Gondolat

Az elhunyt teste nem a rokonok tulajdona

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Magyarország csatlakozik az Eurotranszplanthoz. Erről döntött Szócska Miklós államtitkár az érintett szakmai szervezetekkel történ egyeztetést követően. A tárgyalásokat januárban kezdi az államtitkár. Az egyik civil betegszervezet képviselőjét, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének elnökét kérdeztük a döntésről. - Álláspontunk szerint két lépcsőben lehetne csatlakozni az Eurotranszplanthoz –mondta Székely György, a szövetség elnöke. - Elsőként csak a hiperimmunizált, a sürgősségi betegek és a gyerekek kaphatnának szerveket az Eurotranszplanttól és ha működik a kapcsolat, akkor kellene minden érintett felé elérhetővé tenni a szervadományozást. A csatlakozás feltétele a hazai várólisták feltöltése európai átlagszintre. Ha ez nem történik meg, akkor csak szerv exportőrök leszünk, azaz csak adjuk a szerveket, de keveset kapunk vissza, mert nem lesz elég beteg, akikbe be lehet ültetni. Magyarország nem végez tüdőátültetést, földrajzi távolság szerint legközelebb Bécsben végzik, de Magyarország sokkal több tüdőt ad, mint amennyit magyar betegbe beültetnek. - Mi az oka, hogy kevés a várólistán a beteg? Elmaradott a háziorvosi hálózat. Egyrészt nem minden esetben ismerik fel a páciens betegségének súlyosságát a háziorvosok s nem irányítják szakrendelésre. Másrészt ha tovább is irányítja, ott addig gyógyítják, amíg meg nem hal. Továbbá nem ismerik azt a protokollt, amely szerint várólistára kell küldeni a beteget. Területi egyenetlenségek vannak a donorjelentésben. Például Vas megye kevés donort jelent, Szolnok megye sokat.

Székely György


- A Szervkoordinációs Iroda adatai szerint idén (december 19-ig) 256 vese-, 43 máj, 9 vese és hasnyálmirigy, 20 szívátültetés történt és 33 tüdőátültetés magyar donorból, utóbbi Bécsben. Hogyan lehetne növelni a donáció számát? Azokban a kórházakban, ahol donáció lehetséges, donáció felelősöket kellene alkalmazni, akinek jelenteni kellene az agyhalott beteget a Szervkoordinációs Irodának. S az orvosoknak is aktívabban kellene működniük a donáció kérdésében. Bárkit érinthet a donáció akár hozzátartozóként, akár áldozatként, akár szervre váróként. A média és az oktatás feladata, hogy megértesse az emberekkel, ők nem tulajdonosai a halott testének, s a halott szervei optimális esetben öt ember életét menthetik meg. -Az erre vonatkozó törvény szerint elméletileg elégségesnek kellene lenni a donációnak. Aki életében nem tett tiltó nyilatkozatot arról, hogy halála esetén szerveit szervátültetés céljára felhasználják, annak beleegyezését kell vélelmezni. Ezt a törvényt 1999-ben fogadtatta el szövetségünk az Országgyűléssel. Az orvosoknak ezzel kapcsolatban tájékoztatási kötelezettségük van az elhunyt hozzátartozói felé. Az Eurotranszplantnál oda-vissza él a szervek adományozása. Tehát ha adunk, kapunk is vissza. eLitMed Császi Erzsébet

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Idegtudományok

Egymásra ható elmék

SZEMLE eLitMed

Az agyak közötti szinkronitás szintje – ami minél erősebb, annál nagyobb élvezettel jár – szociális állatoknál, így az embernél is, előre jelzi a kapcsolat minőségét, állítja a gyorsan növekvő új kutatási terület, a kollektív idegtudomány.

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.