Hírvilág

Első egyszerű lázgörcs: nem kell azonnal lumbálpunkciót végezni

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A lázgörcs általában nem az egyetlen tünete a bakteriális meningitisnek, azonban az American Academy of Pediatrics (AAP) gyakorlati javaslatai szerint az első lázgörcs kivizsgálása során „kifejezetten megfontolandó” a lumbálpunkció a 12 hónaposnál fiatalabb csecsemők, a 12–18 hónapos kisgyermekek esetében pedig „megfontolandó” (Pediatrics 1996; 97:769). A Haemophilus influenzae és a pneumococcus elleni vakcináció korában e javaslat megkérdőjelezhető. Amerikai kutatók az ajánlás hasznának értékelésére retrospektíven áttekintették azoknak az egyébként egészséges, 6-18 hónapos kisgyermekeknek a dokumentációját, akiket az életük első lázgörcse miatt vittek sürgősségi osztályra a tünetek fellépése után 12 órán belül 1995 és 2006 között. Az összesen 700 gyermek 40%-ában végeztek lumbálpunkciót. Az így vizsgált 260 gyermek közül tíz esetben találtak a liquorban pleocytosist (medián fehérvérsejtszám: 1/mm3), és egyetlen esetben sem mutattak ki baktériumot a liquor tenyésztésével. A 700 gyermek közül egy sem került később kórházba bakteriális meningitis miatt. A szerzők az eredmények alapján javasolják az ajánlás módosítását úgy, hogy „minden lázas gyermek differenciáldiagnosztikájában meg kell fontolni a meningitis lehetőségét, és lumbálpunkció akkor indokolt, ha jelen vannak más, erre utaló tünetek.” Az első lázgörccsel kórházba került és meningitisben szenvedő gyermekek esetében általában megfigyelhető a mentális állapot megváltozása, illetve más, a meningitisre utaló tünetek. A konjugált vakcinák korában a korábbinál jóval ritkább a bakteriális meningitis, ezért nincs ok feltételezni, hogy ez áll az egyszerű lázgörcs hátterében. Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kern Dávid Forrás: Pediatrics 2009 Jan; 123:6.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Idegtudományok

Egymásra ható elmék

SZEMLE eLitMed

Az agyak közötti szinkronitás szintje – ami minél erősebb, annál nagyobb élvezettel jár – szociális állatoknál, így az embernél is, előre jelzi a kapcsolat minőségét, állítja a gyorsan növekvő új kutatási terület, a kollektív idegtudomány.

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.