Nyilvános gyógyszeripari kifizetések
2015. ÁPRILIS 22.
2015. ÁPRILIS 22.
Javítandó méltatlanul rossz megítélésüket, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) múlt héten írta alá azt a Transzparencia Együttműködést, amelynek eredményeként jövő év közepétől tagvállalataik honlapjukon teszik közzé azoknak a juttatásoknak, szponzorációknak az összegét, amelyeket orvosoknak, intézményeknek fizettek ki konferencián, továbbképzésen tartott előadásért, szakértői feladatokért – jelentették be a szervezet vezetői egy keddi sajtó háttérbeszélgetésen. Miközben ezek az adatok egyénre lebontva lesznek megismerhetőek, a klinikai gyógyszerkipróbálásokra fordított forrás nagyságát aggregáltan tárják a nyilvánosság elé. Az adatokat idén kezdik gyűjteni, és 2016. június 30-tól válnak nyilvánossá. Az orvoskar közel egésze támogatja a kezdeményezést.
Megcáfolnák azokat a legendákat, amelyek arról szólnak, hogy a gyógyszercégek az orvosok szórakozását szponzorálják, amikor kifizetik konferencia részvételüket, vagy szakértői díjat fizetnek nekik – fogalmazott az eseményen dr. Jakab Zoltán, az AIPM elnöke. Megfelelő információk hiányában ugyanis mind a közvélemény, mind a döntéshozó kedvezőtlenül ítéli meg az innovatív gyógyszergyártó cégeket, bár mind a törvényi környezet, mind az önszabályozás egyre szigorúbb keretek közé szorítja működésüket. Az elnök emlékeztetett arra, a gyártók a hatóságoknak most is jelentenek a különféle szponzorációkról, ezeket az adatokat bő egy év múlva névhez kötötten ismerheti meg a közvélemény. Az AIPM tagvállalatainak saját honlapján valamennyi olyan költés megismerhető lesz, amelynek közléséhez az érintett orvos vagy intézmény hozzájárult, az adatokat évente frissítik majd.
A Transzparencia Együttműködést az Európai Gyógyszergyártók és Egyesületek Szövetsége (EFPIA) kezdeményezte és vezette be Európában 2012-ben, ennek magyarországi honosítását az AIPM végezte el két évvel ezelőtt, tavaly a szakmai közvélemény elé tárva a kódex tervezetét. Erről már Némethi Erika, az egyesület igazgatója beszélt, hozzátéve, a mostani együttműködésben nem csak az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének tagjai, hanem bármely gyártóvállalat részt vehet.
A közzététel erősíti az orvosok hitelességét, akik elismert szakemberré válnak azáltal, hogy részesülnek a szponzorációkból – idézte dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökének szavait az igazgató asszony, aki elmondta, a téma érzékenysége indokolta, hogy a különféle orvosszakmai egyesületekkel, szövetségekkel is egyeztessék az együttműködésben foglaltakat, és míg tagvállalataik kétharmada, addig az ezekkel együttműködő orvosok mintegy 75-99 százaléka egyetértett az adatok nyilvánossá tételével. Némethi Erika hangsúlyozta, nemzetközi tapasztalatok szerint az orvoskar azokban az országokban ódzkodik az ilyenfajta transzparenciától, ahol nem vonták be a kódex előkészítésének munkálataiba. A magyarországi siker éppen annak köszönhető, hogy kezdetektől részt vehettek ebben. Az AIPM igazgatója szerint az önszabályozó platform kedvező lesz annak a 16-20 ezer betegnek is, akik úgy jutnak a legmodernebb terápiákhoz hazánkban, hogy az az E. Alapnak nem kerül pénzébe.
Nem kockázatok és mellékhatások nélküli a kezdeményezés – ismerte el Jakab Zoltán, hiszen az egészségügy Magyarországon nem működik transzparensen, ugyanakkor azt reméli, tagvállalataik meg tudják értetni a velük szerződésben álló orvosokkal és intézményekkel a kezdeményezés fontosságát, hiszen az átláthatóság a bizalmat erősítheti. Az elmúlt évben a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) állásfoglalását is kikérték annak érdekében, hogy a nyilvánossá tett adatokkal se személyiségi, se személyhez fűződő jogokat ne sértsenek meg, különös hangsúlyt fektetve arra, hogy a résztvevő orvosokat előzetesen és konkrétan informálni kell arról, mi és hol jelenik meg róluk.
Valamennyi tagvállalat saját felelőssége a listák éves frissítése, az AIPM-hez viszont csak azok csatlakozhatnak, akik a kódex előírásait elfogadják. Az együttműködésről éves jelentés készül, összefogva az addigi tapasztalatokat, a kódex betartását egy öttagú bizottság felügyeli, amely a panaszokat, észrevételeket kezeli. Szabálysértés esetén szankcionálhat is, akár kizárhatja soraiból azt a céget, amely durván vét a szabályok ellen.
eLitMed.hu, Tarcza Orsolya
2015-04-21
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
A CBD-kezelésben részesülők szignifikánsan nagyobb száma érte el az astatikus rohamfrekvencia 25, 50 és 75%-os csökkenését, továbbá a CBD-kezelés szignifikánsan csökkentette az összrohamszámot és a nem astatikus rohamfrekvenciát is, ami arra utal, hogy a szernek széles spektrumú rohamcsökkentő hatása van.
Gondolat
A csalással vádolt GlaxoSmithKline (GSK) brit gyógyszeripari óriáscég három vádpontban elismerte - a főként antidepresszívumokat érintő egészségügyi csalás vonatkozásában - a bűnösségét, és beleegyezett abba, hogy peren kívüli megállapodásként 3 milliárd dollár pénzbüntetést fizessen.
A szakállamtitkárság csak a konfliktusokat kezeli
A világ legkiválóbb klinikai vizsgálatokat végző kutatóhelyei közé került a Szegedi Tudományegyetem. A Pfizer INSPIRE klinikai vizsgálóhely minősítésnek köszönhetően olyan innovatív vizsgálatokat végezhetnek a szegedi klinikákon, amelyek elősegítik a betegek gyógyulását és az országos egészségügyi ellátórendszer megerősítését.
A gyógyszeripar és a civil szektor által támogatott kutatások nagyobb valószínűséggel zárulnak pozitív eredménnyel, mint kormányzati társaik, bizonyítják a legújabb kutatások.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás