Prosztatarákos betegeikért futották körbe a Balatont az orvosok
2019. JÚLIUS 22.
2019. JÚLIUS 22.
A Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának 13 orvosa egymást váltva 21 óra alatt futotta körbe a Balatont, teljesítve ezzel a 221 kilométeres távot. Teljesítményükről egy motiváló kisfilm is készült.
– Klinikai vizsgálatok mutatták ki, hogy jelentősen csökkenhet a prosztatarákos halálozás abban az esetben, ha a betegek rendszeresen mozognak – fogalmaz a filmben dr. Riesz Péter osztályvezető főorvos. – A sport úgy fizikailag, mint mentálisan olyan helyzetbe tudja hozni az embert, hogy eredményesebben tud küzdeni a betegség ellen. Nemcsak beszélni szeretnénk a betegeinknek arról, hogy mennyire fontos a testmozgás, hanem példát is szeretnénk mutatni – indokolja a vállalkozást dr. Szendrői Attila, a klinika ambulanciájának vezető főorvosa, a futócsapat egyik tagja.
– Nem kell mindenkinek maratont vagy félmaratont futnia, azonban mindenkinek tenni kell valamit: mindenkinek a saját körülményeihez, saját testsúlyához, ízületeihez képest kell tennie. Kelljen fel a fotelból és mozogjon! Menjen ki a kertbe, sétáljon, gyalogoljon, kerékpározzon, menjen ki a természetbe! Nem a csúcsteljesítmény számít, hanem minden apró lépés, mert ezáltal lépéselőny nyerhető a prosztatarákkal szemben – szögezi le a filmben prof. dr. Nyirády Péter, a klinika igazgatója. A betegeknek felhívják a figyelmüket arra is, hogy érdemes megkeresni a Gyógyulj Velünk Egyesületet és a Magyar Rákellenes Ligát, mert komoly támogatást tudnak nyújtani a gyógyuláshoz.
A kisfilm a prosztatarákos betegeket fizikai aktivitásra ösztönző, a Janssen támogatásával zajló 10 Ezer Lépés Program keretében készült. Az országos programban urológusok, onkológusok, gyógytornászok, a daganatos betegeket segítő civil szervezetek fogtak össze, hogy minél több prosztatarákkal szembesült beteget segítsenek információkkal, gyógytornával, ösztönözzenek az életminőséget és az életkilátásokat javítani képes rendszeres mozgásra.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Hírvilág
Nagy erőkkel keresik azokat a tényezőket, amelyekkel azonosítható a prosztatarákos betegeknek az a kisebbsége, akik daganata – a többséggel ellentétben – agresszív viselkedésű és halálos. Most találtak néhány ígéretes markert…
Kevéssé agresszív prosztatatumorra utaló szövettani lelet esetén megfelelő választás a beteg megfigyelése, kezelés nélkül.
Gondolat
Q10 Szimpózium Anna Grand Hotel 2011. október 1. Balatonfüred
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás