Hírvilág

Egy etnológus a metróban

2013. OKTÓBER 29.

Szöveg nagyítása:

-
+

A hatalom és a tudomány összefüggéseiről tartanak előadást kedden a budapesti Francia Intézetben Marc Augé francia etnológus, antropológus részvételével. A tudós Egy etnológus a metróban, valamint a Séta a Luxembourg-kerten át című köteteit szerdán mutatják be a Műcsarnokban. Marc Augé 1935-ben született Poitiers-ban. A párizsi École des hautes études en sciences sociales (EHESS) igazgatója a hatalom és a tudomány összefüggéseit, valamint a tudományok önkényuralmának veszélyeit Heller Ágnes filozófussal és Hendrik Hansen politológus-filozófussal vitatja meg kedden a Francia Intézetben. Szerdán kerekasztal-beszélgetésen mutatják be a közönségnek a Séta a Luxembourg-kerten át, valamint az Egy etnológus a metróban című kötetet, amelyek a Műcsarnok Kiadó gondozásában, a Francia Intézet támogatásával jelentek meg magyarul. A Séta a Luxembourg-kerten át egyetlen nap, 1984. július 20. történéseit és töprengéseit foglalja keretbe. Augé nagyvárosi környezetben kamatoztatja antropológusként megszerzett tudását, a távoli népek és a nyugati társadalmak közötti különbségekre helyezve a hangsúlyt. A párizsi földalatti rítusairól szól az Egy etnológus a metróban című etnoregény. A metró elemzésében Augé olyan neves antropológusok meglátásaira támaszkodik, mint a francia Marcel Mauss, valamint a belga születésű Claude Lévi-Strauss. Emellett érzékletesen rajzolja meg a föld alatti világ néhány karakterisztikus szereplőjét, például a bliccelőt és a koldust. A szerző nemcsak különböző jelenségekre irányítja rá az utazó-olvasó figyelmét, hanem egyfajta használati utasítást is ad a metró föld alatti és föld feletti társadalmához. Marc Augé mellett a beszélgetésen részt vesz a kötetek fordítója, Fáber Ágoston szociológus, K. Horváth Zsolt kutató, kritikus, valamint Wessely Anna szociológus. A Műcsarnok kávézó előterében Gáldi Vinkó Andrea fotóművésznek a párizsi metróban készített hangos fotóiból Inside-Out címmel lesz látható és hallható kiállítás. Emellett levetítik Kresalek Dávid Szupermodernitás terei című kisfilmjét. 2013. október 28., hétfő

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Idegtudományok

Egymásra ható elmék

SZEMLE eLitMed

Az agyak közötti szinkronitás szintje – ami minél erősebb, annál nagyobb élvezettel jár – szociális állatoknál, így az embernél is, előre jelzi a kapcsolat minőségét, állítja a gyorsan növekvő új kutatási terület, a kollektív idegtudomány.

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.