Hírvilág

A spirál biztonságosabb

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A spirált viselő nők kisebb valószínűséggel esnek teherbe, mint a hormontartalmú injekció segítségével védekező társaik - állítják a Cochrane Könyvtár kutatói. Vizsgálódásaikat fejlődő országokban végezték, ahol még kapcsolatot találtak a védekezés módja és a HIV-fertőzés előrehaladása között is. A spirál, vagy szakszerűbben mondva a méhen belüli fogamzásgátló eszközt (IUD) nevének megfelelően a méh üregébe helyezik fel, ahol úgynevezett steril gyulladást létrehozva gátolja az embrió megtapadását. Szövetbarát műanyagból készül, melynek felszínére rezet visznek fel, néha pedig fogamzásgáttó hatású hormont is - ez utóbbi eszközöket nem vonták be a vizsgálatba. Sok országban kevésbé elterjedt védekezési módszer, ennek oka az lehet, hogy az eszközt csak orvos helyezheti fel. Alkalmazását követően a nők gyakran tapasztalnak fájdalmat, ám akár tíz évig is hormonmentes védelmet biztosít a nem kívánt terhességek ellen. A hormonális fogamzásgátlásnak nemcsak sok mellékhatása van, de gyakori egészségügyi megjelenést is igényel a recept felíratása illetve az injekció beadatása. A Cochrane kutatói két korábbi felmérés adatait összesítették, így összesen 967 IUD-t viselő és hormoninjekcióval védekező nő adatait elemezték. Az első vizsgálatba brazil, guatemalai, egyiptomi és vietnami nőket, a másodikba zambiai HIV-pozitív nőket vontak be. A védekezés módja szerint a nőket véletlenszerűen két csoportra osztották. Az első csoport a hormont csak injekció formájában kaphatta, míg a második vizsgálat keretében gyógyszeresen vagy injekció formájában is megkaphatták azt. Érdekes megfigyelés volt, hogy a teherbeesési arány kisebb volt a spirállal védekezők között. Ennek oka abban keresendő, hogy a hormonkészítménnyel védekező nők rendszertelenül kapták meg gyógyszereiket. Justus Hofmayer, az elemző vizsgálat vezetője szerint „igen fontos, hogy a nők megválaszthassák a számukra legmegfelelőbb módszert, hiszen sokkal kevesebben hagyták abba a hormonok szervezetbe juttatását, ha megválaszthatták, hogy injekció vagy tabletta formájában alkalmazzák azt”. Egyfajta mellék-megfigyelésként a kutatók azt tapasztalták, hogy a HIV fertőzés progressziója lelassult a spirált viselők között, azaz lassabb ütemben haladtak előre a halálos betegség útján. Bár a kísérletet végzők további kutatást tartanak szükségesnek erre vonatkozóan, Hofmayer szerint addig is célszerű lenne spirál viselésére biztatni a HIV fertőzött nőket. Forrás: Medipress

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok