Nővér

Telemedicinához kapcsolódó fogalmak rövid ismertetése és a távgyógytorna gyakorlati alkalmazásával kapcsolatos nemzetközi tapasztalatok áttekintése

BACSKAI Katalin1, NAGY Helga2, LÁM Judit3,4

2024. JÚLIUS 01.

Nővér - 2024;37(03)

DOI: https://doi.org/10.55608/nover.37.0010

Összefoglaló közlemény

Review

Szöveg nagyítása:

-
+

A SARS-CoV-19 pandémia következtében több olyan eszköz és módszer került fókuszba, amelyek megváltoztatták az egészségügyi ellátások folyamatát, amelyben a telemedicinának is fontos szerepe volt. A Covid-19-pandémia ideje alatt alkalmazott távgyógytorna módszerének alkalmazása hazánkban újdonságnak számított, viszont külföldön régóta alkalmazott módszer.

AFFILIÁCIÓK

  1. Semmelweis Egyetem Doktori Iskola Mentális Egészségtudományok Tagozat
  2. Országos Sportegészségügyi Intézet Rehabilitációs Osztály
  3. Egészség-ügyi Menedzserképző Központ
  4. NEVES Egyesület a Betegbiztonságért

A kiadvány további cikkei

Nővér

Gyermekbetegek ellátása során alkalmazott hosszú távú centrális vénás kanül (port-a-cath) speciális ápolási kérdései

STREHÓ Virgínia

Magyarországon évente körülbelül 250-300 új daganatos gyermek beteg diagnosztizálása történik. A hosszú távú kezelés miatt hosszú távú vénás hozzáférés (port-a-cath) szükséges, ezzel elkerülhető a perifériás vénák gyakori szúrása. Ezek a katéterek használatosak a kemoterápiában, citosztatikus hígító kezelésben, valamint palliatív helyzetekben. A port-a-cath javítja az életminőséget. A vizsgálat célja a biztonságos betegellátás elősegítése egységes irányelvek kialakításával. 

Nővér

Szeptikus állapot felismerése atípusos tünetekkel jelentkező, hemodinamikailag stabil betegek esetében

MÁTÉ-PÓHR Kitti, HANESS János, PRUGBERGER József, KÖCSE Tamás, KOVÁCS István, PAKAI Annamária

Az oxiológiai ellátás során a tünetszegény, hemodinamikailag stabil, szeptikus állapo­tú, idős betegek előfordulása jelentős. Riasztó tünetek hiányában a kórkép felismerése nehéz. Vizsgálatunk célja ezen betegek előfordulásának, szociodemográfiai jellemzőinek, triázs­kateg­ó­riájának, diszpozíciójának, laktátszintjének a vizsgálata.

Kutatásunk kvantitatív, retrospektív dokumentumelemzés. Mintacsoportunk a 2024. január 1. és 2024. február 29. között, szepszissel kezelt, 65. életévüket betöltött, atípusos tüneteket mutató betegekből állt (n=103).

A septicaemia, k.m.n. BNO-kóddal diagnosztizált betegek 44,23%-a idős, kardio­res­piratorikusan stabil, tünetszegény vagy atípusos tüneteket produkáló szepszisben szenvedett. A szociális intézmények lakói szignifikánsan nagyobb arányban vesztették életüket a szepszis következtében, mint a saját, állandó lakcímmel rendelkező betegek (p=0,004). A NEWS-pontszámok alapján újragenerált triázskategóriák csoportja szignifikánsan alacsonyabb volt (p=0,000).

Az időskori, tünetszegény szepszis egy magas mortalitással járó kórfolyamat. Felismerése gyakran okoz nehézséget. Egy egységes ellátási protokoll kidolgozása hasznos lehet; nagymértékben csökkenthetné az ellátási időt és növelhetné a túlélési arányt.

Nővér

Munka és magánélet egyensúlya az egészségügyi szakdolgozók körében

HIRDI László Roland, BALOGH Zoltán

A kutatás célja volt megvizsgálni, hogy mennyire tudnak egyensúlyt tartani az egészségügyi szakdolgozók a munkahelyük és magánéletük között. Vizsgálatra került továbbá a szakdolgozók aktuális egészségi állapota, az általános jóllétük, valamint az élettel és munkával való elégedettségük.

A keresztmetszeti vizsgálat 2024. február 18. és március 10. között történt magyar egészségügyi szakdolgozók körében, egyszerű véletlen mintavételi technikával. Az adatgyűjtés webalapú anonim, önkitöltős kérdőív alkalmazásával történt. Az adatok feldolgozása az SPSS 25.0 statisztikai szoftver segítségével történt χ2-próba alkalmazásával. A szignifikanciahatár p≤0,05 volt.

A kérdőívet összesen 224 fő töltötte ki. Átlagéletkoruk 49,99 (±9,49) év volt és 93,8%-uk nő. A munka-család konfliktusvizsgáló skála esetén a válaszadók a „Munkából származó családi konfliktus” alskálában 10,96 (±3,04) átlagpontot értek el, míg a „Családból származó munka konfliktus” alskálában 5,9 (±2,2) átlagpontot. A szakdolgozók átlagosan 3,48-ra értékelték egészségi állapotukat, 59,4%-uknak van krónikus megbetegsége.

