Hírvilág

Narkolepsziát okozhat az egyik védőoltás

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Azokban a gyerekekben, akik Pandemrix sertésinfluenza elleni védőoltást kaptak, kilencszer nagyobb volt a valószínűsége a narkolepszia kialakulásának, mint a beoltatlan gyermekekben – derült ki a finn Országos Egészségügyi és Népjóléti Intézet (THL) előzetes tanulmányából. „Jelenleg az a legvalószínűbb magyarázat, hogy a narkolepszia gyakoriságának növekedése mögött a vakcina és más tényezők együttes hatása állhat” – közölte az intézet. A THL hangsúlyozta, hogy mivel előzetes tanulmányról van szó, további kutatásokra lesz szükség, ennek ellenére a négy és tizenkilenc év közötti gyerekek esetében a narkolepszia kialakulásának sokszoros valószínűsége jelentkezhet, ha a Pandemrix sertésinfluenza elleni oltóanyaggal oltották be őket. Finnországban 2009-ben erőteljes védőoltási programot indítottak a H1N1 vírus ellen, tavaly augusztusban azonban a THL a Pandermix alkalmazásának szüneteltetését javasolta addig, amíg nem sikerül kivizsgálni, hogy a vakcina összefüggésben áll-e a narkolepsziás esetek megszaporodásával az országban, különösen a gyerekek esetében. Az Európai Gyógyszerügynökség is vizsgálatot indított a feltételezett összefüggéssel kapcsolatban. A narkolepszia olyan alvási rendellenesség, amely rendkívüli kimerültséget okoz, és hatására a beteg hirtelen mély álomba merülhet, akár valamilyen tevékenység végzése közben is. A finn orvosok a narkolepsziás esetek megháromszorozódását tapasztalták a sertésinfluenza járvány alatt, és a THL közölte, hogy a 4-19 éves korosztályban a beoltottak esetében kilencszer nagyobb a narkolepszia kialakulásának valószínűsége, mint a védőoltásban nem részesült ugyanilyen életkorúak csoportjában. A kórházi adatok azt mutatják, hogy Finnországban az új gyermekkori narkolepsziás esetek száma 2007-ben még csak hét volt, 2008-ban 16, a 2009-2010-es sertésinfluenza világjárvány alatt pedig hatvanra ugrott. A legutóbbi esetek közül ötvenkettő, vagyis 90 százalék, a Pandemrix vakcinával beoltott gyerekek közül került ki, és a THL szerint a betegek többsége a védőoltás beadása után 2-10 héttel mutatta a narkolepszia tüneteit. A négy éven aluliak és a 19 éven felüliek körében nem tapasztalták a narkolepsziás esetek növekedését. „A védőoltással fennálló megfigyelt összefüggés olyan nyilvánvaló, hogy kicsi a valószínűsége annak, hogy más befolyásoló tényezők teljes egészében magyarázhatnák a jelenséget” – állítja a THL. A következő lépésben azt vizsgálják, hogy más tényezők „közös hatást” hoznak-e létre a Pandemrix oltóanyaggal. A narkolepsziás esetek szokatlan emelkedését egyelőre csak Finnországban és Svédországban tapasztalták annak ellenére, hogy a Pandemrix védőoltást 19 országban, több mint 90 millió ember használta. A narkolepsziás esetek Izlandon is jelentős mértékben megugrottak a fiatalok körében, ott azonban a betegség nem korlátozódott a beoltottakra. A finn országos narkolepszia munkacsoport végső jelentése 2011. augusztus 31-ére várható. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: Oltóanyag és narkolepszia

Az éjszakai alvás a legfontosabb

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Idegtudományok

Egymásra ható elmék

SZEMLE eLitMed

Az agyak közötti szinkronitás szintje – ami minél erősebb, annál nagyobb élvezettel jár – szociális állatoknál, így az embernél is, előre jelzi a kapcsolat minőségét, állítja a gyorsan növekvő új kutatási terület, a kollektív idegtudomány.

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

PharmaPraxis

A pszichedelikumok újranyitják a kritikus tanulási periódusokat

Megtalálták a különféle pszichedelikumok terápiás hatása mögött álló mechanizmust, ami nemcsak a neuropszichiátriai kórképek, köztük az autizmus és a stroke, de a süketség és a vakság jobb kezelését is ígéri.