Lecsapott a gyógyszeripar a magyar kutatók fejlesztésére
SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed
2024. ÁPRILIS 22.
SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed
2024. ÁPRILIS 22.
Szöveg nagyítása:
Egy gyógyszeriparban is használatos spektroszkópiai és kromatográfiás műszerek gyártásában piacvezető cég bejelentette, hogy az ELTE TTK kutatóinak 2023-ban az egyetem Innovációs Díját is elnyerő, a korábbiaknál jóval pontosabb fehérjeszerkezet-meghatározó módszerét fogja alkalmazni.
Az ELTE Biokémiai Tanszék kutatói, Kardos József és Micsonai András BeStSel (Beta Structure Selection) néven fejlesztette ki azt a módszert, amely a korábbi algoritmusoknál jóval pontosabban képes jellemezni a fehérjék másodlagos szerkezetét és térbeli elrendeződését (foldját). A fejlesztés az ún. cirkuláris dikroizmus spektroszkópia (CD) módszerrel meghatározott spektrumok kiértékelését teszi sokkal pontosabbá. Ezek a mérések a terápiás fehérjék és antitestek vizsgálatának szerves részét képezik, így különösen fontosak például a gyógyszeripar számára. A módszer jelentőségét az ELTE vezetése is elismerte, a fejlesztést az Egyetemi Innovációs Testület 2023-ban a legjobb egyetemi fejlesztésnek választotta.
A kutatók szoftveres megoldása hamar felkeltette az ipar érdeklődését is, így már tavaly megkezdődtek a tárgyalások az optikai spektroszkópiai és kromatográfiás készülékek egyik piacvezető gyártójával a fejlesztés hasznosításáról. A komoly ipari érdeklődést és a piaci potenciált mutatja, hogy a tárgyalások gyorsan haladtak, 2023. június 29-én az egyetem és a cég képviselői ünnepélyes keretek között aláírtak egy hosszú távú együttműködési megállapodást a magyar fejlesztés felhasználásáról abban a kiértékelő szoftverben, amelyet a cég a gyógyszeripar igényeit kielégítő, nagy áteresztőképességű CD készülékeihez alkalmaz. Ezt az együttműködést most kiterjesztették az általános felhasználású kiértékelő szoftverekre is.
Kép forrása: elte.hu
Az ELTE-s kutatók korábban létrehoztak egy népszerű weboldalt, ahol a CD adatok online elemezhetőek a BeStSel módszer segítségével.
Forrás: ELTE Kommunikáció
A megfelelő kötszer kiválasztásának alapja és fő célja, hogy az gyors és optimális sebgyógyulást eredményezzen, csökkentse a fájdalmat, kontrollálja a seb bakteriális állapotát, védjen az infekció ellen, abszorbeálja a sebváladékot, a lehető legkevésbé zavarja a beteget és javítsa az életminőséget. Az alábbi cikkben a modern sebtisztítás, -fertőtlenítés és -kötözés metódusát és eszközeit ismertetjük.
PharmaPraxis
A baktériumfertőzés esetén alkalmazható készítmények széles tárháza áll a gyógyítók rendelkezésére. Egyes csoportjaik eltérő hatásmechanizmussal pusztítják el a kórokozókat. Jelen cikkben a baktériumok sejtfalszintézisére ható gyógyszerekkel ismerkedünk meg részletesebben.
PharmaPraxis
D-vitamin és kálcium pótlással kiegészített kezelés hatékonyan csökkenti a hyperandrogenizmus tüneteit, jótékonyan hat a menstruációs ciklus zavarait és eredményesen csökkenti testtömegindexet.
PharmaPraxis
A szakmai szervezet több ízben jelezte a mindenkori kormányzat és szaktárca felé, hogy a képzést meghaladta a kor gyógyszergyártási és gyógyszertári gyakorlata, és javasolták, hogy ehhez igazítva szervezzék át az oktatást, ám a döntéshozóknál egyelőre nem sikerült eredményt elérniük.
PharmaPraxis
A tudományos életet a gyógyszeriparra, az ott kivívott vezetői pozícióját pedig alkalmazott gyógyszerészi státuszra cserélte dr. Kádár Tibor gyógyszertárvezető gyógyszerész. Ma már egy kis budai patika vezetője és résztulajdonosa, de nem csak az adminisztrációval foglalkozik. A gyógyszertár törzsvásárlói gyakorta találkoznak vele a tára mögött.
Chen és munkatársai a JAMA-ban megjelent cikkükben a kettős APT (dual APT, DAPT) noninferioritását vizsgálták intravénás thrombolysissel szemben minor, rokkantságot nem okozó ischaemiás stroke-okban.
Mesterséges intelligencia
Az MI-alapú szoftverek verbális intelligenciáját vizsgálták az ELTE PPK-n. A kutatás nyomán kiderült, hogy szóismeretükben a gépek még a doktori fokozattal rendelkező anyanyelvi beszélőket is maguk mögé utasítják.
Egyedülálló szuperbaktérium-térképet készítettek magyar kutatók egy nemzetközi projekt keretében, ami az egyik legveszélyesebb kórházi baktérium globális jelenlétét és terjedését mutatja be részletesen.
A HUN-REN–ELTE Fehérjemodellező Kutatócsoport olyan matematikai módszer alapjait fektette le, amely fehérjék háromdimenziós szerkezetének számítógépes összehasonlítását teszi lehetővé.
Az elhízás az egész testre kiterjedő gyulladást okoz. Ez az elhúzódó, alacsony fokú gyulladásos állapot állhat a cukorbetegség és több ráktípus kialakulásának hátterében – magyar kutatók ezeknek a folyamatoknak a megértése érdekében egereken végeztek kísérleteket.
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
2.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából3.
4.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon5.