Ördögi körben a rossz alvók
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Szoros összefüggés van a kialvatlanság, a problémás emberi kapcsolatok, a kimerültség és a koncentráció hiánya között. Ezért nagy hangsúlyt fektet az alváshiány kezelésének fontosságára az angliai Mentális Egészség Alapítvány által kiadott beszámoló.
A rossz alvást már korábban is kapcsolatba hozták a depresszióval, az immunrendszer gyengeségével és a szívbetegségekkel, most pedig a háziorvosokat készülnek felvilágosítani, hogy minél hamarabb felismerjék a tüneteket betegeiknél.
Egy nemrég készült online felmérés alapján – melyen csaknem 6800 ember vett részt - harminc százalékra becsülték Anglia lakosságában az álmatlanságtól szenvedők arányát. Noha a minta nem volt reprezentatív, mivel nyilván többen töltötték ki a kérdőívet azok közül, akiknek valamilyen gondja volt az alvással, azért az kiderült belőle, milyen nagy életminőségbeli különbség van a jó és rossz alvók között.
Az álmatlanságban szenvedők közül négyszer többen küzdenek párkapcsolati gondokkal, háromszor többen érzik depressziósnak magukat, illetve ugyanennyien érzik úgy, hogy képtelenek bármire is koncentrálni. Dr. Dan Robotham, a Mentális Egészség Alapítvány vezető kutatója szerint – aki egyébként a beszámoló szerzője is - a rossz alvók könnyen ördögi körbe kerülnek, mivel a kialvatlanság lelki problémákhoz vezet, ami viszont még rosszabb alvást eredményez. „Nagyon fontos, hogy a munkaadók, az iskolai és az egészségügyi szervek vezetői felismerjék, ha valaki alkalmazottaik között alvásgondokkal küzd” – nyilatkozta.
Colin Espie professzor, a Glasgow Egyetem Alvásközpontjának igazgatója hozzátette: „Nem lehet többé a szőnyeg alá söpörni az alvásprobléma tényét Angliában, hiszen a jelenség kihat egészségügyi és gazdasági helyzetünkre, valamint mindennapi közérzetünkre is.”
Forrás: Medipress
Kapcsolódó anyagok: Fontos végigaludni az éjszakát
Nyolc óra alvás a szellemi frissességért
Akut és krónikus alváshiány
Alváshiány és magas vérnyomás
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
COVID-19
A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Gondolat
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.
Az egyes jelentések és tudományos publikációk a SARS CoV-2 vírussal fertőzött betegek tünetei között leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor enyhe tüneteket mutató betegek gyakran számoltak be a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokról, mint a megbetegedés általuk tapasztalt első jeléről.
A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás