Ökológia

Új keretrendszer segítheti a biodiverzitás és az emberi egészség összetett kapcsolatának jobb megértését

2022. DECEMBER 02.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az emberi egészség különféle kapcsolatok sokaságán keresztül szorosan összefügg a biodiverzitással. Az Environment International szakfolyóiratban publikált, Pathways linking biodiversity to human health: A conceptual framework című tanulmány egy olyan átfogó keretrendszer létrehozását célozta meg, amely segíti ezen összetett kapcsolatok rendszerbe foglalását és megértését. A biodiverzitás a szerzők szerint négy fő módon befolyásolja az egészségünket:

Egyrészt mérsékeli a bennünket, embereket érő káros hatásokat, amire az egyik legnyilvánvalóbb példát a gyógyszeralapanyagok jelentik. Ide tartozik azonban többek között az is, hogy csökkenti a lég- és zajszennyezésnek való kitettségünket, valamint hozzájárul az egészséges táplálkozáshoz. Ez utóbbit támogatja a  tápanyagdús, kiegyensúlyozott étrend, továbbá a sokféleségre építésnek köszönhetően az alacsonyabb vegyszerhasználat.

Másrészt növeli kapacitásainkat, képességeinket, például segíti a figyelmünk helyreállítását és a stressz csökkentését. A természeti környezetek ilyen hatásokat kiváltó sajátosságai közül több a biodiverzitással is összefügg, pozitívabb érzéseket váltanak ki például a változatosabb erdők és a madarak nagyobb fajgazdagsága.

Harmadrészt létrehoz kapacitásokat, például elősegíti a fizikai aktivitást és transzcendens élményeket ad. A biodiverzebb környezet serkenti a fizikai aktivitást, és ha ez természeti környezetben zajlik, a fiziológiai és pszichológiai előnyei is nagyobbak. Emellett az ilyen környezet előmozdítja a szociális interakciókat és a csoportkohéziót. Továbbá transzcendens élményeket, ámulatot, alázatot, reflexiót vált ki, a saját céljaink, életünk, prioritásaink átgondolására késztet, és ez kedvező élettani hatásokkal jár. Mindemellett a helyhez való kötődést, identitást is erősíti.

Negyedrészt pedig károsítja az egészségünket, ideértve a veszélyes fajok hatásait, a zoonotikus betegségeket és az allergéneket. A mérgező növények, gombák és termések, a nagytermetű ragadozók veszélyesek lehetnek. A hozzájuk kötődő negatív élmények a fizikai egészségre gyakorolt hatás mellett mentális és emocionális károkat is okozhatnak. Egészségkárosító hatása lehet ezek mellett például a mikroorganizmusok egy részének is, valamint érdemes megemlíteni a zoonotikus, illetve vektorokhoz kötődő betegségeket.

A felsorolt hatások egy részéhez szükség van a közvetlen tapasztalatra, kapcsolatra a biodiverzitással, míg például a bennünket érő károk mérséklése e nélkül is megvalósul.

A tanulmány módszertani javaslatokat is megfogalmaz a biodiverzitás és az egészség mérésével, értékelésével kapcsolatban, valamint felvet további kutatási kérdéseket és meghatároz területeket, amelyekkel kapcsolatban jelenleg jelentős az ismerethiány.

Egy olyan világban, ahol gyorsuló ütemben csökken a biodiverzitás, gyökeresen változik a földhasználat, és egyre gyakoribbá válnak a járványszerűen terjedő, de nem fertőző és a zoonotikus megbetegedések, a biodiverzitás és egészség bonyolult összefüggéseinek jobb megértése megerősítheti a természetvédelmet mint stratégiát az élővilág és benne az emberi egészség javítására. Tekintettel a biodiverzitás emberi egészségre gyakorolt hatásainak kiterjedtségére, elengedhetetlen a biodiverzitás széles körű védelme és helyreállítása az egészség érdekében – kertektől és parkoktól kezdve biodiverz mezőgazdasági területeken keresztül az esőerdőkig, a vadonig és a természetvédelmi területekig.

Szemlézte

Pribéli Levente

Eredeti közlemény

Marselle, M. R., Hartig, T., Cox, D. T., De Bell, S., Knapp, S., Lindley, S., ... & Bonn, A. (2021). Pathways linking biodiversity to human health: A conceptual framework. Environment International150, 106420.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Ökológia

Túlfogyasztás és lelki kiteljesedés – Gyulai Iván új kötetéről

A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.

Ökológia

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

Ökológia

Mennyi az elég?

Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...

Ökológia

A katasztrofikus klímaváltozási szcenáriók kutatása

A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...

Ökológia

A fészkesvirágzatú növények (Asteraceae) szerepe az emberi egészség védelmében

Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.

Kapcsolódó anyagok

Ökológia

Célkitűzések a biodiverzitás megőrzéséért

2010-ben jött létre a Biológiai Sokféleség Egyezmény (Convention on Biological Diversity), amelynek létrehozásakor egy 10 éves keretrendszert, a biodiverzitási stratégiát (Strategic Plan for Biodiversity 2011–2020) is kidolgozták. Távlati célként azt jelölték meg, hogy 2050-re az ember harmóniában éljen a természettel, a biodiverzitást értékelve, megőrizve, helyreállítva és bölcsen használva. Ennek elérése érdekében fogalmazták meg a 20 Aicsi-célt, amely részletezi a tágabb célkitűzések eléréséhez szükséges teendőket – többek között a biodiverzitás-csökkenés mögött húzódó okok kezelését, a biodiverzitás fenntartható használatát, illetve az ebből származó javak igazságos elosztását.

Ökológia

A gyógyászati célból használt állatokat is fenyegeti az ökoszisztémák leromlása

Az Ecology and Society szaklapban megjelent tanulmány (Global synthesis reveals that ecosystem degradation poses the primary threat to the world’s medicinal animals) az első globális áttekintő munka, ami a gyógyászati állatok felhasználásának és veszélyeztetettségének összefüggéseit vizsgálja. A kutatás célja az volt, hogy tisztázza a gyógyászati célú felhasználás jelentőségét az egyes fajok populációinak csökkenésében, mivel mind szakmai körökben, mind a médiában megjelenik az a nézet, miszerint a gyógyászati célú felhasználás komoly fenyegetést jelent a különböző állatfajokra, azok túlhasználatához vezet.

Hírvilág

53 százalékkal csökkentek az erdőben élő gerincesek populációi 50 év alatt

Több mint felére csökkenetek az erdőben élő gerinces állatok populációi az elmúlt 50 év alatt az erdők biodiverzitásáról a Természetvédelmi Világalap (WWF)vezetésével készült első globális állapotfelmérés szerint.

Ökológia

A betegségek felbukkanása, az állattartás kiterjedése és a biodiverzitás csökkenése globális léptékben összefügg

Az állattartás egyre növekvő mértéke csökkenti a biodiverzitást, és egyre erősebben veszélyezteti mind az emberi, mind az állati egészséget. Az e mögött húzódó összefüggések pontosabb megértése mind közegészségügyi, mind természetvédelmi szempontból kiemelkedő jelentőségű. A Biological Conservation szakfolyóiratban megjelent publikáció, az Emerging diseases, livestock expansion and biodiversity loss are positively related at global scale ezeket az összefüggéseket tárja fel nemzetközi adatbázisokból származó adatok segítségével végzett modellezésekkel.

Ökológia

Biodiverzitás és a következő nemzedék

Az ENSZ jelentése szerint sem a biodiverzitás védelme, sem a szegénység elleni küzdelem nem hozta meg a kívánt eredményt. A biológiai sokszínűség további csökkenése a következő nemzedék helyzetét jelentősen megnehezítheti.