eLitMed
2024. JÚLIUS 24.
Szöveg nagyítása:
Az elektrogyógyszerek a neuronális jelátvitelt manipuláló eszközökön túlmutatva transzformatív alkalmazásokat ígérnek többek között az ízületi gyulladás és a rák kezelése, vagy a szövet- és szervregeneráció területén is.
A neuronális jelátvitel elektromos impulzusokkal történő közvetlen manipulálása és a testszövetek releváns, nem ingerelhető sejtjei bioelektromos tulajdonságainak elektródákkal vagy ioncsatorna-gyógyszerekkel történő célzott befolyásolása a közelmúltban új kezelési osztályba tartozó terapeutikumok, az elektrogyógyszerek megjelenését eredményezte – írja a terület egyik legfőbb szakértője, Michael Levin munkatársaival a Trends in Pharmacological Sciences című lapban megjelent tanulmányában. Az „Elektrogyógyszerek: új alkalmazások az idegrendszeren és az excitábilis szöveteken kívül” című írás bemutatja az elektrogyógyszerek evolúcióját és jövőbeli várható fejlesztési irányait.
Az elektromos és a farmaceutikum/pharmaceutical szavak összetételéből egy évtizede született meg az elektrogyógyszer/electroceutical szó, hogy leírja a neuronális jelátvitel terápiás célú manipulációját. Az egy évtizeddel ezelőtti leírás óta az elektrogyógyszerek kifinomultabbak lettek, alkalmazásuk kibővült, és a betegségek széles körét célzó beavatkozások új ökoszisztémája jelent meg.
Az elektrogyógyszerek első generációja olyan bevett terápiás beavatkozások sorát foglalja magába, mint a pacemakerek, defibrillátorok, cochleáris és retinaimplantátumok, transzkután elektromos idegstimulátorok, gerincvelő- és mély agyi stimulátorok, amelyek elektromos áramot használnak a hatás kiváltására. Ezek a beavatkozások az excitábilis szöveteket célozzák (szemben az egyes idegrostokkal vagy idegkötegekkel), egyszerű hullámformákat használnak, amelyeket nem kalibráltak a hatásmechanizmus alapján, és a tüneteket nem specifikus módon kezelik, a mögöttes biológiai hatás teljes megértése nélkül.
Az elektrogyógyszerek második generációja célzottabb elektromodulációra törekszik. Ez magába foglalja az idegrostok vagy idegkötegek egy részhalmazát célzó, miniatürizált eszközök alkalmazását, amit a biológia alaposabb mechanisztikus megértése támaszt alá. Az ilyen eszközök klinikai vizsgálatai jobban párhuzamba állíthatók a gyógyszerfejlesztéssel, és alkalmazási körük túlmutat a neurológiai rendellenességeken. Nagyobb pontossággal képesek megcélozni a nehezen kezelhető betegségeket a szervezet természetes biológiai reakcióinak stimulálásával – ilyen eszközök például azok, amelyek a vagális gyulladásos reflexet célozzák. Ezeket Kevin Tracey és Paul Peter Tak úttörő munkájának eredményeképp fejlesztették ki; Tracey és Tak írták le a vagális gyulladásos reflexet és bizonyították, hogy az idegrendszer reflexszerűen, valós időben szabályozza a gyulladásos választ. Genovese és munkatársai ezt követően kimutatták, hogy a nervus vagus stimulációja biztonságos, jól tolerálható módon javítja a gyógyszerrezisztens rheumatoid arthritis tüneteit.
A harmadik generációs elektrogyógyszerek az idegrendszeren és az excitábilis szöveteken túlra, a sejttípusok és szövetek sokkal szélesebb körére terjesztik ki a koncepciót, és gyógyszereket vagy eszközöket használnak a bioelektromosság sejtszintű modulálására – a minden sejtben jelenlévő endogén bioelektromos jelátvitelt (ioncsatornákat és gap junction fehérjéket) célozzák meg. A remények szerint ezeket a harmadik generációs elektrogyógyszereket be lehet majd vetni a rákgyógyászatban, a születési defektusok kijavításában, a regeneratív gyógyászatban és a metabolikus betegségek kezelésében egyaránt.
A Levin és munkatársai által áttekintett közlemények szerint a test minden szövetében jelenlévő bioelektromos szabályozó mechanizmusok erőteljes, mindenütt jelenlévő interfészként szolgálnak az élet szoftverének átprogramozásához.
Sejtszinten a bioelektromos tulajdonságok – mint például a depolarizált nyugalmi potenciál és a redukált bioelektromos csatolás – az egyes sejtekben és sejtcsoportokban aktívan szabályozzák a rák kialakulását. A daganatokon belüli, valamint a daganat és az egészséges szövetek közötti steady-state és időfüggő bioelektromos jelátvitel dekódolása izgalmasan fejlődő terület a diagnosztika számára is; az endogén elektromos jelátvitel manipulálása hatékony lehet a primer tumorok és a metasztázisképződés ellen is. A sebekben a transzepithelialis membránpotenciál negatívabb töltésű (depolarizált), mint a seb nélküli epidermiszben; az így kialakult elektromos gradiens irányítja a sejtek sebbe vándorlását. Ez az elektrotaxisnak nevezett folyamat inspirálta a sebgyógyulást elősegítő elektrogyógyászati kötszerek kifejlesztését.
Az elektrogyógyszerek szövet- és szervregenerációban történő felhasználása Harold Saxton Burr és Elmer J. Lund megfigyelésével indult, akik először rögzítettek bioelektromos jelenségeket fejlődő embriókban, és felhívták a figyelmet arra, hogy az embriogenezis során változik a sejtek elektromos potenciálja (developmental bioelectricity). A bioelektromos vezérlőrendszer mechanizmusai lehetővé teszik a sejtek számára az embriogenezis során, hogy tudják, milyen struktúrákat kell felépíteniük, mikor kell leállni az osztódással vagy hogyan kell javítani a hibákat – a bioelektromosság tehát mélyen összefonódik a sejtek DNS-szintű információfeldolgozásának dogmájával.
Összefoglalóan Levin és munkatársai kifejtik: számos kutatási erőfeszítés látható a bioelektromosság területén, beleértve a betegségek kezelését a test elektromos adatainak valós idejű leolvasásával és átírásával; a betegségek noninvazív diagnosztizálását és a terápiás beavatkozások hatékonyságának mérését a sejtek bioelektromos szignatúrája alapján; a végtag- és szervregeneráció elősegítését a szövetekbe helyezett bioelektromos mintaemlékekkel; az elektromágneses adatbázisok felhasználását a gyógyszerfejlesztés irányítására és a génterápiák tér-időbeli célzott szállításának elektromos vezérlésére.
A terület további fejlődése érdekében persze, szögezik le a kutatók, a szöveti és szervi szintű struktúrát meghatározó, natív bioelektromos kód pontos tisztázására is szükség van.
szemlézte: dr. Kazai Anita Eredeti közlemény: Swarnalatha Balasubramanian, David A. Weston, Michael Levin, Devon Charles Cardoso Davidian. Electroceuticals: emerging applications beyond the nervous system and excitable tissues. Trends in Pharmacological Sciences Volume 45, Issue 5, May 2024, Pages 391-4. |
Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma
A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.
Rheumatoid arthritisben (RA) a krónikus progresszív ízületi gyulladás krónikus fájdalomhoz, az ízületek destrukciójához, funkciókárosodáshoz, a komorbiditások révén élethosszcsökkenéshez vezet. A krónikus gyulladás minél korábbi megfékezése javítja a betegség hosszú távú lefolyását, az ízületi károsodások kialakulását.
Klinikum
A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.
Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.
Idegtudományok
A középkor (az emberi élet ötödik és hatodik évtizede) biológiáját eddig kevésbé tanulmányozták az idős koréhoz képest, de napjainkban több tanulmány is arra hívja fel a figyelmet, hogy ekkor az agy öregedésében van egy átmenet, ami előre jelzi az időskorbeli kognitív egészséget, miközben még hatékonyak lehetnek különböző öregedéslassító beavatkozások.
Pszichiátriai betegek családi ápolása Geelben, megállíthatatlanul zsugorodó agy, mintavétel lábtörlőkről, szódásszifon és Sokol rádió a demencia ellen. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
A boldogság receptje: napi néhány perc kertészkedés, közösségi lakóház, mediterrán diéta, rózsaszín zaj, méltóság az élet végén is. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
A SOTE videósorozata a mindennapi élet kihívásaira fókuszál, és olyan tevékenységek egykezes kivitelezését mutatja be, mint a körömlakkozás, vasalás, hajápolás, főzés és még sok minden más.
2050-re megsokszorozódik a demenciával küzdők száma, a világ össznépessége viszont 2080-ra tetőzhet; hacsak nem visz el hamarabb minket a pestis. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.
A neurózis nagyvárosi megjelenése és korai tapasztalatai – Orvosi és irodalmi diskurzusok 1900 körül
Spiritualitás és a pszichiátria
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
2.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából3.
4.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon5.