Új célpont a leukémia gyógyszerfejlesztéseihez
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Három olyan gén szerepét azonosítottak a Sanger Intézet kutatói, melyek mutáció akut mieloid leukémiához, a fehérvérsejtek daganatos megbetegedéséhez vezetnek.
Nagy-Britanniában évente mintegy kétezer betegnél diagnosztizálnak akut mieloid leukémiát. A betegség során a csontvelő, mely normálisan a vérsejtek szintéziséért felelős, éretlen fehérvérsejteket kezd el termelni és így felborul a vér normális működése. Az éretlen sejtek nem képesek felvenni a harcot kórokozókkal, ugyanakkor túl kevés vörösvérsejt áll rendelkezésre az oxigénszállítás folyamatában. Kezeletlen esetben a betegség rövid időn belül fatális következménnyel jár.
A Nature Genetics oldalain megjelent tanulmány alapját egérkísérletek adták. A Sanger Intézet kutatói szerint a felfedezés új gyógyszerek fejlesztéséhez vezethet. A betegségben a leggyakoribb mutáció az Npm1 nevű gént érinti. A gén aktivációja a sejtek megújító képességének növekedéséhez vezet, ami a daganatokra jellemző jelenség. Azonban a vizsgált egereknek csak mintegy harmadában alakult ki leukémia, ami más gének közreműködését vetette fel.
Az egerekben Dr. George Vassiliou és munkatársai véletlenszerűen generáltak mutációkat. A speciális technika segítségével még két mutáció fontos szerepét azonosították: az egyik a sejtosztódást, illetve a növekedést szabályozza, míg a másik jelentősége a sejtek környezetének befolyásolása. Ezen kiemelt fontosságú biológiai lépések azonosítása újfajta célpontot nyújthat a gyógyszerfejlesztésekhez. Azonban míg a tudományt sikerül átültetni a rutinszerű gyógyításba, addig évtizedek telhetnek el.
Forrás: Medipress
Kapcsolódó anyagok: Megkezdődnek a leukémiavakcina klinikai próbái
A fehérvérsejtek segítik a daganat terjedését
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Avagy mikor hagyhatja el a beteg a kórházat és mikor érhet véget az otthoni karantén? Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési központ (ECDC) az EU/EGT-tagállamok felkérésére készített útmutatása azokra a szempontokra tesz ajánlásokat, amelyek alapján az igazoltan COVID-19-fertőzött beteg biztonságosan (azaz fertőzésveszély nélkül) kibocsátható a kórházból, vagy megszüntethető otthoni izolációja.
Az éhezés különbözőképpen hat az egészséges és a rákos sejtekre: míg az előbbiek túlélése, az utóbbiak pusztulása fokozódik. Az éhezés és a hatását utánzó diéták a kemo- és radioterápia hatásfokát is növelik, ezért a folyamatban lévő klinikai vizsgálatok lezárulta után alkalmazásuk gyorsan el fog terjedni a rákbetegség megelőzésében és gyógyításában.
A biológiai terápiák új korszakot nyitottak a reumatológiában. Átütő lehetőséget és sikert jelentenek számos gyulladásos reumás betegségben mint a rheumatoid arthritis, spondylarthritisek, juvenilis idiopathiás arthritis, arhritis psoriatica – kezelésében csakúgy, mint más immun patogenezisű kórképben.
Sokkal több szakemberre volna szükség! – mondta dr. Kiss Csongor a szakmai kollégium transzfuziológia és hematológia tagozatvezetője.
Az elvesztett testrészek és szervek átültetéssel végzett pótlása és spontán regenerációja már az ókor képzeletét is foglalkoztatta. Valamennyi kultúra mítoszai, istenei és héroszai között szép számmal találunk kimérákat, emberfejű, állattestű lényeket, akiket ma xenotranszplantátumoknak neveznénk.
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás