Hírvilág

Retinát alkottak őssejtekből

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Állati őssejtekből sikerült létrehozni a szem a látás szempontjából kulcsfontosságú részét, ami új reményt adhat a vakoknak és a látássérülteknek. A Nature cikke szerint egy napon lehetővé válik, hogy egy laboratóriumi edényben szemet hozzanak létre. A japán kutatók egerek őssejtjeiből a megfelelő tápanyagok keverékének alkalmazásával szintetikus retinát alkottak. A szakértők azt remélik, hogy ezzel a módszerrel kimeríthetetlen retinasejtforrást, sőt akár egész retinakészleteket hozhatnak létre, amelyeket be lehet ültetni a látássérült betegekbe. Végül talán egész szemet is képesek lesznek létrehozni. A retina a szemfeneket borító sejtek sokrétű csoportja. Amikor a fénysugarak belépnek a szembe, a retinára összpontosulnak, amely létrehozza azt a képet, amely a látóidegen keresztül az agyba továbbítódik feldolgozásra. Az észlelt képet a szem és az agy együttesen hozzák létre. A retina betegségei kezelés hiányában súlyos látássérülést illetve vakságot okozhatnak. A japán kísérletben a tenyésztett őssejtek spontán módon egy olyan komplex szerkezetté szerveződtek, amely a fejlődő embrionális szemre hasonlít. A kutatók elmondták, hogy meglepődve tapasztalták, milyen jól szerveződtek a sejtek maguktól, a szakemberek elenyésző beavatkozásával. James Bainbridge, a Moorfields Szemészeti Kórház professzora így nyilatkozott az eredményről: „A szintetikus retina létrehozása embrionális őssejtekből óriási jelentőségi felfedezés, amely rendkívül sokat segít majd a vakságot okozó szembetegségek megértésében.” Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: Az őssejt a személyre szabott orvoslás egyik alapköve

A jövő orvostudománya etikai szemmel

LAM (Lege Artis Medicinae) - 2010; 20(05) Az őssejtekről

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

PharmaPraxis

Mi a vásárlók véleménye az OTC-szerek hatékonyságáról és biztonságosságáról?

SZEMLE eLitMed

Kanadai kutatók vizsgálták a fogyasztók vélekedését a vény nélkül kapható készítmények biztonságosságáról és hatékonyságáról. Az eredmények alátámasztják a korábbi felméréseket.

Idegtudományok

Tumor-idegtudomány

SZEMLE eLitMed

Új orvostudományi ág született cancer neuroscience néven, miután fény derült egy nyugtalanító folyamatra: a ráksejtek az agyi aktivitást, a gondolatokat használják saját növekedésükhöz.

Hírvilág

Feltérképezték a BME-n, milyen betegségekkel jár együtt a depresszió

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

Egy saját fejlesztésű betegségtérkép segítségével a depresszió új altípusait azonosították a bioinformatikusok. A Nature Communications-ben megjelent kutatás eredményei hamarosan a kezelésekben is hasznosíthatók lesznek.