TALLÓZÓ
VÁNCSA Andrea
2009. MÁRCIUS 20.
Magyar Immunológia - 2009;8(01)
Tallózó
VÁNCSA Andrea
2009. MÁRCIUS 20.
Magyar Immunológia - 2009;8(01)
Tallózó
A szerzők Raynaud-szindrómás betegeken kerestek olyan független markereket, amelyek prediktív értékűek a definitív szisztémás sclerosisba való átmenetre. A szerzők a microvascularis károsodás típusát és sorrendjét, illetve a sclerodermaspecifikus autoantitestekkel való kapcsolatát is meg kívánták határozni.
Magyar Immunológia
A Raynaud-szindróma a perifériás arteriolák rohamokban jelentkező reverzíbilis vasospasmusa. Különféle kiváltó tényezők hatására jöhet létre, leggyakrabban hideg vagy stresszhatás váltja ki.
Magyar Immunológia
CÉLKITŰZÉSEK - A szisztémás scletrosis (SSc) autoimmun betegség; érrendellenességek, fibrosis, gyulladás és obliteratív vasculopathiával járó késői atrophia jellemzi. Klinikailag két eltérő alcsoportját különböztetjük meg, a limitált és a diffúz (lcSSc) cutan szisztémás sclerosist (dcSSc). A karnitin eszszenciális metabolit, észterkötések kialakítására képes. Megvizsgáltuk a karnitin-anyagcsere és a szisztémás sclerosis lehetséges kapcsolatát a betegség alcsoportjai szerinti felosztásban. BETEGEK ÉS MÓDSZEREK - Összehasonlító jelleggel vizsgáltuk 107 szisztémás slerosisos beteg (78 lcSSc és 29 dcSSc) és 47 egészséges kontroll karnitinprofilját ESI triple quadrupole tandem tömegspektrometria segítségével. EREDMÉNYEK - A C2-, C3-, C8-, C10:1- és C10- karnitinészter-szintek mérsékelten, de szignifikánsan csökkentek voltak a betegek szérumában, a C5 és C6 karnitinészter-koncentrációk pedig magasabbak mindkét betegcsoportban, az egészséges kontrollokkal összehasonlítva. Összességében ezek a változások az összészterszint csökkenését eredményezték. A szabad karnitin szintje megtartott volt. KÖVETKEZTETÉSEK - Az eredmények azt mutatják, hogy a szisztémás sclerosis mérsékelten befolyásolja a rövid és közepes szénláncú észterek anyagcseréjét mindkét alcsoport esetén, de valószínűleg nem érinti a karnitinraktárak mennyiségét.
Magyar Immunológia
Rauss Károly (született a Somogy megyei Mernyén, 1905. február 1-jén) 1929-ben a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem orvosi karán szerzett diplomát. Minden kutató sorsának alakulásában - a genetikusan determinált egyéni tulajdonságok mellett - döntő szerepet játszanak az élete és tanulmányai alatt ért benyomások, a kutatói pályán való indulás és a kutatóvá érés során őt ért emberi hatások, az intézményi lehetőségek.
Magyar Immunológia
Magyar Immunológia
A Magyar Immunológia eddigi történetét átszőtte az interdiszciplinaritás filozófiája. Az immunológia valóban egy olyan mindent átölelő, határterületi tudományág, amely a medicina legtöbb szakterületén megjelenik. Nem véletlen tehát, hogy érdekes párhuzamosságok fedezhetők fel folyóiratunk és a DROP-sorozat kapcsán.
Lege Artis Medicinae
Egyre több adat igazolja, hogy a szoláriumozás függőséget okoz. A rendszeresen szoláriumozók gyakran többször járnak szoláriumba, mint ahányszor az a barnaság fenntartásához szükséges. Feltételezés szerint az UVsugárzás indukálta endorfin mediálhatja a szoláriumozás közbeni ellazulást, és ez fiziológiás megerősítésként is hat.
Magyar Immunológia
A fibromyalgia (FM) a fájdalomingerek központi feldolgozásának zavarával jellemezhetõ, amihez a neurotranszmitterek, a külsõ stresszor tényezõk, a viselkedési mintázat, a hormonok és a szimpatikus idegrendszer közötti kölcsönhatások vezetnek. Annak ellenére, hogy kialakulásában a citokinek szerepét is feltételezik, ennek tisztázására eddig nem került sor.
Lege Artis Medicinae
Lege Artis Medicinae
Lege Artis Medicinae
„Tabletta a zsebben” a pitvarfibrillációban szenvedő válogatott betegek számára Fleischmann KE, et al. N Engl J Med 2004;351:2384-91. A sporadikus, de hemodinamikai következményekkel járó pitvarfibrillációs epizódoktól szenvedő betegek esetében gyakran válik szükségessé a tünetek sürgős kezelése.
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás