Hírvilág

Gyakori, de rossz kombináció: clopidogrel és protonpumpagátlók

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Gyakran rendelnek protonpumpagátlót (PPI) a gastrointestinalis vérzés megelőzésére az akut coronariaszindróma miatt clopidogrel-profilaxisban részesülő betegeknek. Néhány kisebb vizsgálatban felmerült viszont, hogy a PPI-k csökkenthetik a clopidogrel hatékonyságát. Ennek jártak utána amerikai kutatók, akik 8000, akut coronariaszindróma után clopidogrellel kezelt beteg állapotának alakulását figyelték körülbelül másfél éven keresztül. Az alanyok 64%-a kapott PPI-t, a többiek képezték a kontrollcsoportot. A többváltozós statisztikai elemzés eredményei szerint a PPI-kezelés 25%-kal növelte az elsődleges végpont (összhalálozás és kórházi felvétel akut coronariaszindróma miatt) kockázatát, más tényezőktől függetlenül. A többletkockázatot nem a halálesetek, hanem a kiújult coronariaszindróma miatti kórházi kezelés okozta. Az eredmények értelmezéséhez érdemes tudni, hogy a betegek túlnyomó többsége omeprazolt vagy rabeprazolt kapott. E két szer külön-külön elemezve is növelte a cardiovascularis szövődmények kockázatát. A többi PPI (például a lansoprazol és a pantoprazol) hatását nem lehet értékelni, mert igen kevés beteg kapott ilyeneket. Szóval nem tisztázott, hogy az egész gyógyszercsoport vagy csak ez a két vegyület a „bűnös”. A szerencsétlen kölcsönhatás legvalószínűbb magyarázata, hogy a PPI-k gátolják azt citokróm P450 enzimet, amely végzi a hatástalan előanyag (pro-drug) clopidogrel átalakítását a hatásos, thrombocytagátló metabolittá. Ebben az esetben azonnal kínálkozna is a lehetőség a gyógyszer-interakció elkerülésére: az egyik gyógyszert reggel kellene bevenni, a másikat pedig este. Ugyanis, bár mindkét hatóanyag tartós (egy-néhány napos) hatást fejt ki, azonban a szérumban és a májban a felezési idejük igen rövid (1-2 órás), tehát a reggeli és az esti adag nem lépne egymással kölcsönhatásba. Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kern Dávid Forrás: JAMA 2009 Mar 4 ; 301:937.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Egészségpolitika

Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”

KUN J Viktória

„Ez egy veszélyes irány” – az eLitMednek nyilatkozó szakértőkkel értékeltük a jelenlegi helyzetet, illetve a most elfogadott salátatörvény részleteit.

Klinikum

Mindenki számára ajánlott gyógymód

A légzőgyakorlatokat könnyű megtanulni, és hatékonyak a vérnyomáscsökkentésben, javítják a diabetest, csökkentik a stresszt és a depressziót.

Gondolat

A filmek gyógyító ereje

Az ember számára olykor fontosabb, hogy meg tudja élni érzelmeit, mint hogy azonnal csökkentse, vagy elviselhetőbbé tegye azokat. Ebben a folyamatban sok esetben egy film is segíthet. Kapitány-Fövény Máté pszichiáter, az „Ember a filmben” videók alkotója a filmek pszichológiájáról mesélt.