Köpködő erek
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
A kapillárisok öntiszításának új mechanizmusát fedezték fel: az erek membránba csomagolják és kiköpik a torlaszt képező törmeléket, állapították meg amerikai kutatók.
Jó ideje ismert, hogyan történik a duguláselhárítás a nagyobb erekben: a hemodinamikai erők (vagyis a vérnyomás feszítő ereje) és a fibrinolitikus enzimek széttördelik, illetve feloldják a véráram útjában álló szennyeződéseket, például vérrögöket vagy koleszterinből és kalciumból álló plakkokat.
Arról azonban korábban nagyon keveset tudtak, hogy a hajszálerek hogyan küszöbölik ki a vérrögök vagy szövettörmelék miatti elzáródást. A Northwestern University Feinberg School of Medicine kutatói elsőként mutatták ki, hogy a vérnyomás és az enzimek nem hatékonyak a kapillárisok kitisztításában a terület vérellátása szempontjából kritikus 24-48 órán belül, különösen, ha a torlaszt nem vérrögök képzik.
Hogyan zajlik ez a folyamat a kapillárisokban? A kérdés megválaszolására a kutatók fluoreszcens jelöléssel ellátott mikrorögöket hoztak létre, majd beinjektálták egerek arteria carotisába. Az injektálás után meghatározott időközönként, multifotonos mikroszkóp segítségével követték a mesterséges vérrög útját az (élő) egerek agyában. Azt tapasztalták, hogy a rögök 2-7 napon belül eltűntek az érből, egy meglepő és korábban ismeretlen mechanizmus révén. Az elzáródás közelében lévő endothelsejtek membránnyúlványokat növesztettek, amelyek teljesen beburkolták a mikrorögöt, majd az ér a kapilláris falán keletkező nyíláson át kiköpte a becsomagolt mikrorögöt az ereket körülvevő parenchymába. A vérrögöt burkoló membrán pedig befoltozta az érfalon keletkezett nyílást. Ez a vérkeringés teljes helyreállását eredményezte, és az apró erek és a környező agyi sejtek megmentését.
A Nature május 27-i számában megjelent közleményből az is kiderül, hogy az öregedő állatokban a folyamat 30-50%-kal lassabb volt, mint a fiatalokban, és ez a késlekedés tartós szöveti hypoxiához, szinaptikus károsodáshoz és sejtpusztuláshoz vezetett. A kutatók szerint az újonnan felfedezett védő mechanizmus csökkent hatékonyságának fontos szerepe lehet egyes öregedéssel járó tünetek kialakulásában, például a stroke utáni lassabb felépülésben és a szellemi hanyatlásban.
Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Víg Julianna
Forrás: Nature 2010; 465, 478-482
Idegtudományok
Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.
Idegtudományok
A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.
Idegtudományok
A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.
Bár a hosszú Covidnak nevezett krónikus tünetegyüttes diszexekutív szindrómával vagy ködös agyműködéssel járhat, az eddigi vizsgálatok nem találtak a tünetek hátterében encephalitist. Amerikai patológusok most megfejtették a mechanizmust, ami legalábbis részben magyarázhatja a neurológiai tüneteket.
Idegtudományok
A felnőtt korban született neuronok jóval a neurogenezis hanyatlása után is hozzájárulnak az agy flexibilitásához, állapította meg a Journal of Neuroscience tanulmánya.
Idegtudományok
Frecska Edét az N,N-dimetil-triptamin (DMT) szomatogén felfogásáról kérdeztük. Kevéssé ismert az endogén hallucinogénnek tartott molekula funkciója az emberi szervezetben. A sigma-1-receptor egyik természetes liganduma, univerzális sejtvédő lehet a központi idegrendszerben. Frecska hipotézise szerint a DMT a hypoxia elleni védelemben és számos más élettani funkcióban is kulcsszerepet játszhat.
Gondolat
A krónikus cerebrospinalis vénás elégtelenség hipotézise, mely szerint a két vena jugularis interna, illetve a vena azygos áramlászavara lenne felelős a sclerosis multiplex kialakulásáért, világszerte – így hazánkban is – a SM-ben szenvedők legfontosabb témájává nőtte ki magát
A COVID-19, különösen a súlyosabb esetek gyakran társulnak fokozott thrombosis-hajlammal a szervezet véralvadási rendszerének részben a vírusinfekció, részben a fokozott immunválasz okozta egyensúlyzavara miatt. Egyre gyakrabban derül ki, hogy a COVID-19-ben észlelhető súlyos pulmonológiai eltérést nem csak gyulladás, hanem pulmonális mikroembolizáció vagy tüdőembólia is okozza. Viszonylag gyakran észlenek mikroangiopathiás thrombotikus károsodással összefüggő tüneteket is. Mindezek miatt fontos, hogy COVID-19-ben, főleg a súlyosabb esetekben megfelelő thrombosis-profilaxis, illetve antithrombotikus kezelés történjen.
Hírvilág
Múlt héten jelentős sajtóérdeklődés mellett tartotta a Boehringer Ingelheim gyógyszergyár szokásos évindító, szűk körű sajtóbeszélgetését.
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
Ideggyógyászati Szemle
Tumoros betegek regionális agyi átáramlásának vizsgálata intraarterialis Xenon-133 clearance metodikával2.
Ideggyógyászati Szemle
Fiatal csecsemőkori súlyos sorvadás hatása a psychosomatikus fejlődésre3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás