A digitális világ és az agy kapcsolata - programsorozat
2019. MÁRCIUS 11.
2019. MÁRCIUS 11.
Szöveg nagyítása:
A digitális világ és az agy kapcsolata lesz a fő témája az Agykutatás napjai elnevezésű programsorozatnak, amelyet kedden és szerdán rendeznek meg az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának (TTK) lágymányosi campusán. A programot az Agykutatás hete nemzetközi program részeként tartják meg Budapesten - közölték a szervezők az MTI-vel. Tájékoztatásuk szerint a rendezvény célja, hogy minél szélesebb körben betekintést nyújtson az agykutatás eredményeibe és módszereibe. A program szervezői minden évben más-más, az agykutatással kapcsolatos területre fókuszálnak, idén a fő téma a digitális világ és az agy kapcsolata lesz, ehhez kapcsolódnak az előadások és a szemináriumok is. Az érdeklődők megismerkedhetnek az agykutatást segítő modern technikai újításokkal, valamint mindezeknek az idegrendszer fejlődésére gyakorolt hatásával. A programokra korosztálytól, szakmai képzettségtől függetlenül minden érdeklődőt várnak. A látogatók nemcsak előadásokat hallgathatnak, hanem maguk is kipróbálhatnak különböző vizsgálati módszereket - például agyhullámokkal irányított számítógépes játékokat, hazugságvizsgálatot, kézremegés- és egyensúlyvizsgálatot, szemmozgásvizsgálatot - amelyek segítségével megismerhetik, hogyan működik az agy. Az Agyunk testközelből programon megtekinthető és kézbe vehető egy plasztinált emberi agy, az Auro-Science mikroszkópjaival pedig agyi szöveteket tanulmányozhatnak az érdeklődők. A programban szerepel egy pszichojátszóház, ahol agykutatók felügyelete mellett figyelhetik meg az érdeklődők az állati és emberi reakciókat, posztereken tekinthetik meg az emberi agy szerkezetét és működését, és szakvezetéssel bejárhatják az ELTE Természetrajzi Múzeumát is. A budapesti esemény szervezésben az ELTE TTK Élettani és Neurobiológiai Tanszéke vesz részt az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézettel és az MTA Természettudományi Kutatóközponttal karöltve. A programról részletes információ az agykutatasnapjai.koki.hu oldalon található. A nemzetközi programsorozat célja, hogy világszerte felkeltse az emberek érdeklődését az agykutatás iránt, és felhívja figyelmüket a tudományterület fontosságára. A rendezvénysorozatot az agykutatás támogatására alapított, idegtudósokból álló amerikai civil szerveződés, a Dana Foundation kezdeményezte, 1996-ban tartották meg először, Magyarország egy évvel később kapcsolódott be az eseménysorozatba, amelyet azóta már a világ szinte minden részén megtartanak. Forrás: MT MTI 2019. március 11., hétfő 13:39
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Idegtudományok
Az agyak közötti szinkronitás szintje – ami minél erősebb, annál nagyobb élvezettel jár – szociális állatoknál, így az embernél is, előre jelzi a kapcsolat minőségét, állítja a gyorsan növekvő új kutatási terület, a kollektív idegtudomány.
A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.
Klinikum
A csecsemőkori amnézia rejtélye azt sugallja, hogy a fejlődő agyban másképp működik a memória. Bármennyire is valóságosnak tűnnek, becsben őrzött legkorábbi emlékeink valószínűleg fényképek láttán vagy a szüleink elmesélése alapján alakultak ki, írja a Science folyóirat.
Idegtudományok
A neuralis aktivitást dekódoló, koponyába implantált agy – számítógép-interface nemcsak a paralízisben szenvedők mozgását és beszédét segíti, de új felfedezések is születnek általa az agy anatómiájával és működésével kapcsolatban.
Hírvilág
Az emberi agy semmihez sem hasonlítható, lenyűgöző tulajdonságai kimeríthetetlen kutatási területet biztosítanak a szakembereknek. Az egyik legújabb felfedezés az agy rugalmasságára, fejleszthetőségére vonatkozik.
Randomizált, kontrollált klinikai vizsgálatok nem traumás agyállományi vérzésben
Egészségmegőrzés a középpontban
1.
2.
3.
4.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”5.
1.
2.
3.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából4.
5.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás