Gondolat

Szókat kell csinálnunk!

2014. AUGUSZTUS 24.

Szöveg nagyítása:

-
+

Kazinczy Ferencről tudjuk, hogy író, költő; a nyelvújítás vezéralakja volt, aki nyelvújító és irodalomszervezői tevékenységével a reformkor előtti évtizedek központi kulturális alakjaként a nemzeti felemelkedés és önállósulás ügyét szolgálta. Ez az élénk szellemű ember az oktatástól a tudományokig számtalan dologgal foglalkozott. Kazinczy Ferenc verseit, prózáját, leveleit olvasva lépten-nyomon a test kúrálásának korhű dokumentumaira bukkanhatunk. Kazinczy Ferenc az élet számos területét megörökítette kiterjedt levelezésében. Gyakran kitért a betegségekre is, melyekben volt része bőven. Egyrészt saját gyenge alkata folytán, továbbá hosszú börtönévei miatt, s minthogy nyolc gyermeket nevelt, és számtalan kortársával állt intenzív levélkapcsolatban, volt alkalma ezen téren is megismerkedni a különböző testi nyavalyákkal. Gondosan följegyezte és kommentálta korának gyógymódjait, az orvosiakat csakúgy, mint a népi eredetű gyógyászati javaslatokat. Ez utóbbiakban való jártasságát édesanyjának köszönhette, aki a vézna, beteges kisfiút nagy előszeretettel kúrálta gyógynövényekkel és egyéb hagyományos praktikákkal. Fennmaradt Kazinczy levelezése orvosával, Szentgyörgyi Józseffel, aki a tünetek és kórlefolyás megismerése után írásban ajánlott gyógyszert Debrecenből. Habár felhívta figyelmét arra, hogy az orvosnak látnia is kellene a betegét. Szentgyörgyi ajánlotta a lapulevelet is gyulladás ellen : „. . . sebet addig kell szívatni, míg hólyagot szív, melly ha ma estvére jó vastagon rá boríttatik, holnap reggelre meg leszsz azután ha harmad napig rajta áll is, nem szív többet azon helyen. Ha önként meg nem tsattan, egy ollótskával kell a' hólyagot meg metszeni, 's ki foly belőle a sárvíz. . . " meg lévén kenjél meg egy darab zöld káposzta levelet sótalan írós vajjal, vagy tejfellel, 's azzal borogasd. Ha szárad frisset azonnal helyibe." Kazinczy szívesen vette barátai és levelezőtársai idevágó tapasztalatait is, betegségekről és gyógymódokról gyakran esik szó írásaiban. Múlhatatlan érdemei számosak, életét és vagyonát a nyelvújításnak áldozta. Életművének alapját levelezése adja, a korabeli irodalmi élet központi személyiségeként - Szerb Antal szerint irodalmi diktátorként – érzékenyen mindenről tudott, amit a feltörekvő irodalmi nagyságokról érdemes volt tudni. Barátsága egyet jelentett az irodalmi kánonba való bekerüléssel. A nyelv megújítását, a stílusreformot és a magasabb rendű fejlődésben való hitet képviselte a nyelvújító neológusok vezéreként. Múlhatatlan hite a haladásban máig példaértékű."Nem lehet ott eszméket tisztogatni, ahol a nyelv az eszméket összezavarja." A felvidéki kolerajárvány egyik áldozataként halt meg. Házának kertjében temették el, Széphalmon. NZS 2014. 08. 23.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.