Az eredmények rámutatnak annak fontosságára, hogy az egészségügyi szervezeteknek foglalkozniuk kell az egészségügyi szakdolgozók munka-magánélet egyensúlyával. A munka és a családi élet összeegyeztethetősége (rugalmas munkarend, részmunkaidős állások) kritikus tényező az új tehetségek vonzásához és megtartásához, valamint a szakképzett munkaerő megtartásához. 

Nővér

Megszólítása nővér – foglalkozása ápoló/nő

SÖVÉNYI Ferencné, FEDINECZNÉ VITTAY Katalin

A szerzők a „nővér” szó eredetét, etimológiáját mutatják be. A szó a nőnemű testvért jelenti, majd jelentésköre kibővült. Az apáca jelentése a soror latin szó fordításából származik. Az ápolónő értelme onnan ered, hogy a betegek ápolását szerzetesnők végezték. A mai nyelvhasználatban az ápolószemélyzet megszólítása továbbra is nővér, bár férfiak is szép számmal megjelentek soraikban, a hivatalos munkaköri leírásban pedig ápolóként vannak megnevezve.

Nővér

Szoptatástámogatás a gyermekágyas osztályokon

ANTALNÉ PETRIKÓ Emese Panna

A vizsgálat célja: Felmérni a kórházakban a szoptatási folyamat támogatására irányuló tevékenységek minőségét, hatékonyságát és az anyák elégedettségét a kapott segítséggel kapcsolatban.

Lapszám összes cikke

Kapcsolódó anyagok

Nővér

Új perspektíva a fogászatban: telefogászat a XXI. században

GULYÁS Judit, KIS-GYÖRGY Rita

A modern kor technikai fejlődése az egészség- és orvostudományokban is rohamosan terjed. A telemedicinális ellátások megkezdődtek és a globális digitalizáció az egészségügy minden szegmensében új távlatokat nyit meg. A telefogászat évtizedek óta fejlődik, releváns eszköztárral léphet fel a preventív és kuratív ellátásokban, a páciensek monitorozásában és a szakemberek közötti interakciókban. Szerepe elhanyagolhatatlan a fogászati népbetegségek megelőzése és hatékonyabb kezelése szempontjából. Számos előnyös tulajdonsága mellett azonban vannak korlátai, amelyek kihívás elé állítják mind a szakembereket, mind pedig az ellátórendszert felkereső pácienseket.  

Ideggyógyászati Szemle

[A COVID-19 hatása a rohamokra és a viselkedésre epilepsziás betegeknél]

GÖNÜL AKDAĞ, NIYAZI UYSAL, MUSTAFA ÇETİNER, FATMA AKKOYUN ARIKAN, SIBEL CANBAZ KABAY

[A COVID-19 világjárványnak a rohamok gyakoriságára és a mentális distressz szintjére gyakorolt hosszú távú hatásainak értékelése epilepsziás személyeknél, valamint a rohamgyakoriság növekedésével összefüggő lehetséges kockázati tényezők azonosítása. Ez egy keresztmetszeti vizsgálat, amit 2021 májusában, Törökországban végeztünk, telefonon. Az epilepsziás szindrómákra, a rohamellenes gyógyszerekre, és a gyógyszer-rezisztenciára vonatkozó információt az orvosi feljegyzésekből szereztük be. ]

Ideggyógyászati Szemle

[Kognitív károsodás hosszú Covid esetén]

JULIDE TOZKIR, CIGDEM TURKMEN, BARIS TOPCULAR

[A hosszú Covid összetett állapot, amit a Covid-fertőzést követően hetekig és hónapokig fennmaradó tünetek jellemeznek, és a mindennapi életet negatívan befolyásoló kognitív károsodás kísér. Ennek az összetett állapotnak a megértése fontos a diagnosztikus és terápiás stratégiák kifejlesztéséhez.]

Lege Artis Medicinae

High-flow nasal oxigénterápia alkalmazása Covid-19-pneumonia okozta légzési elégtelen betegek kezelésében az intenzív osztályon kívül

SZÁNTÓ Árpád, RODEK Gyula, FALVAI Ádám, CZIGÁNY Gréta

Jelentős mennyiségű szakirodalom foglalkozik a Covid-19 okozta légzési elégtelenség kezelésében a high-flow nasal oxigénterápia (HFNO) előnyeivel. Mindazonáltal az intenzív osztályon kívüli alkalmazásáról szóló tanulmányok száma jóval kevesebb. Jelen tanulmány célja a Covid-19 okozta légzési elégtelen betegek HFNO-val, nem intenzív osztályos körülmények között történt kezelési eredményeinek értékelése.

Honnan ered a SARS-CoV-2? - interjú Müller Viktorral és Kemenesi Gáborral