Hírvilág

Guillotine, a név és a valóság

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Dr. Guillotin ellenezte a halálbüntetést, nem ő találta fel a nyaktilót, s egy névrokon kortársát végezték ki a róla elnevezett szerkezettel. Joseph-Ignace Guillotin francia orvos 1789 októberében javasolta a nemzetgyűlésnek, hogy a halálraítélteket humánusabb módszerrel, nyaktilóval végezzék ki. Addig a nemeseket karddal vagy bárddal fejezték le, míg a köznép halálraítélt tagjait felakasztották – a kerékbetörés és máglyahalál származástól függetlenül a súlyosabb bűnök elkövetőinek ítélete volt. De mindkét korábban általános kivégzési módszer, az akasztás és a kard általi lefejezés áldozatai is hosszú perceken át tartó haláltusát vívtak – a kardnak is legalább kétszer kellett lesújtania, s előfordult, hogy az áldozat lassan elvérzett, míg a fejét el tudták választani a testétől, ezért a halálraítéltek családtagjai gyakran fizettek a hóhérnak, hogy gondoskodjon a megélezett kardról. Guillotin két beszédet is tartott, amelyben kifejtette, a lefejezésnek egy olyan egyszerű szerkezettel kell történnie, amely fájdalommentesen végez a halálraítéltekkel. Úgy gondolta, hogy ha megszüntetve az osztálybeli különbségeket az arisztokraták és a köznép bűnözőit is azonosan, és humánus módszerrel végzik ki, azzal meggyőzik a tömeget arról, hogy elismerik és tiszteletben tartják a közemberek jogait is. S bár Guillotin ellene volt a kivégzéseknek, azt remélte, hogy egy humánusabb és kevésbé fájdalmas kivégzési módszer lehet az első lépés a halálbüntetés teljes eltörlése felé. Bízott abban is, hogy e metódus kevesebb családot és főként gyereket vonz a nézők közé, és javasolta a nyilvánosság kizárását is. Egy mondata azonban nem várt hatást váltott ki a tömegből – „Az én szerkezetemmel egy szemvillanás alatt levágom a fejed úgy, hogy még csak nem is érzed” – e mondat szélsebesen népszerű szállóigévé vált, néhány nap múlva dalba is foglalták, és e mondat kötötte össze elválaszthatatlanul Guillotin nevét a nyaktilóval. A prototípus megtervezéséhez és megalkotásához azonban Guillotinnak semmi köze nem volt. Azt Dr. Antoine Louis akadémikus tervezte, és Tobias Schmidt német mérnök készítette el. A francia nemzetgyűlés 1792 márciusában mondta ki, hogy ezentúl lefejezést kizárólag guillotine-nal hajtanak végre. A nyaktiló első áldozata 1792 áprilisában egy útonálló volt, de az azt követő évben guillotine-nal végezték ki XVI. Lajos francia királyt és Marie Antoinette királynét is. A francia forradalom idején Párizsban a szerkezet 2625 fejet csapott le.

Dolgozik a guillotine - Robespierre-ék kivégzése 1794-ben


Dr. Guillotin családját olyannyira megbotránkoztatta, hogy guillotine-ként terjedt el a kivégzőeszköz neve, hogy kérvényezték a francia kormánynál, nevezze át a szerkezetet. Miután ezt a kormány elutasította, megváltoztatták családi nevüket. S hogy Guillotint is a róla elnevezett eszközzel végezték ki, csupán egy városi legenda – alapjául az a tény szolgált, hogy egy bizonyos lyoni J. M.V. Guillotint, aki szintúgy orvos volt, valóban nyaktilóval végeztek ki. J. I. Guillotin 1814-ben természetes halállal végezte.

Joseph Ignace Guillotin


Franciaországban a guillotine maradt a hivatalos kivégzési forma egészen a halálbüntetés eltörléséig, 1981-ig. Az utolsó nyilvános kivégzés 1939 februárjában történt, s legutoljára 1977 szeptemberében csapott le a guillotine. eLitMed.hu, Szabó Edit

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Karikó Katalin és a végjátékot megváltoztató mRNS-oltás

A Nobel Alapítvány bejelentette, hogy ez évben Karikó Katalinnak és Drew Weissmannek ítéli az idei orvosi és fiziológiai Nobel-díjat, a Covid-oltásokat megalapozó módosított mRNS-technológia kifejlesztéséért.

Járványügy

Mit tanított nekünk a COVID 19?

A tudomány megreformálására szólít fel a Covid-19-pandémia kezelésének abszurd vonásait összefoglalva a Journal of Evaluation in Clinical Practice cikke. Kemény kijelentéssel kezdik „Mit tanított nekünk valójában a Covid-19 a tudományról, a bizonyítékokról és a társadalomról?”

Idegtudományok

A klímakatasztrófa hatása az idegrendszeri betegségekre – amikor már „az agy is leolvad”

SZEMLE eLitMed

A melegedés nemcsak a sarki jeget olvasztja fel, de az emberi agyat is, mondja a nevét kereső új tudományág, a klimatológiai neuroepidemiológia. Vagy neuroklimatológia?

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: a következő világjárványt okozó X-betegség

LAPSZEMLE eLitMed

Ecstasy-val a PTSD ellen; a demencia módosítható rizikófaktorai; a legnagyobb veszélyt jelentő vírusok és baktériumok; nevelőszülők életvitelét ellenőrző szűrés Magyarországon. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Hírvilág

NEMZETI RÁKELLENES NAP

Idén immár 32. alkalommal tartják meg a Nemzeti Rákellenes Napot. Ez alkalomból a Magyar Rákellenes Liga neves szakemberek előadásaival mutatja be a leggyakoribb daganatos betegségeket érintő újdonságokat, de többnapos szűrőprogramra is sor kerül.