Hírvilág

Csökkenti az aszpirin a bőrrák kockázatát

2012. MÁJUS 29.

Szöveg nagyítása:

-
+

Egyes nem szteroid gyulladáscsökkentők, mint az ibuprofen vagy az aszpirin, dán kutatók vizsgálatai szerint csökkentik a bőrrák kialakulásának kockázatát. A bőrrák két típusánál is azt tapasztalták, hogy kisebb valószínűséggel bukkantak fel azoknál az embereknél, akik gyakran szedtek ibuprofent, aszpirint vagy más, nem szteroid gyulladáscsökkentő szert. A kockázatcsökkenés mértéke függött a szedés időtartamától és a dózis nagyságától - írták a kutatók a Cancer című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban. Akik három vagy több gyógyszerkúrán estek át ezekből a hatóanyagokból, azoknál 15 százalékkal találták alacsonyabbnak a pikkelysejtes karcinóma és 13 százalékkal a melanóma előfordulását azokhoz képest, akik ennél kevesebb gyulladáscsökkentőt szedtek. A legerősebb kapcsolatot azok esetében mutatták ki, akik hét évnél is hosszabb ideig kapták a szereket - idézte a tanulmányt a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk). Az eredményeket összesen csaknem 200 ezer, Dánia északi részén élő ember orvosi adatainak elemzéséből és összehasonlításából nyerték. Közülük 20 ezer páciensnél bőrrákot diagnosztizáltak 1991 és 2009 között, 179 ezer résztvevő pedig egészséges volt. Az aarhusi egyetemi kórház kutatói szerint ezek a gyulladáscsökkentők gátolják a ciklooxigenáz (COX) enzimeket, amelyek szerepet játszanak egy sor ráktípus kialakulásában. Az ibuprofenról ugyanakkor úgy vélik, hogy szedése növeli a szívroham és a szélütés kockázatát. MTI 2012. május 29., kedd

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Hírvilág

A szakértők háromszintű védekezést javasolnak a bőrrák ellen

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

A bőrrák elleni küzdelem bizonyítottan hatékony eszközeit és szakmai ajánlásait összefogó új, háromszintű prevenciós stratégiát javasol a Magyar Dermatológiai Társulat.