Idegtudományok

A MeCP2 szerepe a ketamin-jelátvitelben

2021. AUGUSZTUS 24.

Szöveg nagyítása:

-
+

Kim és munkatársai a Nature Neuroscience-ben megjelent cikkükben egy olyan molekuláris mechanizmust írnak le, mely a ketamin tartós hatásaiért lehet felelős. A szerzők vizsgálataikat egérmodellen végezték. A hatásmechanizmus feltérképezését a géntranszkripció szükségességének igazolásával kezdték: transzkripciós inhibitor alkalmazása csökkentette a ketamin antidepresszáns hatásait a gyógyszer beadásától számított 7 nap múlva. Korábbi vizsgálatok igazolták, hogy a ketamin proximális hatásaiban a BDNF kulcsszerepet játszik. Ebből kifolyólag 3 jelölt szerepe merült fel a hosszabb távú szinaptikus hatások közvetítésében: a MeCP2, CREB és MEF2C. Mindhárom vegyület szerepe ismert a szinaptikus aktivitás és a kalcium-jelátvitel és a hosszú távú génexpressziós változások közötti kapcsolat megteremtésében. A várakozásoknak megfelelően a vizsgálatok a BDNF szintjének szignifikáns emelkedését mutatták a hippocampusban a kezeléstől számított 30 perc múlva, de ez az emelkedés 7 nap múlva már nem volt szignifikáns. Ezzel szemben a MeCP2 aktív, foszforilált alakja, a pMeCP2 szintje a kezeléstől számított 30 perc múlva nem, 7 nap múlva viszont szignifikánsan magasabb volt. A CREB- és a MEFC2-szintekben nem volt kimutatható szignifikáns különbség. Knock-in transzgén egerekben, melyek a MeCP2 nem foszforilálható formáját hordozták, a ketamin rövid távú hatásokat igen, de hosszú távú viselkedésbeli változást nem váltott ki. Bdnf knock-out egerekben a ketaminkezelt állatokban a pMeCP2 szintjében és a viselkedésben nem látszott változás a kezeléstől számított 7 nap múlva, ami a BDNF szükségességét igazolja a késői hatások kiváltásában. A kutatók azt is igazolták, hogy a ketamin a pMeCP2-szintet a hippocampusban emelte, a prefrontális kéregben viszont nem. Egy másik, a közelmúltban megjelent kutatás bizonyította, hogy a hippocampus-prefrontális kéreg projekció inaktivációja a ketamin hosszú távú hatásait gátolta, szemben a rövid távú hatásokkal, melyek ekkor is kimutathatóak maradtak. Ezek a megfigyelések arra utalnak, hogy a ketamin antidepresszáns hatásaiért a korai szakaszban a hippocampus felel, a prefrontális kéreg pedig a hatás fenntartásában játszhat szerepet. Összefoglalásképp tehát a ketamin hosszú távú hatásaiban a MeCP2 kulcsszerepet játszik. A vizsgálat segíthet olyan molekuláris célpontok azonosításában, melyek aktiválása hosszú távon is fennmaradó hangulatváltozást biztosít, vagy legalábbis fokozhatja más vegyületek antidepresszáns hatásait. Szemlézte: Cséke Balázs dr. Eredeti közlemény: Kim JW, Autry AE, Na ES, et al. Sustained effects of rapidly acting antidepressants require BDNF-dependent MeCP2 phosphorylation. Nat Neurosci 2021;24:1100-9.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Idegtudományok

A drogok hatása az agyra

A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.

Idegtudományok

Kortikoszteroidkezelés neuritis vestibularisban

A vizsgálat eredménye szerint kevés bizonyíték szól a szteroidok használata mellett akut neuritis vestibularis esetén. A meglévő bizonyítékok alapján a klinikailag fontos kimenetelek és az objektív vestibularis funkciós kimenetelek között nincs szoros kapcsolat: a DHI-skálán mért rokkantságban egy hónap múlva nem volt szignifikáns különbség a placebo és a szteroid között, a kalorikus tesztek ugyanakkor jobb vestibularis funkciót mutattak ugyanebben az időpontban a szteroiddal kezelt betegek körében. Megjegyzendő, hogy a kalorikus teszt a lateralis (horizontális) félkörös ívjárat, így az ezt beidegző nervus vestibularis superior működéséről ad információkat, a neuritis vestibularisban ugyanakkor a nervus vestibularis inferior is érintett lehet, noha ennek izolált érintettsége csupán az esetek 2,3%-ában igazolható.

Idegtudományok

A stroke új kezelése

Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.

Idegtudományok

A szerotonin nem csak neurotranszmitter

A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.

Idegtudományok

Klinikai döntéshozatal MOG antitest-asszociált betegségben

A szenzitív és specifikus sejtalapú esszék kifejlesztésével a humán myelin-oligodendrocyta glikoprotein (MOG) ellenes IgG-antitestek kimutatása lehetővé tette az anti-MOG antitest-asszociált betegség (anti-MOG antibody-associated disease, MOGAD) és az egyéb demyelinisatiós betegségek elkülönítését. A MOGAD, az aquaporin-4-asszociált neuromyelitis optica spektrum betegség (AQP4-NMOSD) és a sclerosis multiplex (SM) megkülönböztetését a betegségek különböző kórélettani háttere, klinikuma, terápiás és prognosztikus következményei egyaránt indokolják.

Kapcsolódó anyagok

PharmaPraxis

A pszichedelikumok újranyitják a kritikus tanulási periódusokat

Megtalálták a különféle pszichedelikumok terápiás hatása mögött álló mechanizmust, ami nemcsak a neuropszichiátriai kórképek, köztük az autizmus és a stroke, de a süketség és a vakság jobb kezelését is ígéri.

Klinikum

Mindenki számára ajánlott gyógymód

A légzőgyakorlatokat könnyű megtanulni, és hatékonyak a vérnyomáscsökkentésben, javítják a diabetest, csökkentik a stresszt és a depressziót.

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.

Gondolat

A filmek gyógyító ereje

Az ember számára olykor fontosabb, hogy meg tudja élni érzelmeit, mint hogy azonnal csökkentse, vagy elviselhetőbbé tegye azokat. Ebben a folyamatban sok esetben egy film is segíthet. Kapitány-Fövény Máté pszichiáter, az „Ember a filmben” videók alkotója a filmek pszichológiájáról mesélt.

Egészségpolitika

„A rólam elnevezett kórházi szárnyat már nem fogom látni…”

Dr. Karsai Dániel 2022 nyarán szembesült halálos diagnózisával. Tavaly ősszel a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához adta be kérelmét az aktív eutanázia magyarországi engedélyezéséről. A fiatal alkotmányjogász szinte celeb lett Magyarországon, aki – mint hangsúlyozza – nem csak magáért küzd. Kapócs Gábor, a hatályos egészségügyi törvény eredeti előkészítője a LAM alapító főszerkesztőjeként készített vele interjút aktuális jogi, etikai, orvosi kérdésekről.