Hírvilág

Életmentés: a finanszírozás káosza

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Összeomlás fenyeget több magyar egészségügyi intézményt, így a budapesti és a debreceni orvosi klinikát, valamint a pécsi és szegedi egyetemi klinikát. Pénzügyi helyzetük stabilizálásához közel 25 milliárd forintra lenne szükségük. Összehasonlításban a Debreceni Orvos- és Egészségtudományi Centrum anyagi helyzete a leginkább bíztató: beszállítói bázisa 250 millió forint június végén. Budapest orvostudományi kara a kiadásaival lavíroz, lejárt határidős számláinak összege júliusban 112 millió forint volt. Pécsett és Szegeden még kritikusabb a helyzet. Összesen 4,6 milliárd forint a Pécsi Egyetem Általános Orvostudományi Karának tartozása, amely összeg minden hónapban 200 millió forinttal növekszik, míg a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának hiánya júliusban meghaladta a 6 milliárd forintos hiányt. Mivel a betegellátás költségét az Országos Egészségügyi Pénztár megközelítőleg sem téríti meg, az intézmények azt az oktatási és egyéb bevételekből próbálják kiegészíteni. A Medipress hírügynökség szerint ezen adatok fényében is jól látható, hogy amennyiben az oktatás és az egészségügy finanszírozása Magyarországon rövid időn belül nem változik, a szolgáltatások színvonala még kritikusabbá válhat. Mindenképp bíztató azonban az orvosi egyetemek számára, hogy Dr. Szócska Miklós, Egészségügyért Felelős Államtitkár bemutatkozásakor kifejtette, hogy céljai közt szerepel az egészségügy progresszivitás jegyében való újjászervezése: erőforrás koncentráció, területi és funkcionális koordináció és integráció ösztönzése, valamint a teljesítmény finanszírozás rendszerének átalakítása. Forrás: Medipress

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Az egészségügyi adatok kulcsszerepet játszhatnak a magyar EU-elnökség során

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Egész Európából érkeztek szakértői javaslatok az európai egészségügyi adattér megvalósításához. Az egészségügyi adatok megosztása forradalmasíthatja az európai ellátást, de csak megfelelő finanszírozás mellett.