Paroxysmalis pitvarfibrilláció - abláció vagy gyógyszerek?
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Olyan, paroxysmalis pitvarfibrillációban szenvedő betegek csoportjában, akik ritmuszavara egy- vagy többféle gyógyszeres kezelés ellenére kiújult, a további gyógyszerelésnél hatásosabbnak találta egy amerikai kutatócsoport a pitvari arrhythmia gócának elpusztítását katéterrel felvezetett rádiófrekvenciás adóból származó sugárzással, közölték a Journal of the American Medical Association január 27-i számában.
A pitvarfibrilláció gyakori állapot, és veszélyes, hiszen növeli a stroke, a szívelégtelenség és a halálozás kockázatát. Első vonalbeli szerként általában antiarrhythmiás gyógyszereket alkalmaznak, de ezek hosszú távon alkalmazva folyamatosan a nemkívánatos hatások kockázatával járnak, és nem mindig kellően hatásosak a ritmuszavar kiújulásának megelőzésében. Alternatív kezelésként egyre gyakrabban végeznek katéteres ablációt.
Az Egyesült Államokbeli Loyola University Medical Center munkatársa, David J. Wilber és kollégái többközpontú, véletlen besorolásos vizsgálatban hasonlították össze a katéteres ablációt a gyógyszeres kezeléssel. Az alanyok tüneteket okozó, paroxysmalis pitvarfibrillációban szenvedtek, és korábban legalább egy antiarrhythmiás szerre nem reagáltak: a megelőző 6 hónapban legalább három alkalommal újult ki a pitvarfibrillációjuk.
A 9 hónapos követés során a katéteres ablációval kezelt betegek 70%-ában nem lépett fel tüneteket okozó pitvari ritmuszavar, míg az antiarrhythmiás szerrel kezelt betegeknek csak a 19%-ában. Továbbá, a három hónap utáni ellenőrző vizsgálat alkalmával kedvezőbben alakult az ablációval kezelt betegek tüneteinek gyakorisága és az életminősége is. A besorolás utáni első 30 nap alatt a kezeléssel kapcsolatos, súlyos nemkívánatos hatás az antiarrhythmiás szerrel kezelt betegek 9%-ában, míg az ablációval kezeltek 5%-ában lépett fel.
A szerzők véleménye szerint „a katéteres abláció az antiarrhythmiás gyógyszeres kezelésnél szignifikánsan jobb volt a ritmuszavar korrekciójában, és javította az életminőséget, mindezt kedvező mellékhatásprofil mellett. Ezek az eredmények (…) a katéteres abláció korai elvégzése mellett szólnak.”
Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kern Dávid
Forrás: JAMA 2010; 303[4]:333-340.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
COVID-19
A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Gondolat
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.
A szerzők szerkesztőségi levél formájában hívják fel a figyelmet arra, hogy a 2019 decembere óta világjárvánnyá lett coronavírus betegség 2019 (COVID-19) okozója, az új coronavirus (SARS-CoV-2) az ismert légzőszervi panaszok mellett gasztrointesztinális tüneteket is okozhat. Enyhe tünetekről van szó: émelygés, hányinger, nem súlyos hasmenés, melyeknek összefüggését a járvánnyal gyakran nem ismerik fel, jóllehet egyértelműen kimutatható a SARS-CoV-jelenléte a tápcsatornából vett biopsziás anyagban éppúgy, mint a székletben. Az emésztőszervi tünetek megelőzhetik a légúti tüneteket. A kezdeti tünetek felismerése nagy jelentőségű, mert lehetővé teszi a fertőzés korai diagnózisát és a beteg izolálását, még a léguti tünetek megjelenése előtt. Jelenleg nem tisztázott fontos szempont a fertőzőképesség megállapítása a gasztrointesztinális COVID-19 eseteiben.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
Ideggyógyászati Szemle
Veleszületett metabolikus rendellenességgel diagnosztizált autista gyermekek2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A retina morfológiai változásai Parkinson-kóros betegek kétéves utánkövetése során]4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás