A zene "agyfényesítő" hatásáról
2014. NOVEMBER 03.
2014. NOVEMBER 03.
A hangoknak a kognitív fejlődésre gyakorolt különleges hatalmáról beszélt előadásába Csépe Valéria akadémikus a magyar tudomány ünnepének megnyitóján, az idei rendezvénysorozat központi témája a "Messze látó tudomány", a jövőnket alakító technológiák és kutatási eredmények bemutatása.
Csépe Valéria bevezetőjében kifejtette, hogy rengeteg hang vesz minket körül, e sokaságból kell agyunknak kiemelni "az egyet", megalkotni a szabályokat, összemérni az elhangzottakat és azonosítani, elemezni az eltéréseket. A lokális azonosságok és eltérések feldolgozása alapján pedig az agyunk létrehozza a globális szabályokat, amelyek lehetővé teszik a beszéd megértését.
"Az egyszerre elhangzó közlésekből kell kiválasztani a nekünk szólót, kell megértenünk a beszédet és másokkal megértetnünk magunkat. A kezdet lokális, a folytatás globális" - taglalta a beszédfeldolgozás komplex folyamatának elemeit Csépe Valéria.
Az akadémikus kitért arra, hogy az utóbbi egy-két évtizedben nőtt meg az érdeklődés kognitív idegtudomány iránt, amikor a kutatók korábban elképzelhetetlen agyi képalkotó eszközöknek jutottak a birtokába, olyanokénak, amelyekkel nemcsak a szerkezetet, hanem a funkciókat is lehetett vizsgálni. Egyre több tanulmány foglalkozik azzal is, hogy miként hat az értelmi és az érzelmi fejlődésre a zene, amelynek feldolgozása hasonlatos a beszédértéshez. Ugyanazok az agyi struktúrák dolgozzák fel, ám egyre több a bizonyíték, hogy zene sokkal kiterjedtebb agyi hálózaton működik, amely a memóriában is jelentős szerepet játszik.
"A zene, akárcsak a beszéd, +szavakból+ áll, ez a ritmus, a dallam, a hangszín, s az agyunk a lokális azonosságok és eltérések alapján alkotja meg a globális szabályokat" - magyarázta az akadémikus, hozzátéve, hogy a zenehallgatás a zenei tréning hatására relatív agyi térfogat-növekedést eredményez. Ráadásul a zene nemcsak "agyfényesítő", hanem az érzelmi fejlődésre is kihat.
"Lényeges átalakuláshoz vezet, s ez nemcsak az agy szerkezetében, hanem funkciójában is megmutatkozik" - fogalmazott az előadó.
A kognitív idegtudomány legújabb kutatási irányait ismertetve, Csépe Valéria rámutatott, hogy olyan kérdéseket kell vizsgálni, mint hogy milyen szerepet játszik a zene az olvasási és matematikai képességek fejlődésében, vagy például a többnyelvűségben.
"Ezek a kérdések határozzák meg, hogy milyen lesz gyermekeink jövője, akiknek a zenei neveléssel nemzetközi kommunikációs eszközt adunk a birtokukba" - összegezte előadását Csépe Valéria.
MTI 2014. november 3., hétfő
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy az RA-s nőknek kevesebb gyermekük születik, illetve gyakoribb köztük a gyermektelenség, különösen, ha fiatal életkorban (30 éves kor előtt) diagnosztizálják betegségüket, illetve ha a diagnózis felállításakor még nincs gyermekük.
Somogyi-Tóth Dániel orgonaművész, karmesterrel, a Kodály Filharmónia Debrecen igazgatójával beszélgettünk az idei március hozta megváltozott világunkról, zenéről, működésről, tapasztalásokról.
Hírvilág
Az alvászavar mára globális problémává nőtte ki magát, hiszen a világ népességének közel felét érinti az élet valamelyik szakaszában, azonban sajnos csak nagyon kevesen ismerik fel a problémát, és foglalkoznak a kezelésével.
Agykutatás
A referált tanulmány szerzői a John Hopkins Egyetem kutatói, akik számos más intézettel együttműködésben folytatnak kutatásokat a pszilocibin hatásáról egészséges önkéntesek részvételével. A pszilocibin (a hallucinogén gombák hatóanyaga)hosszú távú pozitív élményeket okozó hatásáról régóta ismerünk anekdotikus beszámolókat, a tudományos vizsgálatok száma azonban elenyésző.
Gondolat
Soha az emberiség történetében nem volt olyan betegség, amely az orvoslást, a társadalom szociális szerkezetét és a túlvilág képzetét döntőbben determinálta volna, mint a lepra és a pestis...
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás