Hírvilág

Oszmán birodalom és fogyasztói társadalom

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Ha azt gondoljuk, hogy egy kávézó a legmegfelelőbb hely egy találkozóra, akkor látnunk kellett volna a török kávéházakat az 1550-es években. A Journal of Consumer Research című folyóiratban közölt tanulmány azt vizsgálta, milyen szerepe volt a fogyasztók evolúciójában a kávéházaknak. A szerzők, Eminegül Karababa (University of Exeter, Egyesült Királyság) és Güliz Ger (Bilkent University, Ankara, Törökország) igen mélyre ástak az Oszmán Birodalom kávéházainak történetében. A dokumentumokból kiderült, hogy ezek a kávéházak egy csésze kávénál sokkal többet nyújtottak vendégeiknek. A kuncsaftok a kávéházakban nem csak bábszínház, mesemondó, zenei és táncos előadásokat tekinthettek meg, hanem szerencsejátékokat űzhettek, kábítószert fogyaszthattak és fiatal fiúkkal találkozhattak. A korai kávéházak igen zavaros vállalkozások voltak. Az ilyen helyek alapítása, szabályozása, legalizálása mindig is nagy vitát váltott ki, ugyanis a kor vallásos törvényei, erkölcsi előírásai szerint a kínált szolgáltatások bűnnek és törvényileg tiltottnak számítottak. Ezért az állam újból és újból felszámolta az ilyen helyeket. Ennek ellenére a kávéházak világa mégis virágzott. A 16. és 17. században a birodalom minden rétege kávéházakba járt, hogy kávét igyon, társadalmi életet éljen, vitázzon, üzleteljen. A kávéházi diskurzus gyakran bírálta az állami és vallási vezetőket, így társadalmi változás mozgatója lett. „Ugyanakkor, az oszmán fogyasztó, az állami és vallási előírásokkal szembe menve saját etikai kódexet alakított ki, és részt vett a kávéházi kultúra formálásában, ezáltal pedig saját maga is formálódott.” „Nyilvánvalóan a korai modern Oszmán Birodalom környezete nagyon sokban különbözött egy modern kapitalista rendszertől.” – írták a szerzők. „Azonban a fogyasztói társadalom nem egy újdonsült vagy időszakosan felbukkanó jelenség, ahogy azt sok kutató állítja.” Forrás: Medipress

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Helyünk a világban

Boldogok a skandinávok

STATISZTIKA eLitMed

Magyarország ellenben már nem a legvidámabb barakk, kiváltképpen az idősek számára nem. A legfrissebb rangsor alapján még mindig nyugati irányban keresendő a boldogság.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: veszélyes pszichózisban a társadalom

LAPSZEMLE eLitMed

Litvánia boldogságot, Magyarország háborús pszichózist kínál a fiataloknak; már megint egy cikk a kávéról, részletes amerikai jelentés a Long COVID-ról. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: a hőség növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket

LAPSZEMLE eLitMed

Hőhullámok okozta társadalmi egyenlőtlenségek, gyógyfűvekkel gyógyító csimpánzok, új eredmények az Alzheimer kutatásában; elszegényedő magyar társadalom és egy katartikus színdarab Karsai Dánielről. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.