Ember és környezet

Vajon mit csinálnak a gombák a bélrendszerünkben?

2023. MÁJUS 31.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az emberi mikrobiótát nemcsak baktériumok, hanem archeák, protisták, vírusok és gombák is alkotják. Mostanában kezd fény derülni arra, hogy az utóbbi csoport is mennyire jelentős az emberi egészség szempontjából. Az International Journal of Medical Microbiology szakfolyóiratban jelent meg egy tanulmány Fungi of the human gut microbiota: Roles and significance címmel, amely összegzi az eddigi fontosabb ismereteket.

A baktériumokhoz képest erősen alulkutatottak a humán mikrobióta gombatagjai, illetve gombaközösségei, azaz a mikobiom. Ennek feltárása számos nehézségbe ütközik. Egy-egy gomba kimutatása a szervezetünkből származó valamely mintában például nem jelenti automatikusan, hogy szimbiózisról van szó. Arra a kérdésre, hogy egy gomba jelenléte véletlen-e, vagy stabil, jellemző tagja a mikrobiótánknak, nagyléptékű kutatások segíthetnek választ adni. Vannak azonban eredmények, amelyek betekintést nyújtanak a velünk élő gombák világába. Egy orális mintákat vizsgáló kutatásban például 85 gombanemzetség 101 faját mutatták ki. Székletmintákból a Saccharomyces, Malassezia és Candida nemzetségek tagjai kerültek elő legnagyobb számban. Az előbbi kettő valószínűleg csak alkalmi vendég a környezetünkből, bőrünkről, nem pedig a bélmikrobiom jellemző alkotója. Ezzel szemben a Candida-fajok rendszeresek a mintákban és a bélmikrobiótánkhoz tartozhatnak, amelynek legfontosabb tagja a Candida albicans. Alapvetően szimbionta, de esetenként életveszélyes megbetegedéseket is okozhat (ezek jellemzően immunproblémák, szervátültetés és hasonló körülmények esetén fordulnak elő).

A bélrendszer mikrobiótájának gombatagjai a lokális gyulladások erősítésével vagy gyengítésével befolyásolják az emberi szervezet immunműködését. A C. albicansról kiderült, hogy egészséges állapot és bélrendszeri gyulladások esetén is a segítő T-sejtes (Th17) válaszok fontos modulátora. Többféle bizonyíték is összeköti a bélrendszerünk kommenzalista gombáit a gyulladásos bélbetegségekkel (a Crohn-betegséggel és a fekélyes vastagbélgyulladással), és úgy tűnik, hogy ezek hátterében a gazda-gomba viszony kiegyensúlyozatlansága állhat.

A bélrendszerben más mikrobataxonok százaival, akár ezreivel együtt találjuk a C. albicanst, már csak emiatt is valószínűsíthető, hogy kölcsönhatásban áll azokkal. A kapcsolatot kutatások is alátámasztják. Ezek azt mutatják, hogy a korai életszakaszokban történő baktérium-gomba kolonizáció során és az antibiotikummal történő kezelések utáni helyreállásban is szerepe van a C. albicansnak. Különféle kutatások eredményeiből tehát az rajzolódik ki, hogy az emlősök bélrendszer-mikrobiótájának gomba- és baktériumtagjai kapcsolatban állnak egymással; a gombaközösségek diszbiózisa pedig együtt járhat a baktériumközösségek diszbiózisával (bár az oksági viszony alapos feltárása még várat magára). A C. albicansnak kettős szerepe lehet: egy, az immunválaszt befolyásolva a gazdát védő kommenzalista, ugyanakkor egy patogén is, amelytől a gazdát kommenzalista baktériumok is védik. Hogy pontosan milyen gombatagjai vannak a mikrobiótánknak, és azok az eddig leginkább ismert immunológiai szerepeken kívül milyen hatással vannak az emlősök életére, továbbra is nyitott kérdés.

Szemlézte:

Pribéli Levente
Eredeti közlemény:

Perez, J. C. (2021). Fungi of the human gut microbiota: Roles and significance. International Journal of Medical Microbiology, 311(3), 151490.

A rovat további cikkei

Ember és környezet

Túlfogyasztás és lelki kiteljesedés – Gyulai Iván új kötetéről

A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.

Ember és környezet

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

Ember és környezet

Mennyi az elég?

Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...

Ember és környezet

A fészkesvirágzatú növények (Asteraceae) szerepe az emberi egészség védelmében

Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.

Ember és környezet

A katasztrofikus klímaváltozási szcenáriók kutatása

A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Gyakran használt, nem antibiotikus gyógyszerek is károsíthatják a bélmikrobiomot

Sok bélbaktérium tartalmaz a genomjába integráltan fágokat, amik bizonyos környezeti feltételek, így egyes bélbe jutó gyógyszerek indukáló hatására kiszabadulnak, és lyticussá válnak.

Hírvilág

Hétvégi lapszemle: óvatosan a szurkolással!

LAPSZEMLE eLitMed

Focidrukkereket (is) veszélyeztető mentális stressz, halált hozó iparágak, munkafüggőség; a sokszínűség elfogadásának fontossága az egészségügyben. Hétvégi lapszemle – külföldről és itthonról.

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.