Idegtudományok

Refrakter és szuperrefrakter status epilepticus kezelése ketaminnal

SZEMLE eLitMed

2024. MÁJUS 21.

Szöveg nagyítása:

-
+

Egy restropektív kutatás eredményei szerint a ketamin hatékony gyógyszer az RSE és az SRSE kezelésében, azaz jó hatékonysági rátát mutat viszonylag kedvező mellékhatásprofil mellett. 

A status epilepticus (SE) egy olyan klinikai állapotot jelent, melyet a görcsrohamot megszüntető folyamatok elégtelenségével vagy a tartós rohamot fenntartó mechanizmusok jelenlétével jellemezhetünk. A SE-t refrakter SE (RSE)-nek hívjuk, amennyiben a roham megfelelő dózisban adagolt benzodiazepinek és egy antiepileptikum adása mellett sem szűnik, a szuper-RSE (SRSE) pedig egy olyan RSE, amely a narcosis bevezetésétől számított 24 óra alatt sem szűnik meg. Az SE RSE az esetek mintegy 23-48%-ában, a SRSE az esetek 22%-ában progrediál, ezek az állapotok pedig magas morbiditással és mortalitással járnak. 

Ugyan az SE kórélettani háttere nem teljesen feltárt, ismeretes, hogy az SE előrehaladtával maladaptív sejt- és molekuláris szintű változások jelentkeznek: egyrészt a GABA-A-receptorok a sejtfelszínről a sejtek belsejébe szállítódnak, másrészt a sejtfelszínen NMDA-receptorok jelennek meg, melyek a gátló mechanizmusok csökkenő hatékonyságát és a serkentő mechanizmusok túlsúlyát vonják maguk után. Az RSE és a SRSE hatékony kezelésével kapcsolatban kevés információ áll rendelkezésünkre. Az antiepileptikus terápia hatástalansága esetén a rohamkontroll céljából általában narcosis bevezetése történik, melyeket leggyakrabban midazolam, propofol vagy barbiturátok alkalmazásával érünk el, mely szerek mindegyike GABA-A-receptor-agonistaként funkcionál. A ketamin egy nonkompetitív NMDA-receptor-antagonista, mely hatékony lehet az RSE kezelésében. Ennek hátterében a ketamin hatásmechanizmusa és jó biztonságossági mutatói állhatnak: mivel a ketamin nem bír légzésdeprimáló hatással, használata mellett nem (feltétlenül) szükséges gépi lélegeztetést alkalmazni, emellett pedig állatkísérletek során igazolódott a ketamin neuroprotektív, valamint a benzodiazepinekkel együtt kifejtett szinergikus hatása.

Garcia-Ruiz és munkatársai a Seizure-ben megjelent retrospektív vizsgálatukban a ketamin hatékonyságát és biztonságosságát vizsgálták felnőtt RSE-s és SRSE-s betegek körében. A vizsgálatban az SE definíciójaként az ILAE hagyományos kritériumait használták. Kimeneteli változóként a betegek funkcionális státuszát a módosított Rankin-skálán (mRS) értékelték, a ketaminra adott pozitív válaszként a ketaminra mint utolsóként alkalmazott gyógyszerre szűnő és a kórházi tartózkodás alatt nem ismétlődő rohamot értelmezték. Az SE kezelésében első vonalban benzodiazepint (BZD) használtak, második vonalban a tónusos-klónusos SE esetében a rohamkezdettől számított 5, a tudatzavarral járó fokális SE esetében a rohamkezdettől számított 10 percet követően alkalmazott egy vagy két antiepileptikumot (AED) használták. Narkotikumot a fenti terápiára nem reagáló betegekben a rohamkezdettől számított 30 percen belül alkalmaztak.

A vizsgálatban összesen 58, ketaminnal kezelt beteg szerepelt, a betegek átlagéletkora 60,2, 71%-uk férfi volt. Az SE etiológiájaként csökkenő gyakorisági sorrendben anoxiás agykárosodás, akut stroke, központi idegrendszeri daganat, ismeretlen etiológia és akut központi idegrendszeri fertőzés szerepeltek, a rohamszemiológia szerint csoportosítva csökkenő gyakorisági sorrendben fokális motoros roham, myoclonus, tónusos-klónusos roham, komatózus tudatállapot voltak. A betegek 44,8%-a RSE, 55,2%-a SRSE állapotban volt a ketaminkezelés megkezdésekor. A leggyakrabban alkalmazott BZD a klonazepám, a leggyakrabban használt első AED a levetiracetám, a második a lakozamid voltak. A leggyakrabban használt első narkotikum a midazolám volt, a ketamint általában második (41,4%), vagy harmadik (44,8%) narkotikumként adták be, a beadás medián ideje a rohamkezdettől számított 37 (!) óra volt. Az összes gépi lélegeztetett beteg (n = 50) legalább egy narkotikumot kapott a ketamint megelőzően, míg a maradék 8 beteg kizárólag ketamin (mint narkotikum) adásában részesült, ezek közül a betegek közül egyiknél sem volt szükség intubációra. Az összes beteg 56,9%-a reagált pozitívan a ketaminra, 53,5%-a halt meg a hospitalizáció során, míg a túlélő 27 beteg közül 15 (55,6%) volt funkcionálisan független (mRS 0–3) a kórházból történő elbocsátáskor. A ketaminra pozitívan reagálók körében a nem pozitívan reagálókhoz képest alacsonyabb volt az SRSE gyakorisága (42,4 vs. 72%), rövidebb volt az SE kezdetétől a ketamin beadásáig eltelt medián idő (25,3 vs 60 óra), alacsonyabb volt a medián szedált időtartam (7 vs 10,8 nap) és rövidebb volt a medián intenzív osztályon eltöltött idő (8 vs 21 nap). Az összes ketaminra kezdetben reagáló beteg közül 31%-nál történt a hospitalizáció során relapszus.

