Retinális implantátumok
2012. AUGUSZTUS 15.
2012. AUGUSZTUS 15.
Csaknem normális látást biztosíthat a vakoknak az amerikai kutatók által kifejlesztett, új megközelítésű bionikus szem - számolt be róla a The Daily Telegraph című brit napilap.
Világszerte keresik a szakemberek annak lehetőségét, hogy a retinába ültetett eszközökkel állítsák helyre az elvesztett látást, így segítsenek vak embereken.
A New York-i Cornell Egyetem kutatói megfejtették, hogyan jutnak el a vizuális jelek az agyba, ami által ugrásszerűen sikerült javítaniuk a retinális implantátumok teljesítményét. A kommunikációs kód tulajdonképpen az elektromos impulzusok meghatározott mintázatát jelenti. Amikor ezt a mintázatot sikerült beilleszteniük az általuk kifejlesztett eszközbe, a teljesen vak, fényérzékeny sejtek nélkül élő egerek látását csaknem a normális szintig sikerült helyreállítani.
Az ellenőrzőtesztek során az állatok képesek voltak szemükkel képeket követni, és arckifejezéseket felismerni. Az eszközből származó elektromos jelekre alapozott képrekonstrukció egy baba arcának felismerhető vonásait mutatta. Ezzel szemben a standard, ma még szokásosan alkalmazott retinaimplantátum, amely nem tartalmazza az új kódolóegységet, világos és sötét pontok zavaros mintázatát adta.
Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben ismertetett eredmény a fejlesztők szerint emberek életét megváltoztató retinaimplantátumok készítéséhez vezethet el. A jelenlegi implantátumok közül a legjobbak is igen korlátozott mértékű látást biztosítanak, a páciensek csak fényfoltokat és durván kontrasztos éleket látnak a beültetés után.
Világszerte több mint 20 millió ember vak, vagy vakság által fenyegetett. A természetes fotoreceptorok mesterségessel való pótlása reményt ad a látás bizonyos fokú helyreállítására.
http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/9473387/Scientists-develop-bionic-eye-which-could-restore-sight-to-the-blind.html
MTI 2012. augusztus 15., szerda
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Hírvilág
Egyre több a fogászati implantáció, így a hibák száma is növekszik.
Centrális scotoma és a retina lateralis részére tolódott fókusz esetén a betegek rosszul azonosították a gyalogosokat a szimulátoros teszten.
A jövő születése - 100 csoda címmel mutatkoznak be a legígéretesebb magyar innovációk a Párisi Udvarban. Az interaktív kiállítás 2010. február 28-ig tekinthető meg.
Egészségpolitika
A gyerekek beszédtanulása a funkcionális hallástól függ. Az úgynevezett cochleáris implantátumok lehetővé teszik, hogy a siketek halljanak, azáltal, hogy a hallóideget közvetlenül stimulálják. A müncheni Technische Universität (TUM) kutatói azon dolgoznak, hogy meghaladják a technológia jelenlegi korlátait oly módon, hogy számítógépes modelleket fejlesztettek ki az implantált jelek feldolgozási folyamatának modellezésére.
Tudósok egy csoportja nemrég olyan szenzor implantátumot fejlesztett ki, ami folyamatosan méri a vércukorszintet, az adatokat pedig vezeték nélküli rendszerben továbbítja az orvosok felé. Az eszköz a legóvatosabb jóslatok szerint is mérföldkő lehet a cukorbetegség kezelésében.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás