Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 289

Ideggyógyászati Szemle

2024. SZEPTEMBER 30.

[A vertebrobasilaris elégtelenség  és a Meniere-kór értékelése: A nyaki vestibularis kiváltott myogen potenciál és a videós fejimpulzustesztből nyert felismerések]

MEHMET SURMELI, REYHAN SURMELI, DESTINA YALCIN, AYSE ASLI SAHIN YILMAZ, AHMET ADNAN CIRIK, GOZDE Gunay, FATMA KULALI

[Ennek a prospektív vizsgálatnak a célja a videós fejimpulzusteszt (vHIT) és a cervicalis vestibularis kiváltott myogen potenciál- (cVEMP-) eredmények különbségeinek vizsgálata volt olyan vertebrobasilaris elégtelenségben (VBI) és Meniere-kórban (MD) szenvedő betegek között, akiknél epizodikus szédüléses rohamok jelentkeznek.

A vizsgálatba összesen 27 VBI- beteget és 37 MD-beteget vontunk be egy tercier szakorvosi központban. A felvételi kritériumokat akkor teljesítették a betegek,
ha legalább két korábbi szédüléses rohamuk volt, és a roham alatt nem volt semmilyen neurológiai tünetük. Minden betegnél a tiszta hang audiometriai vizsgálatokat követően horizontális csatornás (h)-vHIT- és cVEMP-értékelést végeztünk. Először a vHIT- és a cVEMP-eredményeket elemeztük a VBI-bete-gek alacsony és magas áramlási oldalára vonatkozóan. Ezt követően a VBI-betegek alacsony áramlási oldalának és az MD-bete-gek érintett oldalának adatait hasonlítottuk össze.

Az átlagos vHIT-érték a VBI-betegek alacsony és magas áramlási tér-fogatú oldalain 0,68, illetve 0,88 volt. Az MD- betegeknél az érintett és az egészséges oldal átlagos vHIT-értékei 0,77 és 0,87 voltak. A VBI-betegek 66,7%-ánál és az MD-betegek 51,4%-ánál rendellenes eredményeket figyeltünk meg, és az eredmények között nem volt statisztikailag szignifikáns különbség (p > 0,05). Az érintett oldal vizsgálatakor a cVEMP-válaszok az MD-betegek 41%-ánál és a VBI-betegek 48%-ánál hiányoztak, a csoportok között nem volt statisztikailag szignifikáns különbség (p > 0,05).

A vHIT- és a cVEMP-érté-kelések a radiológiai vizsgálatokat kiegészítő eszközként használhatók a VBI klinikai diagnózisában és utánkövetésében. Mindazonáltal, a vHIT- és a cVEMP-leletek között nem észleltünk szignifikáns különbségeket az MD- és a VBI-betegeknél.]

Lege Artis Medicinae

2024. SZEPTEMBER 06.

A lizoszomális savas lipázdeficientia jelentősége, felismerése és hatékony kezelése

HARANGI Mariann, HOMORÓDI Nóra

A lizoszomális savas lipázdeficientia ritka, autoszomális recesszív öröklésmenetet mutató lizoszomális tárolási betegség, melyet a lipidanyagcsere zavara, valamint számos szerv, elsősorban a máj és az emésztőszervek érintettsége jellemez.

Lege Artis Medicinae

2024. SZEPTEMBER 06.

Immunpatológiai folyamatok célzott gyógyszeres gátlásának mechanizmusai

VERECKEI Edit

A gyulladásos reumatológiai betegségek szöveti és szervi szintű patológiáját és klinikai képének kialakulását a részt vevő sejtek citokinjeinek és receptoraik jeltovábbítása határozza meg. Az immunrendszer sejtjei alapvetően a kórokozók és a megváltozott saját struktúrák eliminálására differenciálódnak.

Klinikum

2024. AUGUSZTUS 23.

A taurin szerepe a kardiovaszkuláris egészségben

SZEMLE eLitMed

A latin bika szó után elnevezett taurin természetes aminosav, ami étrendkiegészítőként hatékony a vérnyomás-szabályozáson kívül a szívelégtelenség kezelésében, a neuroprotekcióban és szenolitikumként is.

Lege Artis Medicinae

2024. JÚNIUS 25.

Célzott terápiák a reumatológiai gyakorlatban: előnyök és hátrányok

VERECKEI Edit

Az autoimmun, immunközvetített gyulladásos és az autoinflammatiós kórképek összetett tünetegyütteseket alkotnak. A tanulmány a megcélzott mechanizmusokat és betegségeket, valamint a gátló készítményeket mutatja be.

Ideggyógyászati Szemle

2024. MÁJUS 30.

„Verseny az idővel”: a POEMS szindróma

RÓNASZÉKI Benedek, SANDI Dániel, ÓNODI Ádám, SZABÓ Nikolett, DÉZSI Lívia, TAJTI János , PIUKOVICS Klára

A POEMS szindróma egy potenciálisan jól menedzselhető betegség napjainkban, egyre bővülő terápiás arzenállal. A szindróma korai felismerése, ami a gyakorló orvosok számára továbbra is kihívást jelent, nagy jelentőségű a súlyos többszervi károsodás megelőzése szempontjából. Az alábbi két eset bemutatásával a szerzők a betegség késői szövődményeire hívják fel a figyelmet, illetve az elérhető terápiás lehetőségeket mutatják be POEMS szindrómában.

Klinikum

2024. MÁJUS 27.

Gyógyítás öregedéslassítással

SZEMLE eLitMed

Az immunrendszer öregedése nagyban hozzájárul a szervek öregedéséhez. Elképzelhető, hogy az immunoszeneszcencia visszafordításával kontrollálhatjuk az öregedéssel összefüggő betegségeket.

Idegtudományok

2024. MÁJUS 21.

Refrakter és szuperrefrakter status epilepticus kezelése ketaminnal

SZEMLE eLitMed

Egy retrospektív kutatás eredményei szerint a ketamin hatékony gyógyszer az RSE és az SRSE kezelésében, azaz jó hatékonysági rátát mutat viszonylag kedvező mellékhatásprofil mellett.

Lege Artis Medicinae

2024. MÁRCIUS 26.

Krónikus thromboemboliás pulmonalis hypertonia

BÁLINT Olga Hajnalka, ANDRÉKA Péter

A krónikus thromboemboliás pulmonalis egy, a pulmonalis artériás thrombosishoz társuló vascularis betegség, amely az áramlási viszonyok megváltozásához és a pulmonalis erek másodlagos remodellingjéhez vezet. A CTEPH ritka hosszú távú szövődménye a pulmonalis emboliának, melynek kumulatív incidenciája 0,1–9,1 között van tünetes betegekben. Korai tünetek az effort dysp­noe, később a jobbszívfél-elégtelenség je­lei dominálnak, ritkábban a syncope.

Klinikum

2024. JANUÁR 30.

Az iscalimab hatékonysága myasthenia gravis kezelésében

A myasthenia gravis (MR) egy ritka autoimmun betegség, mely a neuromuscularis ingerületátvitelt gátolja. A betegség a világon több mint 700000 embert érint. A generalizált MG-s betegek körülbelül 80-90%-ában kimutatható a posztszinaptikus nikotinos acetilkolin-receptort (AChR) gátló autoantitest, míg további 5–8%-ban MuSK-autoantitest vagy ritkábban, LRP4-autoantitest mutatható ki.