Mindenki igazságos világot szeretne
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Félelmet és kellemetlen érzést kelt az emberekben, ha másokkal rossz dolgok történnek. Az egyik lehetséges reakció az ilyen esetekre, hogy okokat keresnek a történtekre. Egy, a Psychological Science című lapban megjelent új tanulmány megtalálta a másik leggyakrabban adott választ a tragédiákra. A kutatók szerint a világ igazságosságában hívő emberek úgy gondolják, hogy a negatív dolgok az áldozat életének új és több értelmet adnak.
„Sok esetben, mikor az emberek szenvedni látnak másokat, és nincs lehetőségük segíteni, inkább megpróbálják megideologizálni, hogy miért is történtek rossz dolgok az áldozatokkal.
Félelmet keltő érzés, hogy a jó emberekkel is történhetnek negatív dolgok és úgy érezzük, ezek velünk is bármikor megtörténhetnek” - állítja Joanna E. Anderson, a Waterloo Egyetem munkatársa. Andersonék arra a következtetésre jutottak, hogy egy másvalakivel történt tragikus eseményt oly módon próbálunk meg ellensúlyozni, hogy pozitív végkimenetelt képzelünk hozzá.
Egy kísérlet során az önként jelentkezők egy középiskolás focistáról szóló történetet olvastak el, aki játék közben súlyosan megsérül. A műtétek után kimarad az iskolából is, de a történet végére minden rendbe jön, a fiú családot alapít. A kísérletben résztvevők ezek után egy kérdőívet töltöttek ki, ami alapján meg lehet állapítani, hogy mennyire erős „igazság-motívumuk”, azaz mennyire érzik szükségesnek a világ igazságos mivoltát.
Az eredmények azt mutatják, hogy az emberek általában szeretnék a világot igazságosabbnak látni. Ennek fő oka azonban nem az, hogy törődünk embertársainkkal, hanem hogy nem akarjuk elhinni, a rossz dolgok akár velünk is megtörténhetnek - mondja Anderson.
Forrás: Medipress
Kapcsolódó anyagok: Az áldozattá válás és a traumafeldolgozás pszichológiai tényezői
Frida Kahlo öngyógyító festészete
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Egészségpolitika
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.
Hírvilág
Mary Shelley alkotása felvetette a modern bioetika alapkérdéseit.
Somogyi-Tóth Dániel orgonaművész, karmesterrel, a Kodály Filharmónia Debrecen igazgatójával beszélgettünk az idei március hozta megváltozott világunkról, zenéről, működésről, tapasztalásokról.
Gondolat
A szakállt a különböző történetek, mesék és művészi ábrázolások alapján általában a bölcsességhez, teljesítőképességhez vagy magas pozícióhoz kapcsolták.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás