Haldoklók bölcs mondásai - Játsszon velünk!
2011. DECEMBER 15.
2011. DECEMBER 15.
Apophthegmata morientum
Az is rendteremtő igényünket tükrözi, hogy a szavak és üzenetek káoszából mohón vadászunk az első és utolsó megnyilvánulásokra: a gyermek első szavaira, szeretteink utolsó üzenetére. Számos nagy ember van, akinek tudni véljük utolsó mondatait, életének az az utókor számára útjára bocsátott végső összegzését; mondhatni esszenciáját az ittlétnek. Mindez persze okot szolgáltat az iróniára is, amint azt például Szerb Antal írta egy híres íróról, akinek a formális viselkedéshez fűződő túlzott vonzalmát tükrözték ekképpen elvesztegetett utolsó szavai: Drága uram, foglaljon helyet!
„Ha tudtam volna, hogy ilyen sokáig fogok élni, jobban vigyázok magamra” – mondta állítólag századik születésnapján a híres amerikai dzsesszzenész, Eubie Blake. Rá egy hétre meghalt.
Apophthegmata morientum: a latin kifejezés azt jelenti: haldoklók bölcs mondásai.
Tippelje meg a választ! Ön szerint az alábbi mondatok melyik híres ember utolsó szavai voltak?
A megfejtést küldje el a kulturális szerkesztőnek: a nagy.zsuzsa@lam.hu e-mail címre! Játékos kedvű helyes megfejtők jutalom könyvet kapnak.
A helyes megfejtést sorozatunk következő részében közzé tesszük.
……………
Haljak meg kedvesem? De hát ez lenne az utolsó dolog, amit megtennék!
Heine
Groucho Marx
Toulouse-Lautrec
Jól vagyok!
Dürrenmatt
H. G. Wells
Orson Welles
Ezek a függönyök megölnek engem, valamelyikünknek mennie kell!
Lord Byron
Moliére
Oscar Wilde
Rendben, akkor kimondom: Dante megőrjít!
El Greco
Lope de Vega
Boccaccio
Kritón, egy kakassal tartozunk Aszklépiosznak; el ne mulasszátok megadni!
Platon
Szókratész
Szophoklész
Ez abszurd, ez abszurd!
Arthur Miller
Sigmund Freud
Thomas Mann
Utálnék kétszer meghalni. Annyira unalmas!
Ferenc Ferdinánd
Maria Antoinette
Lord Nelson
Most nem az a pillanat van,
amikor ellenségeket kell gyűjtenem.
Rousseau
Gandhi
Voltaire
Igyatok az egészségemre!
Nietzsche
Chaplin
Picasso
Unok mindent!
Churchill
Matisse
Van Gogh
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Gondolat
2019. január 3-án, teljes váratlansággal halt meg az akkor 40 éves fotóművész. Generációjának egyik legtehetségesebb alkotója volt, több díjjal, elismerésekkel és jelentős, a szakmán túli közönség számára is kiemelkedő sorozatokkal a háta mögött. Életműve igen sokrétű, ám az a vizuális világ, amely már a korai anyagaiban megszületik, formailag egységben tartja azt
Halasi Zoltán költőként, esszéistaként, műfordítóként lett ismert és elismert. Már a publicisztikája is jelezte széleskörű érdeklődését a különféle kultúrák iránt, aztán egy váratlan fordulattal prózát kezdett írni. Még váratlanabb, hogy ez a próza az elsüllyedt kelet-európai zsidó kultúrát idézte meg. Az apropót hozzá egy lengyelországi zsidó költő jiddis nyelvű holokauszt-poémájának lefordítása szolgáltatta.
Habár a filozófusok, a bölcsesség szeretői minden korban kevesen vannak, a filozófiának léteznek sűrűsödési időszakai. Ilyen koncentrált periódus volt az ókori görög (athéni) civilizáció aranykora. A medicina értékrendjét, metafizikáját (az aktív eutanázia és a magzatelhajtás tilalmát, „a beteg java a legfőbb törvény” -t) az aszklépioszi hagyomány alapján kinyilatkoztató, s az empirikusan vizsgálható fizikai hatóokról szóló kórtani elméletét (humorálpatológia) úgyszintén megteremtő Hippokratész kilenc évvel volt fiatalabb Szókratésznél, s amikor meghalt, Platón már az ötvenedik életévébe lépett.
Gondolat
Herbert Aniko aka Haniko júniusi, a Rugógyár Galériában megrendezett pop up tárlata, a Hirundo arra a súlyos problémára hívta fel a figyelmet, hogy a nagyüzemi mezőgazdaság okozta élőhely-átalakítások, a klímaváltozás és a fészkek állandó leverése miatt eltűnhetnek a fecskék Magyarországról. Haniko fecskelánnyá szellemülve, öt nagyméretű képben és egy kilenc kisebb alkotásból álló ún. kísérő sorozatban, vegyes technikával dolgozta fel ezt a fontos témát.
Hírvilág
A LAM-díj a legnagyobb összdíjazású orvostudományi díj - hangzott el az ünnepségen.
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás