Hírvilág

Súlyos herpes zoster a TNF elleni szerrel kezelt betegekben

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Egyre több autoimmun patogenezisű betegségről kiderül, hogy hatásosan kezelhető a tumornekrózis-faktor-alfa (TNF) hatását gátló gyógyszerekkel, és ennek megfelelően gyorsan terjed az alkalmazásuk. E szerek egyik súlyos mellékhatása, hogy hajlamosítanak bizonyos fertőzésekre, ezek között a leggyakrabban gombás és a bakteriális fertőzéseket szokták említeni. Néhány esetben a herpes zoster reaktiválódásáról is beszámoltak a TNF elleni szerekkel kapcsolatban. Az összefüggés pontosabb értékelésére most egy német prospektív adatbázisból azonosítottak 5000 beteget, akiket 2001 és 2006 között kezdtek el TNF elleni szerrel kezelni rheumatoid arthritis miatt, vagy pedig módosították a hagyományos bázisterápiás szerrel való kezelésüket. Összesen 86 esetben tapasztaltak herpes zostert a követés során, ebből 15 esetben több dermatoma is érintett volt, és 12 beteget kórházban kellett kezelni, viszont postherpeticus neuralgia csak két beteg esetében jelentkezett. A többféle zavaró tényező szerinti korrekció után azt találták, hogy a TNF elleni monoklonális antitesttel (infliximab vagy adalimumab) kezelt betegekben majdnem kétszer nagyobb volt a herpes zoster kockázata, mint a hagyományos bázisterápiás szert kapott betegek csoportjában. Az ugyancsak a TNF hatását gátló, de nem antitest jellegű etanercept alkalmazása csak kisebb mértékben, nem szignifikánsan növelte e szövődmény kockázatát. Összességében a herpes zoster abszolút kockázata csekély volt, de a szerkesztőségi közlemény szerzői hozzáteszik, hogy az esetek között szokatlanul sok volt a súlyos övsömör. Ugyancsak meglepő, hogy milyen ritkán alakult ki postherpeticus neuralgia. Felmerül a herpes zoster elleni védőoltás lehetősége, de ennek a hatásosságát csak ép immunrendszeri működésű betegek körében bizonyították. A szerzők az oltás beadását javasolják a TNF elleni szerek alkalmazása előtt legalább három héttel, vagy pedig a kezelés megszakítása után a gyógyszer féléletideje ötszörösének megfelelő idő múlva. Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kern Dávid Forrás: JAMA 2009 Feb 18; 301:737.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

Hírvilág

CANØSSA – Hátraarc a halálból

A halálos kór egy súlyos stádiumából fordult vissza és választotta a gyógyulás útját a CANØSSA könyv és a hozzá kapcsolódó, terápiás céllal írt zenemű szerzője. A könyv a betegséghez vezető utat, a betegség, a teljes legyengülés és hitehagyottság fázisait, majd a visszatérés katarzisát írja meg.

Klinikum

Autológ haematopoeticus őssejt-transzplantáció NMOSD-ben

A neuromyelitis optica spektrumbetegség (NMOSD) a központi idegrendszert érintő autoimmun betegség. Az NMOSD-t visszatérő opticus neuritisek, hosszú gerincvelői szakaszt érintő transzverz myelitis (LETM), agytörzsi és diencephalont érintő eltérések, kontrollálhatatlan hányás és csuklás, valamint narcolepsia jellemzik.

Hírvilág

Karikó Katalin és a végjátékot megváltoztató mRNS-oltás

A Nobel Alapítvány bejelentette, hogy ez évben Karikó Katalinnak és Drew Weissmannek ítéli az idei orvosi és fiziológiai Nobel-díjat, a Covid-oltásokat megalapozó módosított mRNS-technológia kifejlesztéséért.