Klinikum

Vestibularis funkciók vizsgálatával eltöltött idő sürgősségi osztályokon

2022. DECEMBER 13.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az elmulasztott vagy megkésett diagnózis növeli a stroke következményeként jelentkező mortalitást. A szédülés differenciáldiagnosztikájának egyik fő akadálya a validált, egyszerű diagnosztikus algoritmusok hiánya. A közelmúltban két megközelítés is született, ezek a HINTS (Head Impulse, Nystagmus, Test of Skew) és a STANDING (SponTAneus or positional, Nystagmus Direction, head Impulse test, staNdinG) algoritmusok, amelyek képzett sürgősségi orvosok által elvégezve is a központi idegrendszeri elváltozások tekintetében magas szenzitivitást és specificitást mutatnak. Ugyanakkor az általános meggyőződés az, hogy a szédülés kivizsgálása a nem speciálisan képzett orvosok körében időigényes, ezért egy forgalmas sürgősségi osztályos környezetben nehezen kivitelezhető.

Vanni és munkatársai az Academic Emergency Medicine-ben megjelent cikkükben különböző gyakorlattal rendelkező sürgősségi orvosok körében vizsgálták a HINTS és a STANDING protokollok elvégzésére és azok egyes részvizsgálataira szánt időt, és ezeket két tapasztalt, ambuláns körülmények között dolgozó otoneurológus által a megfelelő vizsgálatokra szánt idővel hasonlították össze. A vizsgálatban egy adott időszakban négy kórház sürgősségi osztályára érkező szédüléses beteget vizsgáltak. A vizsgált sürgősségi orvosok mind legalább öt éve dolgoztak rezidensként és hat-hat órás oktatásban részesültek mind a STANDING, mind a HINTS protokollokkal kapcsolatban, és legalább 10, otoneurológus által felügyelt betegvizsgálatot végeztek a vizsgálat megkezdése előtt. A vizsgálattal eltöltött időbe nem számolták bele a panaszok kikérdezését és a diagnosztikus manőverek elmagyarázását a betegeknek, kizárólag a protokollok által előírt vizsgálatok elvégzésének idejét mérték. A centrális eredet igazolására a panaszok kezdetétől számított legalább 48 órával és legfeljebb 15 nappal elvégzett DWI-MR-vizsgálat, vagy esetleg korábbi, egyértelmű centrális eredetet mutató natív vagy kontrasztanyagos koponya-CT szolgált. A vizsgálatban összesen 57 beteg szerepelt, a végső diagnózis az esetek 44 százalékában BPPV, 32 százalékában akut perifériás vestibulopathia (beleértve a neuritis vestibularist is) és hét százalékban stroke volt.

A STANDING protokoll elvégzése átlagosan 157, míg a HINTS teszt elvégzése 64 másodpercig tartott. A STANDING protokoll elvégzésének ideje elsősorban azért ennyivel hosszabb, mert itt spontán nystagmus hiánya esetén (ilyenkor a HINTS teszt nem indikált) megköveteli a Dix–Hallpike- és a supine roll-tesztek elvégzését (+127 s). A gyakorlottabb orvosok körében a STANDING protokoll elvégzése szignifikánsan gyorsabb (119 kontra 184 s) volt, mint a HINTS elvégzése. Az otoneurológusok mindkét protokollt és a skew deviation tesztelését leszámítva az összes előírt vizsgálatot szignifikánsan gyorsabban végezték el, mint a sürgősségis orvosok. A natív koponya-CT elvégzése nagyban megnövelte a betegellátásra szánt időt (körülbelül 80 perccel), és eredménye jóval kevésbé megbízható, mint a két algoritmusé.

A vizsgálat alapján a szédülés differenciáldiagnosztikáját szolgáló protokollok átlagosan egy-három perc alatt elvégezhetők. A HINTS teszt gyorsabb, mint a STANDING-algoritmus, ugyanakkor csak akut vestibularis szindróma/spontán nystagmus megléte esetén alkalmazható. A (relatíve) tapasztalatlan vizsgálók is hat percen belül képesek voltak a STANDING-algoritmus végrehajtására. A vizsgálat limitációiként a szerzők az általánosíthatóság hiányát (a legtöbb sürgősségi orvos nem részesül a diagnosztikus algoritmusok elvégzését segítő oktatásban) és a vizsgálatban résztvevők alacsony számát emelik ki.

Szemlézte:
Cséke Balázs dr.

Eredeti közlemény:

Vanni, S., Nazerian, P., Pecci, R., Pepe, G., Pavellini, A., Casula, C., de Curtis, E., Rocchetti, M., Vannucchi, P., Bartolucci, M. and (2022), Timing for nystagmus evaluation by STANDING or HINTS in patients with vertigo/dizziness in the emergency department. Acad Emerg Med. Accepted Author Manuscript.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Klinikum

Az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése

Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma

Klinikum

A Janus-kináz-gátlás alapjai – mi történik a sejten belül? - A Figyelő 2017;1

POLGÁR Anna

A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.

Klinikum

A hyperuricaemia diétás vonatkozásai

MEZEI Zsuzsanna

A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.

Klinikum

A bél-agy-tengely újabb összefüggései

Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.

Klinikum

Problémák a Pfizer Covid-19 elleni vakcina vizsgálataiban

Mint az akkor a kutatásszervező Ventavia Research Group alkalmazásában álló regionális igazgató a The BMJ-nek elmondta, a Ventavia adatokat hamisított, nem maszkolt/nem vak módon kezelte a betegeket, nem megfelelően képzett vakcinátorokat alkalmazott, és a III. fázisú vizsgálatok során nem követte megfelelően a betegek által jelentett adverz eseményeket. A cég minőség-ellenőrzéssel foglalkozó munkatársai olyan sok problémát találtak, aminek megoldására képtelenek voltak. Miután a Ventavia vezetését a regionális igazgató, Brook Jackson többször is tájékoztatta a problémákról, az FDA-nak is panaszos e-mailt írt – a Ventavia még aznap kirúgta.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Centrális és perifériás eredetű szédülés differenciáldiagnosztikája sürgősségi osztályos körülmények között

A szédülés, a bizonytalanság és az egyensúlyzavar a sürgősségi osztályos megjelenések mintegy 4%-ában szerepel vezető panaszként. Sürgősségi osztályos körülmények között a fő kihívást a jóindulatú vestibularis kórképek és a veszélyes, központi idegrendszeri kórképek differenciálása jelenti. A hátsó keringési stroke-ok mintegy 20%-ában a szédüléssel asszociáltan nincs jelen nyilvánvaló neurológiai tünet, sőt a klinikailag BPPV-ként diagnosztizált esetek mintegy 5%-ában, a neuritis vestibularisként diagnosztizált esetek 25%-ában valójában stroke áll a panaszok hátterében. Egy gyakran alkalmazott megközelítés a cardiovascularis rizikófaktorok felmérésén alapul, ugyanakkor ezt a stratégiát sok kritika éri a túlzottan gyakran indikált koponya-CT-vizsgálatok miatt, melynek szenzitivitása a hátsó keringés ischaemiás eltéréseire csupán 16–42%. A DWI MR-szekvencia ennél jóval érzékenyebb, ugyanakkor sokkal drágább és sokkal nehezebben hozzáférhető. Ezek a megfontolások kiemelik egy objektív, klinikai tüneteken alapuló diagnosztika fontosságát, melyek megfelelnek a költséghatékonyság kívánalmainak, mégis kellően magas a diagnosztikai pontosságuk. A HINTS vizsgálat (Head Impulse, Nystagmus, Test of Skew) az AVS differenciáldiagnoszikájában magas pontosságot mutat: neurooftalmológusok által validálva a stroke diagnosztikájában 100%-os szenzitivitást és 96%-os specificitást mutat. A szemmozgásvizsgálatokbban nem jártas sürgősségis orvosok körében ugyanakkor valószínűleg kevésbé kedvezően alakulnak ezek a mutatók. E célból alkották meg a STANDING diagnosztikus algoritmust, mely a nystagmus, a head impulse-teszt, a járásvizsgálat és pozicionális tesztek kiértékelésén alapszik. A tüneteken alapuló vizsgálatok mellett egy stroke rizikóbecslő skála, például az ABCD2 alkalmazása is hasznos lehet bizonyos körülmények között.

Klinikum

Okuláris laterális deviáció hátsó területi keringészavarokban

A The Journal of Emergency Medicine cikke az úgynevezett ocularis lateralis deviációt (OLD) mutatja be, mely egy fontos, de kevéssé ismert tünet, és jelen lehet hátsó skálai stroke esetén. A szerzők szerint az OLD könnyen vizsgálható és kellőképp specifikus tünet, mely segíthet a klinikusnak a szédülés differenciáldiagnosztikájában.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).