Klinikum

Derékfájás mozgásterápiája

WEINBERGER Éva Derékfájás Konferencia 2011.

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az előadásnak három része van. Az első részben a szerző ismerteti az akut derékfájás esetén a gyógytornász teendőit, hangsúlyozva, hogy főként orvosi terápia. Kiemeli a minél korábbi mobilizálás fontosságát. Megtanítja a lumbalis gerinc óvatos mobilizálását, valamint ismerteti a mozgásterápia egyéb fontos feladatait (különös tekintettel az esetlegesen kialakuló izomgyengeségek korai észlelésére). A második részben részletesen ismerteti a krónikus derékfájás terápiáját. Enyhébb esetben a fő szempont a gerinc stabilitásának megvalósítása, valamint minden irányú mozgásainak megőrzése, célzott izomerősítés, melyeknek célja a krónikus derékfájás megelőzése. Súlyosabb esetben a tudatos testtartás megtanítása fekve, ülve, állva. Medence stabilizálás, tudatos mobilizálás, nyújtás, izomerősítés betanítása. Az előadás harmadik része a gerincműtétek utáni időszak mozgásterápiájáról szól, melyben kiemelten foglalkozunk a stabilizálással. Külön részletezi a posztoperatív időszak 0-10. napig történő mozgásterápia teendőit, illetve a késői, 10. naptól történő gyógytornáját. Az előadás legfontosabb feladata, hogy a betegekben felmerülő hogyan-okra segítsen választ adni. A teljes előadás az alábbi hyperlinken érhető el: Derékfájás mozgásterápiája - videoelőadás

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Klinikum

Az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése

Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma

Klinikum

A Janus-kináz-gátlás alapjai – mi történik a sejten belül? - A Figyelő 2017;1

POLGÁR Anna

A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.

Klinikum

A hyperuricaemia diétás vonatkozásai

MEZEI Zsuzsanna

A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.

Klinikum

A biológiai terápia leépítésének tapasztalatai rheumatoid arthritisben - A Figyelő 2015;2

ROJKOVICH Bernadette

Rheumatoid arthritisben (RA) a krónikus progresszív ízületi gyulladás krónikus fájdalomhoz, az ízületek destrukciójához, funkciókárosodáshoz, a komorbiditások révén élethosszcsökkenéshez vezet. A krónikus gyulladás minél korábbi megfékezése javítja a betegség hosszú távú lefolyását, az ízületi károsodások kialakulását.

Klinikum

A bél-agy-tengely újabb összefüggései

Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.

Kapcsolódó anyagok