A vizsgálatban az összes beteg 56,9%-a reagált pozitívan a ketaminra, mely az irodalomban szereplő adatokkal kongruens. A 31%-os relapszusráta ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a betegek nagy része ugyan érzékeny a ketaminra, mégis további terápiás optimalizálást igényel a rohammentesség eléréséhez. A jelen vizsgálat támogatja azt a korábbi megfigyelést is, miszerint a korábban kezdett ketaminterápia jobb terápiás választ jelezhet elő. A vizsgálatban megfigyelt magas mortalitás elsősorban az eleve magas mortalitást mutató etiológiai háttér (anoxiás agykárosodás, akut stroke, KIR-infekció) következménye lehet. A vizsgálat fő limitációiként a szerzők a vizsgálat retrospektív voltát, a standardizált terápiás protokoll hiányát, a folyamatos vEEG-monitorizálás hiányát és a ketamin-mellékhatások vélhető alulreprezentáltságát (melynek hátterében az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek mellékhatásaitól való nehéz elkülöníthetőség játszhatja a fő szerepet) említik. 

Összességében a vizsgálat alapján a ketamin hatékony gyógyszer az RSE és az SRSE kezelésében, azaz jó hatékonysági rátát mutat viszonylag kedvező mellékhatásprofil mellett. 

szemlézte: dr. Cséke Balázs

Eredeti közlemény:

Ketamine in the treatment of refractory and super-refractory status epilepticus: Experience from two centres. 

García-Ruiz M, Rodríguez PM, Palliotti L, Lastras C, Romeral-Jiménez M, Morales IG, Rey CP, Rodrigo-Gisbert M, Campos-Fernández D, Santamarina E, Carbonell BP. Seizure. 2024 Apr;117:13-19.

https://doi.org/10.1016/j.seizure.2024.01.013

 

A rovat további cikkei

Idegtudományok

A drogok hatása az agyra

A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.

Idegtudományok

Kortikoszteroidkezelés neuritis vestibularisban

A vizsgálat eredménye szerint kevés bizonyíték szól a szteroidok használata mellett akut neuritis vestibularis esetén. A meglévő bizonyítékok alapján a klinikailag fontos kimenetelek és az objektív vestibularis funkciós kimenetelek között nincs szoros kapcsolat: a DHI-skálán mért rokkantságban egy hónap múlva nem volt szignifikáns különbség a placebo és a szteroid között, a kalorikus tesztek ugyanakkor jobb vestibularis funkciót mutattak ugyanebben az időpontban a szteroiddal kezelt betegek körében. Megjegyzendő, hogy a kalorikus teszt a lateralis (horizontális) félkörös ívjárat, így az ezt beidegző nervus vestibularis superior működéséről ad információkat, a neuritis vestibularisban ugyanakkor a nervus vestibularis inferior is érintett lehet, noha ennek izolált érintettsége csupán az esetek 2,3%-ában igazolható.

Idegtudományok

A stroke új kezelése

Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.

Idegtudományok

A szerotonin nem csak neurotranszmitter

A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.

Idegtudományok

Klinikai döntéshozatal MOG antitest-asszociált betegségben

A szenzitív és specifikus sejtalapú esszék kifejlesztésével a humán myelin-oligodendrocyta glikoprotein (MOG) ellenes IgG-antitestek kimutatása lehetővé tette az anti-MOG antitest-asszociált betegség (anti-MOG antibody-associated disease, MOGAD) és az egyéb demyelinisatiós betegségek elkülönítését. A MOGAD, az aquaporin-4-asszociált neuromyelitis optica spektrum betegség (AQP4-NMOSD) és a sclerosis multiplex (SM) megkülönböztetését a betegségek különböző kórélettani háttere, klinikuma, terápiás és prognosztikus következményei egyaránt indokolják.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Legújabb eredmények az epilepszia kapcsán

A 2023-as év végéhez közeledve a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban az epilepsziával kapcsolatos legújabb eredményeket mutatjuk be.

Idegtudományok

Neurológiai és pszichiátriai betegségek kezelése ketogén diétával

SZEMLE eLitMed

A 21. század kezdete óta exponenciálisan nő a ketogén diétával foglalkozó publikációk száma. A ketózis neurológiai betegségeket javító hatása már randomizált vizsgálatokban is bizonyítást nyert.

Klinikum

Hogyan csökkenthető a szegények stroke-halálozása?

Világviszonylatban a stroke a harmadik vezető halálozási és rokkantsági ok. Korábbi vizsgálatok szerint az alacsony társadalmi-gazdasági státusz (TGS) – függetlenül attól, hogy azt országok között vagy országokon belül mérik – összefüggésbe hozható a stroke fokozott kockázatával, a súlyosabb stroke-kal és a rossz kimenetellel, beleértve a magasabb halálozást és a súlyosabb rokkantságot.

PharmaPraxis

Gyógyszerészi intervenció az oszteoporózis kezelése érdekében

A csontritkulás kezelésében nemzetközi szinten hiányosságok mutatkoznak, melyek megszüntetésében jelentős lehet a gyógyszerészek szerepe. Az Osteoporosis International című szaklap közleménye azonosítja az osteoporosis kezelését javító gyógyszerészi beavatkozásokat, és értékeli azok hatékonyságát.

Klinikum

Az élet szoftverének átprogramozása

SZEMLE eLitMed

Az elektrogyógyszerek a neuronális jelátvitelt manipuláló eszközökön túlmutatva transzformatív alkalmazásokat ígérnek többek között az ízületi gyulladás és a rák kezelése, vagy a szövet- és szervregeneráció területén is.