Fibromyalgia? Triciklikus antidepresszáns!
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
A fibromyalgia kezelése messze nem megoldott kérdés, a többi mérsékelten hatásos kezelésmód mellett gyakran rendelnek a betegeknek antidepresszánst, azoknak is, akik felelnek meg a depresszió diagnosztikai kritériumainak.
E szerek hatásosságáról pontos adatok eddig nem álltak rendelkezésre. Most német kutatók 18 jó minőségű, kellően hosszú követési idejű, véletlen besorolásos, kontrollos vizsgálat metaanalízisével számszerűsítették az antidepresszívumok hatásosságát fibromyalgiában.
A gyakran alkalmazott szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók és szerotonin-noradrenalin-visszavétel-gátlók szignifikánsan, de csak kis mértékben bizonyultak hatásosnak a fájdalom és a többi panasz enyhítésében. A monoamin-oxidáz-gátlók némileg erősebb hatást mutattak.
A többi szerhez képest jóval erősebb terápiás hatást mutattak viszont a triciklikus antidepresszánsok, méghozzá kis dózisban (napi 12,5–50 mg).
A depresszió kezeléséből már visszaszorult gyógyszercsoport viszonylag nagy mértékben enyhítette a fibromyalgiával járó fájdalmat, kimerültséget és alvászavarokat. A hatás nagyságát az mutatja, hogy a triciklikus szerrel kezelt betegekben tapasztalt átlagos javulás nagyobb mértékű volt, mint amekkorát a placebocsoport 90%-ában figyeltek meg, pedig fibromyalgia esetében jellemzően erős placebohatásra lehet számítani.
Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kern Dávid
Forrás: JAMA 2009 Jan 14; 301:198.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Agykutatás
Főleg a Cannabis/kender hatóanyagainak idegrendszeri működéséről és neurológiai, pszichiátriai kórképekben kifejtett terápiás hatásairól volt szó a második magyarországi Orvosi Kannabisz Konferencián, aminek első napján a szakemberek, második napján a betegek és a laikus érdeklődők nyelvén folyt a kommunikáció.
Agykutatás
Az étrend-kiegészítőként forgalmazott omega-3-zsírsavak hatásosak a major depresszió kezelésében.
Depresszió esetén az Amerikai Pszichiátriai Társaság protokollja szerint a kognitív viselkedésterápia az első választandó megoldás. Egy belső figyelemmel dolgozó módszer eredményeiről és jövőjéről kérdeztük a nemzetközi szakembert.
A Nature kiadójának lapjában (Translational Psychiatry) megjelent vizsgálat megmagyarázza a ketamin paradigmaváltást eredményező hatásának mechanizmusát, és biomarkerrel is szolgál a depresszió kezeléséhez.
A betegelőjegyzést végző szakdolgozó felelőssége nagy, mivel a beteg, illetve a szülő elmondása alapján kell döntenie az ellátandó eset sürgősségéről. A bemutatott célzott kérdésekkel nagy biztonsággal eldönthető, hogy melyik beteg igényel soron kívüli ellátást és ki az, aki kivárhatja a szokásos előjegyzési időt.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás