Hírvilág

Rosszul alszanak a zajos helyen dolgozók

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


A munkahelyen hosszasan fennálló zaj befolyásolja azoknak a dolgozóknak az alvásminőségét, akik foglalkozási ártalomból fakadó halláscsökkenésben szenvednek. A Sleep magazinban megjelent tanulmány összehasonlította az ugyanazon a helyen dolgozó, munkahelyi zajártalom miatt halláscsökkenést szenvedett és egészséges hallású emberek alvásminőségét. A hallásromlásban szenvedők átlagéletkora magasabb volt, és régebb óta hallgatták a zajokat, mint egészséges hallású munkatársaik. 51 százalékuknál tinnitus (folyamatos fülcsengés) is fennállt, míg az egészségeseknél ez az arány csak 14 százalék volt. Habár a tinnitust jelölték meg az alvás első számú zavaró tényezőjeként, a halláskárosodás is hozzájárult az álmatlansághoz azoknál, akik káros zajok közt dolgoztak, kortól és a munkahelyen eltöltött időtől függetlenül. „A tanulmány homogén populációja lehetővé tette, hogy összehasonlítsuk az alvásminőséget két olyan csoport között, melyek csak hallásuk státuszában tértek el” – magyarázta Tsfanat Test, aki szakdolgozata keretén belül végezte el a tanulmányt a BGU Egészségtudományi Karát. Konzultánsa Dr. Sheiner, Dr. Eyal, Dr. Canfi és Prof. Shoham-Vardi volt. 298 káros munkahelyi zajnak kitett önkéntesen végeztek előzetes hallásvizsgálatot. 99-nél állapítottak meg halláskárosodást, 199 pedig normál hallással rendelkezett. Az alvás több összetevőjét vizsgálták meg: például, hogy mennyire alszanak el könnyen, nem ébrednek-e fel túl korán, esetleg az éjszaka során, álmosak e napközben, esetleg el is alszanak, horkolnak-e, nem mozognak-e túl sokat álmukban. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: Fontos végigaludni az ájszakát

LAM (Lege Artis Medicinae) - 2009; 19 (02) Zeneterápa az alvászavarokban

A forgalom zaja növeli a stroke kockázatát

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Egészségpolitika

Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”

KUN J Viktória

„Ez egy veszélyes irány” – az eLitMednek nyilatkozó szakértőkkel értékeltük a jelenlegi helyzetet, illetve a most elfogadott salátatörvény részleteit.

Egészségpolitika

Őrségváltás a MOK élén

Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.