Szalicilterápia, homeopátia, orvostörténelem
GROÁK Lajos
2007. MÁJUS 16.
Lege Artis Medicinae - 2007;17(04-05)
GROÁK Lajos
2007. MÁJUS 16.
Lege Artis Medicinae - 2007;17(04-05)
A szalicilt, oly sok lázas és fájdalmas állapot sokáig szuverén gyógyszerét, egy skót orvos, Thomas J. Maclagan vezette be a hivatalos medicinába 1876-ban (1). A felfedezéshez vezető gondolatmenet mára többé- kevésbé elfeledett, főleg Magyarországon, a XIX. században azonban reneszánszát élte. Maclagan, aki célzottan a reumás láz kezelésére szánta a szerinte maga felfedezte gyógyszert, abból indult ki, hogy ez a betegség nagyon hasonlít a maláriához, elsősorban azért, mert mindkettőt külső, környezeti ok idézi elő.
Lege Artis Medicinae
Különleges utazásra invitálja a szerző a zenebarátokat. A zenés színpadi műfaj több korszakot átölelő virágkorába lépünk, ahol a muzsika ünnep, szenzáció és semmiképpen sem a mindennapok hordaléka. Nem véletlen, hogy a barokk és korunk nem szerepel az egyébként példátlanul terjedelmes munkában.
Lege Artis Medicinae
A krónikus obstruktív tüdőbetegség (chronic obstructive pulmonary disease, COPD) jelenleg az ipari világban a halálozás okai között a negyedik-ötödik helyen áll, 2020-ra már a harmadik halálokká válhat.
Lege Artis Medicinae
Az 5-aminoszalicilsav hatóanyag alkalmazásának régi hagyománya van a gyulladásos bélbetegségek (inflammatory bowel disease, IBD) kezelésében, és manapság is a leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok közé tartozik.
Lege Artis Medicinae
Az úgynevezett konvencionális vagy szuppresszív medicinának a betegek bizalmának megszerzése érdekében manapság újra kemény csatákat kell vívnia az alternatív gyógyászattal. A konvencionális orvostudomány hívei közül kevesen tudják azonban, hogy a mai tudományos orvoslás is egykor különböző terápiás irányzatok küzdelméből bontakozott ki, illetve, hogy a ma alternatívnak nevezett terápiák szinte mindegyike több évszázados történetre tekinthet vissza.
Lege Artis Medicinae
A radiokemoterápiás kezelést követően a tumor lokálisan teljes regressziót mutatott, aminek pontos megítéléséhez több szövettani blokk vizsgálata szükséges. A regionális nyirokcsomókban is szinte teljes volt a regresszió.
A vizsgálat célja: A komplementer és alternatív medicinával kapcsolatos attitűd, tudás és tapasztalat felmérése ápoló hallgatók körében. Vizsgálati módszer és minta: A felmérés 171 (57 nappali és 114 levelező tagozatos) ápoló hallgató bevonásával saját fejlesztésű önkitöltős kérdőív alkalmazásával készült keresztmetszeti kutatás. Eredmények: A hallgatók attitűdje a komplementer medicinával kapcsolatosan pozitív. A legismertebb terápiák a következők: masszázs, gyógynövény-terápia, akupunktúra, homeopátia, relaxáció és meditáció. A gyógynövény-terápiát, a masszázst és a homeopátiát próbálták már ki a legtöbben, és többségük hatékonynak találta. A nappali tagozatos hallgatók elsősorban az internetről, míg a levelezős hallgatók különböző képzésformák keretén belül szerezték ismereteiket az alternatív gyógymódokról. A hallgatók többsége szerint szükséges és hasznos lenne az alternatív medicina egészségügyi ellátásba és felsőoktatásba történő integrációja. Következtetések: Az alternatív gyógymódok felsőoktatásba történő integrációjával az ápoló hallgatók megbízható ismeretekre tehetnének szert, mely munkájukat hatékonyabbá tehetné.
Lege Artis Medicinae
Wladyslaw Szumowski Az orvostudomány története című könyve 1939. szeptember elsõ napjaiban - már dúlt a lengyel-német háború - jelent meg magyar nyelven, amely talán a modern és szintetizálásra törekvõ orvostörténeti munkák legjobbikának számított. A művet lengyelrõl Herczeg Árpád (1890-1957), a budapesti orvostudományi kar orvostörténelem magántanára fordította, és kiegészítette kiváló magyar vonatkozású jegyzetanyaggal, bibliográfiával és kronológiával, valamint elvégezte a képválogatást is.
Lege Artis Medicinae
A nyugat-európai eredetű alternatív orvosi irányzatok1 közül egyesek, például a vízgyógyászat, a homeopátia és a mesmerizmus (más néven magnetizmus, ami a hipnózis „őse”) ismertek, mert ma is léteznek. Mások viszont, mint például a brownianizmus, broussaisizmus mára ismeretlenné váltak. Ezek az akadémikus orvoslástól eltérő gyógyító módszerek a XVIII. század végén, a XIX. század elején terjedtek el Magyarországon.
Lege Artis Medicinae
A homeopátia alapelveit Christian Friedrich Hahnemann (1755-1843) német orvos, kémikus dolgozta ki 1790 és 1843 között. Hahnemann a váltóláz ismert gyógyszerével, a kininnel kísérletezve azt figyelte meg, hogy ha kellően nagy adagot vesz be a szerből, ugyanazokat a tüneteket tapasztalja magán, mint amit maga a betegség produkál.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás