Az őssejtekről
PAPP Csaba
2010. MÁJUS 20.
Lege Artis Medicinae - 2010;20(05)
Összefoglaló közlemény
PAPP Csaba
2010. MÁJUS 20.
Lege Artis Medicinae - 2010;20(05)
Összefoglaló közlemény
A szervezet különleges sejtjei az őssejtek, amelyek egyrészt képesek egész életük folyamán önmaguk megújítására, másrészt képesek környezeti hatásokra differenciálódni és a különböző szöveti funkciókra elkötelezett sejteket létrehozni. Speciális tulajdonságaik miatt az őssejtek izgalmas lehetőséget hordoznak magukban arra, hogy megvalósuljon az orvosok régi álma, a károsodott sejtek, szövetek pótlása, megújítása. A regenerációs medicina („helyreállító orvoslás”) kétségtelenül új távlatokat nyit meg az orvostudományban, s eddig gyógyíthatatlan betegségekben szenvedők számára nyújt reményt. Röviden jellemezzük a különböző őssejttípusokat, azok forrásait. Érintjük e sejtek kísérleti vagy már klinikai felhasználásának néhány területét. A ma már hagyományos őssejtforrásnak tekinthető csontvelőn kívül ismertetjük az alternatív őssejtforrásokat. Közülük is kiemelten foglalkozunk a szülészet-nőgyógyászati gyakorlatban fontos két őssejtforrás, a köldökzsinór (Wharton-kocsonya) és a köldökzsinórvér jellemzőivel, a belőlük kinyerhető őssejtek tárolásának („őssejtbankok”) és felhasználásának lehetőségeivel. A szülésznőgyógyászoknak fontos szerepük és felelősségük van abban, hogy ezeket az őssejteket lehetőleg mind nagyobb számban vegyék le és szükség esetén hasznosítsák. A beteggel történő kommunikáció, az őssejtek potenciális felhasználási területeiről szóló felvilágosítás éppúgy része ennek a folyamatnak, mint a köldökzsinórvér levétele, illetve a köldökzsinór egy darabjának konzerválása. A szülész-nőgyógyász társadalomnak fontos szerepe és felelőssége van abban, hogy a szülés során „feleslegessé” váló, ugyanakkor multipotens mesenchymalis őssejtekben és haemopoeticus őssejtekben igen gazdag köldökzsinórt és köldökzsinórvért minél nagyobb arányban megmentsük és széleskörűen felhasználjuk a XXI. század orvostudományában.
Lege Artis Medicinae
Közismert, hogy a magasvérnyomás-betegség a cardiovascularis betegségek egyik legfontosabb kockázati tényezője.
Lege Artis Medicinae
A szerző korunk tudományos/kodó gondolkodása és terminológiája elé tart tükröt, hogy bemutassa annak torzulásait, jellemzőit.
Lege Artis Medicinae
2010. január 28-án indult Haitire a Magyar Református Szeretetszolgálat második önkéntes csoportja. Az egyik résztvevőt, dr. Mikos Borbálát kérdeztük tapasztalatairól.
Lege Artis Medicinae
Az agy nemcsak központi szerve, hanem célszerve is a stresszfolyamatoknak. Krónikus stresszben a meggyengülő allostasis, vagyis az egyén adaptációs képessége számos szomatikus és pszichés betegség elindítója lehet. Az agy hormonok, neuropeptidek, monoaminok és citokinek hatásain keresztül vesz részt a stresszfolyamatok szabályozásában. Számos endokrin betegségben vagy hormonális változásokban kimutathatók a viselkedési, vegetatív és emocionális zavarok, ami bizonyos esetekben pszichés zavarokhoz, például depresszióhoz vezethet. A pszichiátriai betegek gyógyszeres kezelésében is megmutatkozik az endokrin háttér szerepe, gondoljunk például a szelektív szerotoninreuptakegátlókra, az ösztrogén- vagy levotiroxinszubsztitúcióra. A bemutatott pszichoendokrin kórképeket, az eltérő depresszióformákat és az evészavarokat (anorexia és bulimia nervosa) gyakoriságuk és az életet veszélyeztető tulajdonságuk miatt emeltük ki. Ismertetésük e betegségek korai felismerését és kezelését kívánja segíteni, ezáltal elősegítve, hogy részét képezzék a mindennapi orvosi gyakorlatnak.
Lege Artis Medicinae
Asthma bronchialéban a légúti gyulladás, a következményes hörgőszűkület (obstrukció) és szerkezeti átépülés (remodelling) az egész hörgőrendszert érinti a betegség összes súlyossági fokozatában.
Klinikai Onkológia
A nagy dózisú kemoterápiát követő autológ őssejt-átültetést és az allogén őssejttranszplantációt mintegy három évtizede alkalmazzák a gyermekkori nem hematológiai szolid tumorok kezelésében. Az autológ őssejt-transzplantáció számos rossz prognózisú kemoszenzitív daganattípus esetében a standard primer kezelés részévé vált (neuroblastoma, Ewing-sarcoma, medulloblastoma), számos betegségben recidiváló és refrakter esetek egy részében hatékonyan alkalmazhatóak (csírasejtes daganatok, Wilms-tumor). A csökkentett intenzitású kondicionálással végzett allogén őssejt-transzplantációk nem váltották be a hozzájuk fűződő reményeket a nem hematológiai szolid tumorok esetében. Jelen tanulmányban részletesen elemezzük az autológ és allogén transzplantáció helyét a különböző szolid tumorok kezelésében.
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás