Hírvilág

Changing Diabetes Fórum - Csak együtt változtathatunk!

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

2009. szeptember 24-én, a Magyar Tudományos Akadémián, a Magyar Diabetes Társaság szervezésében megrendezésre kerülő "Changing Diabetes Fórum"-on vezető szakemberek, betegszervezetek képviselői és döntéshozók közösen próbálnak javaslatot tenni arra, hogy milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy Magyarországon hatásosan lépjünk fel a cukorbetegség ellen. Az esemény fővédnökei Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Székely Tamás egészségügyi miniszter. A cukorbetegség terjedése egyre nagyobb méreteket ölt a hazai felnőtt lakosság körében. A betegség felismerése, különösen a 2-es típusú kórformában, gyakran késik. A későn felismert cukorbetegség mind a keringési kockázat, mind a késői kis- és nagy-érszövődmények miatt jelentős egészséghátrányt jelent. A betegség időben történő felismerése és hatékony kezelése népegészségügyi jelentőségű. A cukorbetegség prevalenciájával kapcsolatban elmondható, hogy a növekedés üteme a fiatal korcsoportokban a leggyorsabb. A következő 15 évben az ötévesnél fiatalabb diabeteszes gyermekek száma várhatóan megduplázódik majd, a 15 év alattiak száma pedig mintegy 70%-kal nő. A cukorbetegségben szenvedő betegek egészségügyi ellátásának költsége már napjainkban is az OEP természetbeni kiadásainak 10%-ánál nagyobb összegét teszi ki. Az előrejelzések alapján a diabetes mellitus betegségterhe a jövőben jelenősen növekedni fog. Jelenleg a gyógyszeres kezelésben részesülő betegek terápiájának költsége a hazai GDP 0.5%-át teszi ki. „A konferencia célja, hogy konszenzuson alapuló, konkrét javaslatokat adjunk a szűrés, a megelőzés, az ellátás és a finanszírozás területén“ – nyilatkozta Prof. dr. Winkler Gábor, a Magyar Diabetes Társaság elnöke. Forrás: Magyar Diabetes Társaság, Changing Diabetes Fórum Szervezőbizottság

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

COVID-19

Diabetológus megjegyzése

A teljes magyar lakosság nagyjából 10%-a érintett cukorbetegség szempontjából. Sajnos, ahogy a legtöbb fertőző betegség lefolyását, a COVID-19-ét is jelentősen rontja a cukorbetegség. A cukorbetegség a COVID-19 fertőzés letalitását 50%-al növeli. A népbetegségnek számító cukorbetegség csak úgy, mint a súlyos tünetekkel járó koronavírus fertőzés gyakrabban érinti az egyébként is idősebb, polimorbid és ezért esendőbb betegeket. A két betegség között ezen kívül is számos kapcsolat lehet (ACE-2 expressio, DPP4, immunrendszer), mely a szemle tömören összegez. Maga a COVID-19 is rontja a glikaemiás paramétereket, ugyanis egyaránt károsítja az inzulinszekréciót és fokozza az inzulinrezisztenciát. Ez összhangban van azzal régi megfigyeléssel, mely szerint a lázzal járó betegségek esetén eddig is hasonló jelenséget láttunk.

PharmaPraxis

A gyógyszerész által nyújtott információs program hatása a diabeteses betegek állapotára

A közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozó gyógyszerészek egyszerű és rövid intervenciója révén is szignifikánsan és klinikailag jelentősen javul a 2-es típusú cukorbetegek HbA1c-szintje. A gyógyszerész által nyújtott információs program pozitív hatása azért is figyelemre méltó, mert az Európai Unió országaiban a HbA1c-szint a diabeteszesek 42%-a esetében lépi túl a 7%-os ajánlott értéket, és az egészségügyi költés 15-25%-át fordítják a cukorbetegek ellátására.

Hírvilág

EASD 2009 Helyszíni tudósítás

2009. szeptember 30. és október 2. között került megrendezésre az Európai Diabetes Társaság 45. éves találkozója Bécsben.

Hírvilág

Cukorban az igazság?

A HbA1c értékekben több százalékpontos eltérés is lehet két különböző laborban ugyanannál a betegnél.

Képdiagnosztika

Mit lát az alábbi cukorbeteg lábán?